Jaké pololetí máme za sebou? V uplynulém pololetí se výrazně rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů, přičemž ty akciové se vezly na pozitivní vlně dosahování dalších nových rekordů na mnoha burzách. Proto vyššího zhodnocení dosahuje letos dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Například Progresivní fond Best Solution Funds SICAV za dané období zhodnotil o téměř 9 %. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy v průměru na stejné výchozí úrovni. Zhruba v polovině výkonnostního žebříčku se nachází smíšené fondy kombinující akciové i dluhopisové investice. Této strategii odpovídá i Vyvážený fond Best Solution Funds, který v šesti měsících zhodnotil investované prostředky o téměř 4,5 %.
Ve druhém čtvrtletí jsme byli svědky globálně se zvyšující důvěry spotřebitelů, kteří začali kompenzovat svou odloženou spotřebou. To také představuje jeden z hlavních stimulů pro rostoucí inflaci, která v USA v květnu dosáhla dokonce 5 %. Takovýto vývoj obecně snižuje výnosy růstových akcií a velké části dluhopisů. Trh však vysokou inflaci poslední měsíce hodnotí spíše jako krátkodobý efekt. Proto se naopak u obou zmíněných investičních tříd v tomto kvartále zlepšila výkonnost. Zatímco tedy první tři měsíce tohoto roku jasně dominovaly hodnotové akciové fondy, druhý kvartál svědčil spíše růstovým akciovým fondům.
Vyplatilo se měnové zajištění?
Značný vliv na investice měl i vývoj měn. V kurzu k americkému dolaru se sice česká koruna v pololetí nacházela na úrovni z počátku roku, vůči euru ale znatelně posílila. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny.
Kdo byl tahounem?
Na předních místech se v uplynulém pololetí umisťovaly fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný náskok si ale vybudovaly v prvním čtvrtletí, v druhém již povětšinou lehce zaostaly za fondy růstových akcií. Regionálně slušných výsledků dosahovaly cenné papíry především ze střední Evropy, které se podařilo zmírnit šíření nákazy koronaviru spolu se zrychlením tempa očkování. V rámci akciových trhů pak v dané oblasti dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor pak těžil z očekávaného rychlejšího zvedání úrokových sazeb než ve většině ostatních regionů.
Lehké vzpamatování dluhopisů
Celkově bylo první pololetí horší pro dluhopisové fondy. Dluhopisům se však lépe vedlo v posledních třech měsících prvního pololetí v porovnání s prvním kvartálem. Výkonnostní rozdíly mezi rizikovějšími a bezpečnými dluhopisy téměř zanikly, zatímco v prvním kvartále rizikovější vysoko úročené dluhopisy jasně dominovaly. Atraktivnější pak začaly být peněžní fondy zaměřené na repo operace v české koruně, které podpořilo zvednutí úrokových sazeb Českou národní bankou.
Jaké scénáře nás čekají
Pokud jde o pohled na další kvartál, bude rozhodující pro zhodnocování fondů - potažmo finančních trhů - co zazní od centrálních bank ohledně inflačního a ekonomického výhledu. Pokračování silného ekonomického růstu doprovázeného vysokou dynamikou růstu cenové hladiny by vrátilo zpět do sedla fondy hodnotových akcií. Na podzim ale můžeme čelit výzvám potenciálního rizika další vlny koronaviru. Pesimistický scénář by tak naopak podpořil například fondy technologií, defenzivních sektorů jako veřejných služeb, či bezpečných dluhopisů. Obecně lze pro další měsíce na akciových trzích očekávat pomalejší zhodnocování, stále ale výrazně převyšující inflaci. U konzervativních investic budou na atraktivitě získávat fondy peněžního trhu těžící z růstu úrokových sazeb.
S akciemi mohou také zahýbat zveřejňovaná čísla ohledně výsledku hospodaření za druhý kvartál. Již existují odhady hospodaření například pro společnosti zařazené do akciového indexu S&P 500. Ty se nyní pohybují okolo neuvěřitelného nárůstu zisku o 64 % meziročně. Současně by se tak v důsledku jednalo o nejlepší výsledek za více jak 10 let. Analytici však daný ukazatel budou hodnotit s rezervou, neboť se jedná o výsledek nízké srovnávací základny z předchozího covidového roku.