Díky ní jsou šedivé vlasy společensky akceptovány. Dokázala, že se žena, která patří do generace narozené během baby boomu po druhé světové válce, může stát hvězdou sociálních sítí. Pařížská módní ikona a úspěšná spisovatelka Sophie Fontanel se rozpovídala o eleganci, jemnosti a stárnutí podle vlastních představ.

Váš vztah k módě je téměř rodinná záležitost. O vaší babičce se totiž říká, že utekla z Arménie se stránkou Vogue v rukávu. Později, když žila v Paříži, tak při šití napodobovala luxusní módní značky. Jak formovala vaše babička váš smysl pro módu a styl?
Její role byla klíčová. Babička si ve Francii rychle uvědomila, že se dá prosadit oblečením a stylem a že móda je prostředkem integrace. Chtěla se stát součástí společnosti, aniž ztratila a vyvrátila svou individualitu a exotiku. Chtěla být viděna, ale bez pohoršení. A často říkala: "Elegance je nejdostupnější luxus, jaký si můžete dopřát."

Nedávno jste během své přednášky na TED talk kritizovala, že se elegance stále více vytrácí. Co vás přimělo myslet si to?
Nechápejte mě špatně, miluji módu. Patřím do tohoto prostředí, miluji svobodu a odvahu zkoušet si věci. Ale v posledních letech jsem cítila, že elegance a tedy hledání určitého půvabu, něčeho individuálního je stále méně důležité. To mi vadilo.

Šedivění nás nutí být věrnými sami sobě a už více nepodvádět. Znamená být sám sebou.

Proto jste v roce 2015 opustila ženský módní magazín ELLE, kde jste 15 let pracovala jako publicistka a rok dokonce jako módní ředitelka?
V té době byli v ELLE přesvědčeni, že sociální sítě jsou přeceňované a jsou pouze dočasným fenoménem. Vytýkali mi, že se příliš prezentuji na sociálních sítích, zejména na Instagramu, že hodně mluvím a dokonce, že jsem příliš stará na to, abych pochopila ducha doby.

Ironií je, že z tohoto odchodu dodnes profitujete. Prezentujete se ve světě pařížského chic-u a jste jednou z nejúspěšnějších žen na sociálních sítích, která patří do generace narozené během baby boomu po druhé světové válce.  Na Instagramu máte více než 240 tisíc sledujících. Co vás na tom láká?
To je jednoduché: Jsem svobodná. Instagram byl pro mě obrovským osvobozením, novým začátkem. Díky sociálním sítím již nereprezentuje nikoho, žádné médium, žádnou značku, pouze sebe. To změnilo úplně všechno. Speciální pokud jde o mé texty: V ELLE četli všechno, co jsem napsala a často mě žádali, abych texty upravila. Nyní rozhoduji já, co a jak zveřejním.

Díky sociálním sítím již nereprezentuji nikoho, žádné médium, žádnou značku, pouze sebe.

Označila byste se za influencerku?
Nemám to označení ráda. Mé příspěvky nejsou placené a většinu oblečení nakupuji na bleších trzích a ve vintage obchodech. Nenastoluji trendy a na své stránce nepředstavuji nejnovější kolekce, takže v tomto smyslu influencerka nejsem. Ale dalo by se říci, že mám určitý vliv.

Svůj vliv jste využila na to, abyste povzbudili ženy, aby přijaly své šediny a nestidely se za ně. Rozhodla jste si vlasy nebarvit a postupné šedivění jste zdokumentovala na Instagram. Takto vznikl váš román Une apparition (překl. Zdání), který způsobil senzaci. Jak si vysvětlujete tento úspěch?
Překvapilo mě to. Ale netřeba podceňovat tlak, který nutí ženy zakrývat svůj věk. Například moje přítelkyně, módní návrhářka Inés de La Fessange řekla, že je zdvořilé, abych nechodila s šedivými vlasy. Myslela si, že jsem se zbláznila, měla strach, že si už nikdy nenajdu muže. Myšlenka, že šedivé vlasy nejsou sexy je jedna z nejčastějších námitek. Existuje pouze několik příkladů opaku - nebo snad znáte nějakou sexi hollywoodskou hrdinku se šedinami?

Jemnost často vyvolává úsměv a interpretuje se jako zbabělost, ale opak je pravdou: Je to velká síla.

Kritici a mnohé ženy vyzdvihovali vaši knihu jako feministický počin, jako osvobození od diktátu šílenství po nekončícím mládí.
V první řadě to byl akt sebeurčení. Ukázalo mi to, že krása je mnohem bohatší, mnohem složitější, než si myslíme.

V jakém smyslu?
Všimla jsem si, že ta bílá a šedá mi svítí na hlavě téměř jako sníh. Je to krásné a přitahuje to pozornost. Považuji to za opak zanedbávání sebe samé. Kromě toho nás šediny nutí, abychom byli věrní sami sobě. Abychom už víc nepodváděli. Znamená to být sám sebou. Myslím, že věk má svou zvláštní krásu. Velkou jemnost.

Jemnost je něco, co vás odlišuje. Například jste na svém profilu zveřejnili ódu na jemnost. Je v tom dnes skutečná síla?
Ano, myslím si, že jemnost vyvolává úsměv a interpretuje se jako zbabělost, ale opak je pravdou: je to velká síla. Ale v mém případě je to ještě jednodušší - nemohu si pomoci. Jako mladá dívka jsem měla sexuální zkušenost, která mě velmi ranila a traumatizovala.

V jednom momentě jste se rozhodla zcela opustit sexuální vztahy. Napsala jste o tom knihu a prolomila další tabu. V knize The Art of Sleeping Alone (překl. Umění spát sám) říkáte, jak jste žila deset let bez sexu. Byl to skandál, informoval o tom dokonce i New York Times.
Absolutně. Rozhodnout se, že už nebudete mít sex, nebo spíše hovořit o tom, že už více nebudete mít sex, je v dnešní době neuvěřitelně převratné. Je obecně přijímáno, že všichni lidé nemají stejnou sexualitu, ale na druhé straně se automatiky předpokládá, že ji všichni mají.

V jistém okamžiku to bylo na mě až příliš. Potřebovala jsem pauzu, musela jsem přijít na to, co je pro mě dobré. Víte, lidé jsou neustále povzbuzováni, aby se tím zabývali: Udělej to! Udělej to! Já si nemyslím, že je to dobré. Tímto způsobem ale nerespektujete vlastní tempo člověka a nedáváte mu čas na rozvoj vlastní sexuality.

Autor fotografií: François Bouchon

Sophie Fontanel

Pařížská módní návrhářka, spisovatelka a módní ikona Sophie Fontanel (58) se proslavila radikálním rozhodnutím, že si už nebude barvit vlasy. Její kniha Une apparition (překl. Zdání) se stala bestsellerem. Ona sama se stala šedovlasým vzorem. Bývalá publicistka, módní ředitelka ELLE a moderátorka soukromé televizní stanice Canal +, nyní pravidelně píše pro časopis L'Obs. Na Instagramu má více než 240 tisíc sledujících, pro které každý den fotí své zrcadlové selfie "oblečení dne". Její módní styl představuje eklektickou směsici vintage a designových kousků a pánského oblečené.

Řekněte nám o vašich přáních, snech a cílech

Našimi klienty jsou šikovní, aktivní lidé, kteří se dokáží nadchnout pro to co dělají - jak v osobním, tak pracovním životě. Pokud patříte mezi ně, rádi vás podpoříme. Domluvte si bezplatné schůzku a zjistěte, jaké benefity získáte, pokud svěříte své peníze profesionálům, jež péče o finance baví.