Hypoteční trh dál láme rekordy. „Únor se s objemem poskytnutých hypoték téměř 30 miliard korun stal nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Pokračuje i pokles průměrné úrokové sazby hypoték. Průměrná hypotéka překonala třímilionovou hranici,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pokles průměrné úrokové sazby hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se navzdory očekávání a rostoucím nabídkovým sazbám hypoték nezastavil ani v únoru. Průměrná sazba ale poklesla ve srovnání s lednem již pouze o jeden bazický bod na 1,93 procenta.
„Na únorovém Fincentrum Hypoindexu je vidět, jak hypoteční trh jako celek reaguje s mírným zpožděním. Na trhu již totiž sazby začínají pomalu růst. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. I přes pozvolné zvyšování sazeb průměrná úroková sazba hypoték za únor ještě mírně klesla na hodnotu 1,93 procenta. Nicméně se dá předpokládat, že se v březnovém Fincentru Hypoindexu se již tento růst projeví,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select.

Graf 1: Fincentrum Hypoindex za únor 2021

graf_Fincentrum_Hypoindex_unor_2021

Nejsilnější měsíc v historii
Po nejlepším startu hypoteční sezóny v historii, kdy banky sjednaly hypotéky za 24,942 miliard korun, zájem o hypotéky nepolevil ani v únoru. Objem poskytnutých hypoték vzrostl oproti lednu o dalších téměř pět miliard korun a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliard korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliard korun, a stal se tak nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex.
„Ve druhém měsíci roku sjednaly banky celkem 9 948 hypoték, což je o 1 568 více než v lednu a dokonce o 2 856 více než před rokem. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Třímilionová hranice pokořena
Průměrná výše hypotečního úvěru vzrostla během února o 30 555 korun na 3 006 901 korun. Meziročně činí nárůst průměrné hypotéky téměř 390 tisíc korun. A za poslední čtyři roky se průměrná hypotéka zvýšila již o třetinu, tedy téměř o jeden milion korun.
„Díky růstu cen nemovitostí překročila průměrná výše hypotečního úvěru magickou hranici tří milionů korun a zastavila se zatím na čísle 3 006 901 korun. Stavebnictví se podle dat ČSÚ v oblasti výstavby nových bytů oproti loňsku propadlo o přibližně 15 až 20 procent. I přes prohlášení některých developerů o snižování cen za metr čtvereční u nově postavených pražských bytů, tak nelze čekat pokles cen nemovitostí. Proto předpokládám, že i průměrná výše hypoték bude nadále spíše pozvolně růst,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Hypotéky zdražují i největší hypoteční banky
Česká národní banka (ČNB) sice ponechala na únorovém zasedání základní úrokové sazby beze změny, cena peněz na mezibankovním ale již několik měsíců roste. Bankám se tak prodražují zdroje financování hypoték, zájem o hypotéky ale nepolevuje, a tak se bankám otvírá prostor pro zvyšování hypotečních sazeb.
Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února ale oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 procent od 2,29 procenta.
V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank. Zvýšení o dvě desetiny posunulo hypoteční sazby pětiletých fixací Air Bank opět po delší době za hranici dvou procent na 2,19 procenta.
„Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu,“ předpokládá Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
 

Tabulka č. 2: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex za únor 2021

tabulka_hypoindex_unor_2021