V České republice se již nějakou dobu hovoří o tom, že ceny nemovitostí po hypoteční krizi opět stoupají.

Na to, jaký je trend v Evropě, se zkusíme nyní podívat. Zpočátku je potřeba podívat se, s jakými daty
vlastně pracujeme.

Předně je třeba uvést, že data udávající cenu nemovitostí se svou kvalitou liší napříč celou Evropou. Například všechny skandinávské země vytvářejí vynikající statistiky cen nemovitostí. Ve střední Evropě je stav dat smíšený. (Německé statistiky cen nemovitostí jsou slabé, Francie má velmi dobré statistiky, Nizozemsko má také dobré údaje, Belgie a Rakousko mají přijatelné údaje. Španělsko učinilo obrovské pokroky, Portugalsko je slabší. Jak jsme zvyklí, jih Evropy přistupuje k práci s daty liknavě, a to se týká zejména Itálie, Řecka a Turecka. Ve střední Evropě se snaží slabší práci s daty zachránit Polsko, Bulharsko a také Česká republika.

Graf č. 1 Změny cen nemovitostí za 1 rok

index

Za poslední rok je jen málo zemí v Evropě, kde by nedošlo k nárůstu cen nemovitostí, a to v některých ekonomikách téměř o 19 procent. Je zajímavé, jak k tomuto faktu přistupují různé země. Například Velká Británie považuje tento nárůst za natolik nebezpečný, že v březnu letošního roku skokově zvýšila daň z pořízení nemovitosti (stamp duty) a navíc britský regulační úřad (PRA) začal přemýšlet o regulaci, resp. zvýšení nároků na žadatele buy-to-let hypoték (tj. hypoték sloužících k pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu). Nicméně jak ukazuje graf č. 1, byly i země, kde majitelům domů a bytů hodnota jejich majetku klesala. Mezi tyto země patřilo zejména Řecko, Ukrajina, ale například i Francie.

Graf č. 2 Změny cen nemovitostí za 5 let

index2

Pokud někdo uvažuje o koupi nemovitosti jako o investici v Evropě, bude se potřeba podívat na časové rozmezí delší než jeden rok (graf č. 2 a graf č. 3). Z těchto údajů je patrné, že jsou země, kde je trend růstu cen dlouhodobý, a naopak země, kde cena kolísá nebo i dlouhodobě klesá. Navíc je třeba uvést i to, že nákup nemovitosti v zahraničí není jednoduchý a například nákup pomocí hypotéky u nás je podmíněn vlastnictvím další nemovitosti, kterou je třeba dát bance do zástavy. Takže snazší to má ten, kdo vlastní nezbytný kapitál v hotovosti anebo dostatek jazykových znalostí a odvahy pro vyřízení hypotečního úvěru v dané zemi.

Graf č. 3 Změny cen nemovitostí za 10 let

Zdroj: www.globalpropertyguide.com

Mezi země, kde byl za posledních deset let nejvyšší nárůst ceny nemovitosti, patří s obrovským náskokem Rusko (153,9 %), za ním se potom drží Island (55,07 %), Rakousko (47,2 %) a pro někoho možná překvapivě i Slovensko (37,81 %). Škoda jen, že mezi údaji za posledních deset let chybí údaje naší země. Naopak Řecko se může jevit jako země se zajímavým potenciálem. Ceny nemovitostí jsou zde totiž velmi nízko a je zde možnost, že by do budoucna mohly začít opět růst.

Autor: Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select