Minulý týden se guvernér francouzské centrální banky snažil podpořit optimismus na trzích, když označil odhad poklesu domácí ekonomiky zveřejněný Mezinárodním měnovým fondem za přehnaně pesimistický. Francie by totiž podle predikcí fondu měla klesnout o 12,8 %. Nejedná se ale o jediný podobný výsledek. Do nejrizikovější skupiny spolu s Itálií, Španělskem a Velkou Británii byla země zařazena i organizací OECD. Podle ní za předpokladu druhé vlny šíření nákazy může čelit propadu až o 14,1 %. „Že si druhá největší ekonomika eurozóny projde nejhorší recesí od druhé světové války, potvrzuje v mírnějších číslech i aktuální prognóza Evropské komise, která u ní vyhlíží pokles o 10,6 %,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Tento vývoj je především výsledkem přísných karanténních opatření a propadu zahraničního obchodu. V rámci obchodní bilance je totiž vývoz země v pořadí po Německu a USA nejvíce závislý na oslabených zemích jako je Itálie a Španělsko. Odtud se dá očekávat i nadále výrazné utlumení poptávky. Jenom za duben meziměsíčně export zboží propadl téměř o 34 %. Francie současně figuruje mezi zeměmi s největším počtem obětí.

Bobtnající státní dluh
Právě francouzská vláda je pochopitelně jedním z hlavních iniciátorů pro vytvoření společného evropského záchranného fondu, který by prostřednictvím dotací pomáhal nejvíce zasaženým regionům a odvětvím. Francie již kvůli podpoře ekonomiky navýšila deficit státního rozpočtu na rekordní úroveň. Podle některých zdrojů by se dluh veřejných financí mohl vyšplhat na hodnoty přesahující 120 % HDP.
Dané okolnosti se dříve či později musí projevit na úvěrovém hodnocení země. Naposledy agentura Fitch v reakci na celkové navyšování dluhu a klesající ekonomickou kondici zhoršila pro Francii výhled na negativní. To znamená, že se pro příště zvyšuje pravděpodobnost snížení ratingu. Agentura Fitch přitom předpokládala pokles HDP o pouhých 7 %.

„To může mít dopad i na ceny francouzských státních dluhopisů. Při zhoršení ratingu se výnosy zvyšují, ceny padají. Tyto dluhopisy přitom můžeme najít v mnoha konzervativních českých fondech. Dosud se jim ale výkonnostně dařilo, když dluhopisy se splatností nad 3 roky za uplynulý půlrok posílily. Vzhledem k třetímu nejlepšímu ratingu AA si Francie na dvouletém dluhopisu půjčuje za zápornou hodnotu téměř -0,6 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.