Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,37 % p. a. vzrostla v únoru o necelých 70 Kč na 23 342 Kč.

Praha, 8. února 2023 – Hypoteční sazby přes mírný nárůst pokračují ve stagnaci. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu povyskočila na 6,37 % p. a. Další výraznější růst sazeb by ale již přijít neměl. Kdy začnou sazby opět klesat?

Průměrná nabídková sazba vzrostla na 6,37 %

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla v únoru o 0,03 procentního bodu a k 6. únoru tak činila 6,37 % p. a.

„Nabídkové hypoteční sazby na počátku února mírně vzrostly, proto i Fincentrum Hypoindex zaznamenal minimální nárůst na hodnotu 6,37 %. Jde o změny spíše kosmetické a celkový trend vývoje hypotečních sazeb pokračuje ve stagnaci. I nadále můžeme očekávat spíše stagnaci úrokových sazeb hypoték, kterou mohou narušit jen jarní slevové akce některých bank. Rozhodně už nelze očekávat nějaký výraznější růst,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Na rozdíl od stagnace úrokových sazeb hypoték ceny některých nemovitostí, zaznamenaly propad. Jde však jen o určité nemovitosti – například starší byty nebo energetický náročnější domy. A to navíc ještě jen v některých lokalitách. Proto pokud hovoříme o průměrné ceně nemovitostí nejsou tyto propady cen nijak dramatické. Proto můžeme očekávat jen mírný pokles u průměrné ceny nemovitostí na českém trhu,“ komentuje Jiří Sýkora.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Měsíční splátka se zvýšila o 70 korun

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,37 % p. a. vzrostla v únoru o necelých 70 korun na 23 342 korun.

Od listopadu měsíční splátka hypotečního úvěru vzrostla pouze o 114 korun. Pro srovnání za posledních dvanáct měsíců činil nárůst měsíční splátky téměř 3 850 korun, v loňském kalendářním roce pak vzrostla měsíční splátka téměř o 5 200 korun.

Nejvýrazněji rostly sazby jednoletých fixací do 80 % LTV

Nejvýrazněji, i když přesto stále velmi mírně, vzrostly úrokové sazby hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) s fixací na jeden rok, a to o 0,06 procentního bodu na 6,76 % p. a. Jednoleté fixace hypoték nad 80 % LTV ale naopak zlevnily o 0,14 procentního bodu na 6,26 % p. a.

Zlevnily i úrokové sazby hypoték do 80 % LTV s fixací na 10 let, a to o 0,05 procentního bodu na 6,05 % p. a. O pět bazických bodů se snížily také sazby hypoték nad 80 % LTV u desetiletých fixací. Všechny ostatní fixace zdražily shodně o 0,05 procentního bodu.

ČNB drží sazby stabilní

Česká národní banka (ČNB) ani na začátku února nepřekvapila, když ponechala základní úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále zůstává na 7 %. Přestože guvernér ČNB Aleš Michl po únorovém zasedání nevyloučil, že by bankovní rada na některém z dalších zasedání mohla sazby zvýšit, pravděpodobnost růstu sazeb ale není vysoká.

Se snižováním sazeb centrální banka zřejmě ale pospíchat nebude, což ovlivní i vývoj hypotečních sazeb. „Podle současných prognóz by hypoteční sazby pro letošní rok měly vykazovat stagnaci doprovázenou jen mírnými výkyvy zapříčiněnými konkurenčním bojem jednotlivých bankovních ústavů. A to až do doby, kdy ČNB začne snižovat úrokové sazby. Toto asi nelze čekat dříve než koncem letošního roku. Při optimistických předpovědích by tak úroková sazby hypoték mohla začít klesat koncem letošního roku a při těch pesimističtějších předpovědích bychom se poklesu mohli dočkat až na jaře roku 2024. Nicméně půjde o pokles v řádu nízkých desetin procenta,“ dodal Jiří Sýkora hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Fincentrum Hypoindex

Fincentrum Hypoindex je nově reprezentován číslem, které odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro LTV do 80 %. Vedle výše uvedeného reprezentativního příkladu nabízí nový Fincentrum Hypoindex podrobnější informace o průměrných sazbách s různými fixacemi od krátkodobých po dlouhodobé a při využití zajištění do a nad 80 % hodnoty nemovitosti. Spotřebitel si tak může velmi snadno zjistit informaci o průměrných sazbách, které jsou relevantní vzhledem k jeho konkrétním požadavkům. Vše je přehledně zpracováno v interaktivním grafu dostupným na stránce https://www.hypoindex.cz/hypoindex-vyvoj/.

V případě zájmu o další informace kontaktujte:

Miroslav Beneš
Mobil: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz

Milan Kříž
Mobil: +420 602 266 316
E-mail: milan.kriz@benesgroup.cz