Globální dluhopisy v posledních letech nezažívaly příliš blyštivé období. V nedávné minulosti, tedy v době bezprecedentně nízkých (někde i záporných) úrokových sazeb nenabízely dluhopisy prakticky žádné výnosy, a přitom jejich cena byla extrémně vysoká.

Koupě takového dluhopisu byla pro investora spíše věc z donucení, jelikož ekonomicky takový obchod nedával žádný smysl. Znamenal totiž jistou ztrátu nebo v lepším případě výnos v desetinách procenta. Kdo by chtěl vlastnit cenný papír s tím, že na konci splatnosti dostane méně, než do něho vložil.

Vrcholem zmaru pak byl rok 2022, kdy dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratil
16,2 %. To je na dluhopisy, které jsou považovány za jedny z nejkonzervativnějších investic, příliš. Důvodem takového propadu byl skokový růst inflace napříč celým světem a rychlé utahování měnové politiky největších centrálních bank, tak jako jsme to viděli v případě ČNB. Americký FED a postupně i ECB také přehodnotili svůj pohled na kvantitativní uvolňování. Růst výnosů do splatnosti tak výrazně stlačil ceny dluhopisů. Lehkou normalizaci jako předzvěst, jsme na dluhopisovém trhu mohli zaznamenat už v roce 2021. Tehdy se začal snižovat počet dluhopisů obchodovaných se záporným výnosem do splatnosti.

Nyní se zdá, že se blížíme konci strmého růstu základních úrokových sazeb centrálních bank, a to by v průběhu roku 2023 mohla být příležitost právě pro vstup na dluhopisové trhy, kde konečně po delší době vidíme potenciál nadstandardních výnosů. Mnoho Čechů aktuálně využívá pro zhodnocení svých úspor termínované, spořicí ale i běžné účty či jiné nástroje peněžního trhu a byla by škoda tuto příležitost propásnout. Platí ovšem, že záleží na výběru konkrétních dluhopisů i jejich teritoriálním zaměření, nicméně zajímavých příležitostí bude přibývat.

Rizikem zůstává zvýšená inflace a hospodaření na dluh v drtivé většině zemí. To platí dvojnásob u korporátních dluhopisů, kde je faktor zadlužení ještě důležitější. Stále se pohybujeme v nejisté době, a proto doporučujeme spíše fondová portfolia než výběr jednotlivých titulů. Pokud už se klient rozhodne pro konkrétní dluhopis,měl by si dát práci s řádnou analýzou. Čas dluhopisů ovšem přichází, a i přes zmíněná rizika by se v blízkédobě mohly stát opět zajímavou investicí.

Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení
Fincentrum & Swiss Life Select