Sledování covidových ukazatelů a jejich dopadů na investice je už z dnešní perspektivy vzdálenou minulostí. Finanční trhy se nyní téměř výhradně soustředí na vliv inflace a vývoj na Ukrajině. To má citelný dopad na výkonnost podílových fondů. Od roku 2018, kdy začalo monitorování trhu podílových fondů Indexem českého investora CII750, si průměrný investor stále drží zisk 5,2 %. V důsledku aktuálního dění se ale jednoznačně snížil.

„Od začátku roku průměrný investor ztrácí 11,6 %. Korekce se nevyhnuly ani akciovým, ani dluhopisovým fondů. Nicméně ten, kdo si investoval průběžně v měsíčním intervalu, v průměru letos ztrácí pouhých 6 %. Pohledem na investiční strategie konzervativnější investice vykázaly větší stabilitu,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„Akciové fondy za druhý kvartál ztratily 8,37 %. Při srovnání s vybranými pasivně řízenými ETF fondy ale dosáhly lepšího výsledku, když iShares Core S&P 500 znehodnotil v korunovém vyjádření o 9,6 % a Lyxor MSCI All Country World o 9,14 %. Výrazně pod tlakem se letos ocitají fondy amerických akcií. Jejich negativní výkonnost ale českému investorovi částečně kompenzoval měnový vývoj, když dolar posílil vůči české koruně za druhý kvartál zhruba o 7 %,“ doplňuje Richard Bechník.

V rámci sektorového rozložení dokáží ze současné situace těžit energie. Naopak do výrazného poklesu se dostaly technologie a cyklická spotřeba. Z geografické hlediska se nám mapa podle letošní výkonnosti lehce fragmentuje. V hlubokých propadech se ocitly fondy držící například ruské, německé, švédské či polské akcie. Na druhém konci žebříčku se nachází fondy investující do akcií komoditně exportních zemí, jako jsou státy Perského zálivu.

Zajímavý je i pohled na další typy fondů. Například realitní fondy přímo držící ve svých portfoliích nemovitosti se výkonnostně pohybují za prvních pět letošních měsíců v kladném teritoriu, kdy nejčastěji vidíme výkonnost v intervalu 1,6 % - 3,7 %. Naopak fondy investující do realitních akcií výrazněji ztrácí.

„Ohledně výhledu budoucího směřování trhu se v tuto chvíli nabízí jako vhodná příležitost nákup fondů českých státních dluhopisů. Důkazem je pohled na strukturu jejich portfolií, kde dvouletý český státní dluhopis nabízí výnos přes 6 % a roční český státní dluhopis dokonce 6,8 %. V rámci výběrů fondů může být dobrou volbou i měnově zajištěný korunový fond. Například vůči americkému dolaru se koruna nachází na slabších úrovních, které jsme u ní naposledy viděli před dvěma lety, když se trh teprve postupně oklepával z první covidové vlny. Je tedy zde potenciál jejího posílení. Navíc díky agresivnější úrokové politice České národní banky se nám ještě více rozšířil úrokový diferenciál mezi českými a dolarovými sazbami ve prospěch právě měnového zajištění,“ uzavírá vývoj Richard Bechník.
 

2Q2022-Index českého investora
2Q2022-Index českého investora