Aktuální vývoj na českém realitním trhu hovoří jasně – časy, kdy ceny nemovitostí prudce klesaly, jsou za námi. Byla doba, kdy jsme byli v závěru roku 2022 svědky i mezičtvrtletního poklesu o 2,2 %. Ale ten čas je pryč. Nyní se trh s nemovitostmi probouzí k životu a roste množství těch, kteří hledají svůj vysněný nový domov.

Co nám trh aktuálně signalizuje?

  • Větší množství rezervací: Lidé již nečekají na "lepší časy". Aktuálně vidíme větší poptávku po nemovitostech.
  • Stabilní objemy prodejů během letních měsíců: Obvykle bývá léto obdobím, kdy zájem o nemovitosti klesá. Letos však byly prodeje stejně silné jako v ostatních obdobích roku.
  • Pozvolna klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů: Úrokové sazby začínají pomalu klesat a mnoho z nás si již zvyklo na sazby kolem 5 %. Díky tomu se zvyšuje zájem o hypoteční úvěry, což je jasným znakem, že lidé jsou připraveni investovat.

Nečekejte na pokles cen, který nepřijde

Během posledních pěti let vzrostly ceny českých nemovitostí o 64 %, a za posledních 10 let dokonce o 124 %. To ukazuje na silnou dynamiku českého realitního trhu. V kontextu těchto čísel je jasné, že nedávné změny cen byly spíše mírnou korekcí než náznakem nějakého hlubokého poklesu.

Zvláště menší byty a starší rodinné domy, které tvoří významnou část našeho trhu, pravděpodobně už nebudou výrazně měnit své ceny Není tedy důvod váhat a čekat s prodejem či nákupem. 

Co stojí za zpomalením poklesu cen nemovitostí? Je to například obnovený zájem o hypotéky: Úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračují ve svém trendu pozvolného poklesu. Swiss Life Hypoindex zaznamenal v říjnu 2023 další pokles o 5 bazických bodů na hodnoty průměrné nabídkové hypoteční sazby 6,05 %. A v listopadu pokračoval tento trend s dalším poklesem o 4 bazické body na aktuálních 6,01 %. To znamená, že financování nákupu nemovitosti je nyní více dostupné pro mnoho Čechů.

Dalším důvodem je klesající nabídka nových bytů. Útlum ve výstavbě nových bytů v ČR vede k omezené nabídce, což přirozeně jde proti poklesu jejich cen a podporuje udržení stávající cenové úrovně.

Navíc je třeba zdůraznit, že český realitní trh ukázal svou odolnost i v minulosti, zejména v dobách světové finanční krize po roce 2008. Naše tržní poklesy byly tehdy výrazně menší než v mnoha jiných státech EU.

Čeká se pokles sazeb hypoték

A neměli bychom zapomínat ještě na jeden důležitý aspekt. Realitní trh může být v blízké době stimulován poklesem úrokových sazeb hypoték. Toto snížení úrokových sazeb může výrazně zvýšit zájem o nové bydlení. Očekává se totiž, že Česká národní banka v blízké době upraví své úrokové sazby. Jakmile k tomu dojde, je velmi pravděpodobné, že banky následně nabídnou svým klientům atraktivnější hypoteční sazby. Co to znamená pro budoucí majitele nemovitostí? Vyšší dostupnost hypotečních úvěrů a tím pádem ještě větší zájem o nemovitosti.

Pokud tedy uvažujete o nákupu nemovitosti, nyní je ideální čas se pustit do hledání svého vysněného domova či bytu. Nechcete přece zmeškat vhodnou dobu. Nenechte si uniknout tuto šanci a začněte plánovat svou budoucnost v novém domově. Kontaktujte naše realitní makléře Swiss Life Select Reality a společně najdeme tu pravou nemovitost pro vás. S financováním vám pak mohou finanční konzultanti Swiss Life Select.
 

Zjistěte jaká je aktuální situace na realitním trhu

Zanechte nám kontakty a my se vám ozveme.

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Číst více

Blog

Cestovní pojištění: Základní ochrana pro každého cestovatele

Číst více

Dlouhověkost

Doplňkové penzijní spoření a blížící se termín druhé změny

Číst více