Česká národní banka naposledy v původním složení výrazně zvýšila úrokové sazby o 1,25 % na 7 %. Analytici očekávali méně, na druhou stranu úrokové deriváty byly nastaveny i na vyšší očekávání. Důvodem takové úrokové politiky byla rozhodně květnová inflace, kterou mimo jiné táhla inflace jádrová, tedy očištěná o potraviny a energie.

Dalším důvodem byl slabší kurz české měny, který se oproti poslední prognóze počítající s kurzem 24,00 EUR/CZK pohybuje okolo 24,70. Koruna i nadále zůstává v defenzivě. Po rozhodnutí o navýšení sazeb se její kurz nijak výrazně nezměnil. Jedním z faktorů je i váhání investorů, jak moc bude ČNB korunu bránit. Guvernér totiž zopakoval, že se jedná o mimořádný doplňkový nástroj měnové politiky. Z toho vyplývá, že Česká národní banka není zavázána odprodeji určitého objemu devizových rezerv a ani nehodlá dlouhodobě manipulovat s kurzem.

V kontextu úrokové politiky je zajímavé se podívat na týdenní výkonnost fondů držících české státní dluhopisy. NN International Czech Bond zhodnotil o 2,6 % a fond s kratší durací NN International Czech Short Term Bond o 0,27 %.

Konečně pozitivní vývoj na trzích

Americké i evropské akcie si poprvé od konce května připsaly minulý týden zisky. Již samotný začátek června přitom nevypadal nijak růžově. Akcie poslalo dolů očekávání, že po pozitivní statistice z trhu práce bude americká centrální banka s větší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Nejvýraznější propad pocítily akcie sektorů financí, technologií a nemovitostí. Dále negativní sentiment podpořila vysoká inflační čísla. V týdnu od 13.–17. 6. 2022 dokonce index S&P 500 vykázal nejhlubší týdenní propad od března 2020. Předchozí týden se však trh dokázal na obou stranách Atlantiku odrazit k lepším číslům. Celoevropský index STOXX Europe 600 zhodnotil o 2,40 %. Konkrétně pak britské akcie posílily o 2,74 % a francouzské o 3,24 %. Za celý týden americký index Dow vzrostl o 5,39 %, S&P 500 zpevnil o 6,45 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 7,49 %.

Probouzející se Čína

Velice sledovaná jsou proticovidová opatření v Číně. Šanghaj a Peking představují podle HDP dvě největší čínská města. Právě ta ale byla v dubnu a květnu uzavřena, když fungovaly pouze některé velké podniky. To se znatelně projevovalo i na dubnovém výrazném útlumu čínské ekonomiky. Při výhledu postupného uvolňování opatření však květnová data přinesla viditelné zlepšení. Během května již začalo postupně docházet k obnovování výroby některých továren, což pomohlo snížit napětí v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nejen v Číně, ale i ve světě. To jednoznačně potvrzují i čísla ekonomických ukazatelů. Průmyslová výroba v květnu meziročně mírně vzrostla o 0,7 % maloobchodní tržby se po hlubokém dubnovém propadu také zlepšily. Uvolňování uzavírek klíčových čínských přístavů se projevilo ve výrazném růstu vývozu, který v květnu meziročně vzrostl o 16,9 %. Výraznější zrychlení tempa růstu ekonomické aktivity se očekává až ve druhé polovině letošního roku, a to především díky agresivním měnovým a fiskálním stimulům. Předpokládá se např. další snižování úrokových sazeb.

Pozitivně se aktuální vývoj projevuje i na asijských fondech v rámci Best Solution Funds a SICAV fondů, když Fidelity Funds – China Consumer si v týdenním horizontu připsal 4,5 % a Fidelity Funds – Sustainable Asia Equity 2,19 %.

Nestandardní default ruských dluhopisů

Rusko poprvé za více než století nesplatilo své mezinárodní dluhopisy. Jedná se o platby ve výši 100 milionů USD v úrocích za dva dluhopisy, denominované v euru a dolarech. Platby měly lhůtu odkladu 30 dní, která vypršela v neděli. Platby mohly být údajně zablokovány clearingovým centrem Euroclear kvůli západním sankcím vůči Rusku. Ani na rubl, omezený restrikcemi Ruské centrální banky, ani samotný dluhopisový trh to přitom nijak výrazně neovlivnilo. Již od započetí války na Ukrajině se dluhopisy obchodovaly za minimální ceny a na dotčených dluhopisech již byl výnos přes 50 %. V tuto chvíli to nijak výrazně nezasahuje ani ruskou kasu, která má stále velký příjem z prodeje komodit. Nicméně do budoucna to může být citelný faktor.

Ing. Richard Bechník
Hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select