Za posledních 24 hodin ohlásila Indie 53 256 nových případů, což je nejnižší číslo od 24. března. Infekce v květnu dosáhla vrcholu se statistikou přibližně 400 000 infikovaných denně. Problémem byl enormní nedostatek vakcín.

Znatelné rozdíly byly mezi městskými a venkovskými oblastmi, přičemž obyvatelé měst platili na soukromých klinikách za dávku mezi 9 až 24 dolary, což je pro chudší vrstvy nedosažitelné. S celkovým počtem případů 29,9 milionů se Indie umístila na druhém místě na světě za USA.

V pondělí vláda rozdala rekordních 8,3 milionu dávek vakcín v rámci federální kampaně očkování všech dospělých zdarma. Odborníci však i navzdory dobrým číslům varují, že miliony lidí jsou nadále náchylné k infekci, zejména na venkově, kde žijí dvě třetiny populace. A rychlé znovuotevření měst by mohlo zkomplikovat masové imunizační úsilí. Odborníci dále uvedli, že Indie by potřebovala podat 10 milionů dávek denně, aby dosáhla svého cíle naočkovat do prosince 950 milionů dospělých. Indie přitom zatím plně očkovala méně než 5 % dvěma dávkami.

Turecko již vyhlíží turisty

Turecko od příštího měsíce zmírní proticovidová opatření. Tento krok byl podmíněn poklesem denních případů nakažených, které v zemi klesly zhruba na 5 000. Omezení se týkala například nedělí či zákazů vycházení po sedmé hodině ve všední dny.

Ankara doufá, že pokles infekcí spolu se zrychlením očkovacího programu na přibližně 1,5 milionu injekcí denně pomůže zahájit oživení cestovního ruchu. Prudký nárůst tempa očkování tak zvýšil naději na silnou ekonomickou výkonnost ve druhé polovině roku, kdy banka JP Morgan minulý týden revidovala celoroční prognózu hospodářského růstu až na 6,8 %. Turecká lira se přitom dostala letos pod výrazný tlak kvůli odlivu investičního kapitálu. Povedená turistická sezóna by se hodila, aby trochu vylepšila devizové rezervy země.

USA darují 55 milionů dávek vakcín

Bílý dům v pondělí stanovil plán, jak globálně sdílet 55 milionů dávek vakcín COVID-19, přičemž zhruba 75 % dávek je přiděleno do Latinské Ameriky a Karibiku Asie a Afriky prostřednictvím mezinárodního programu sdílení vakcín COVAX. Přibližně 14 milionů směřuje do Latinské Ameriky a Karibiku, zhruba 16 milionů do Asie a 10 milionů do Afriky. Dalších 14 milionů dávek bude posláno do tzv. „regionálních priorit“, včetně Kolumbie, Argentiny, Iráku, Ukrajiny, Západního břehu Jordánu a Gazy. Tento plán je součástí plnění závazku prezidenta Joe Bidena sdílet 80 milionů vakcín vyrobených v USA se zeměmi po celém světě.

Prvních 55 milionů dávek bude odebráno ze zásob USA od společností Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson. Pokud vakcína společnosti AstraZeneca dostane povolení, pravděpodobně se přidá do daného mixu také.

Z USA tak zní, že je k dispozici spousta dávek, o které se mohou podělit se světem. Nicméně je potřeba zvládnout logistickou výzvu. Jedná se zejména o sdílení bezpečnostních a regulačních informací. Zvlášť velký důraz je kladen na zajištění správné teploty skladování vakcín. Není tomu přitom tak dávno, kdy byly zveřejněny skutečnosti z vybraných zemí Afriky, kde kvůli nevhodným podmínkám museli velké množství vakcín vyhodit. V daném kontextu je zajímavé zmínit i fakt, že USA budou distribuovat vakcíny do hůře zasažených oblastí ve chvíli, kdy se stále diskutuje o možnosti sdílet know-how a samotné patenty na výrobu vakcín. To se pochopitelně zemím původu farmaceutických společností nezamlouvá. Přijatelnější variantou je pro ně vlastní výroba a dodání pomocí hotových vakcín.

Závěrem čísla z Česka

I v České republice se nám neustále zlepšují čísla. V nemocnicích zůstává s koronavirem kolem sedmdesáti lidí, ve vážném stavu jich k neděli bylo osm. To je nejméně od poloviny loňského července. Pacientů ve vážném stavu bylo méně naposledy v polovině loňského června. Vakcín pak bylo dosud v Česku rozdáno téměř 7,23 milionu. Jednu dávku očkování už dostaly tři čtvrtiny lidí nad 65 let, což představuje nejohroženější skupinu. Mezi lidmi nad 18 let je proočkovanost jednou dávkou 55 procent.