Za celý týden si US akcie připsaly výrazné zisky díky schválení nového stimulačního balíčku v USA. Optimismus vyvolává i postupující vakcinace. Nemalou roli sehrála i OECD, která zveřejnila novou globální makroekonomickou prognózu. V rámci ní navýšila odhad růstu US ekonomiky v tomto roce na 6,5 %.

Například Index S&P 500 sice ještě minulé pondělí odepsal půl procenta, od úterý ale v důsledku všech těchto událostí posiloval a zakončil uplynulý týden silnější o 2,64 % na novém historickém maximu. Dow stoupl o 4,07 %, což byl nejvýraznější týdenní růst od listopadu, a Nasdaq Composite posílil o 3,09 %. Výrazně se na dařilo na akciových trzích i v Evropě. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 má za sebou nejlepší týden od loňského listopadu. Sentimentu ve čtvrtek pomohla Evropská centrální banka, která v rámci svého pravidelného zasedání oznámila, že v následujících třech měsících výrazně navýší nákupy dluhopisů. Evropským akciím pomohl v rámci týdenních událostí také výsledek důvěry investorů v ekonomiku eurozóny, který se v březnu vyšplhal nejvýše za rok.

Zasedání ECB uklidnilo dluhopisy

Minulý týden se především nesl na vlně uklidnění na evropských dluhopisových trzích. Za tím stojí tzv. „holubičí“ vyjádření Evropské centrální banky. Ta ujistila trhy o připravenosti dále podpořit dluhopisy v jejich udržování na přijatelných cenových úrovních. To mělo za následek výrazné stlačení výnosů dluhopisů. V prohlášení ECB především zaznělo, že navýší tempo nákupů evropských dluhopisů v rámci programu PEPP. ECB tak počítá s tím, že tyto nákupy budou probíhat ve vyšších objemech, a to především v příštím čtvrtletí. Vše však bude flexibilně přizpůsobeno tržním podmínkám a s ohledem na zabránění zpřísnění podmínek financování – růstu výnosů dluhopisů. Průměrné týdenní nákupy v rámci programu PEPP letos činily něco málo přes 12 miliard EUR ve srovnání s 15 miliardami EUR ve druhé polovině minulého roku. Odhaduje se, že čisté týdenní nákupy se budou blížit 20 miliardám EUR v průběhu následujících třech měsíců. Oznámení mělo významný dopad na výnosy dluhopisů. Výnos 10letého italského dluhopisu klesl z 0,66 % před zasedáním na 0,60 %. Banka jinak očekává inflaci v letošním roce u 1,5 %. Guvernérka však vidí její výši jako krátkodobou zapříčiněnou technickými faktory. Inflace se pak bude výrazně lišit podle regionálního rozdělení. Například v Německu se dá očekávat mnohem vyšší, podle některých odhadů i ke 3 %. To bude ze strany Německa pochopitelně vytvářet tlak na dřívější utahování měnové politiky ECB.

Ohlédnutí za covidovým rokem

Je tomu nyní rok, co COVID-19 začal výrazně ovlivňovat život na finančních trzích. Například US akciový index S&P 500 si 16. března 2020 prošel druhým nejhorším výprodejem v historii. K přirovnání se tak nabízel už jenom říjen z roku 1987. Jak se COVID-19 rozšířil po celém světě, spustil bezprecedentní uzamčení světové ekonomiky. Globální akcie zaznamenaly pokles tržní hodnoty o 21 bilionů dolarů. Nicméně v následujících 12 měsících začal úřadovat býčí trh. Tržní kapitalizace globálního indexu MSCI vzrostla od 23. března do této chvíle o 40 bilionů dolarů. V časovém rozmezí od března do listopadu vzrostly akcie zdravotnictví a technologií na úkor financí, leteckých společností a dalších zasažených odvětví. Oba sektory tak tvoří 42 % kapitalizace globálního akciového trhu ve srovnání s třetinou z předpandemických období. Letos se nám ale struktura růstu akcií proměnila, když se začaly mnohem více prosazovat hodnotové akcie. Naopak technologické akcie jsou výkonnostně k začátku roku spíše stále na stejném, zatímco index tzv. „staré ekonomiky“ Dow Jones vzrostl o 7 %.

Dramatickým vývojem si prošly i bezpečnější dluhopisové trhy. Hned v březnu zkraje tržních výprodejů reagoval US 10letý státní dluhopis očekávatelně růstem. Šok však nastal o den později, když se manažeři multiasset portfolií snažili vyrovnat ztráty akcií. Rozhodli se tedy k prodeji svých nejlikvidnějších aktiv, a to vládních dluhopisů. V důsledku těchto investičních rozhodnutí, 10leté americké výnosy vyskočily 17. března přes 0,2 % a ceny dluhopisů spadly. Dále následovaly také výprodeje u britských a německých státních dluhopisů. Zajímavý vývoj pokračoval 18. března, kdy prémioví investoři požadovali držet rizikovější 10leté italské dluhopisy ve srovnání s Německem. Situaci později uklidnila Evropská centrální banka, která zahájila nouzový pandemický nákup dluhopisů.