Od začátku roku do konce prvního pololetí zhodnotily podílové fondy průměrnému investorovi vklady o 5,7 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. V prvním čtvrtletí se fondům podařilo vyrůst o 2,9 % a ve druhém pak dodaly svým investorům obdobný výsledek zhodnocení ve výši 2,73 %.

Navzdory horším výsledkům z minulého roku dosahuje investor do akciových fondů za poslední tři roky zisk 7,64 % ročně. Kdybychom časový horizont posunuli na pět let, který zahrnuje jak výrazné poklesy z přelomu let 2018 a 2019, tak i propady z covidového března 2020, tak se stále může průměrný český investor těšit z ročního zhodnocení 5,14 %.

„Akciové fondy v čistém korunovém vyjádření za uplynulé tři měsíce vyrostly podle našeho ukazatele Index českého investora CII750 o 3,8 %, tedy lehce méně v porovnání se zhodnocením ve výši 4,68 % z prvního čtvrtletí. Vedle toho dluhopisové fondy vyrostly v druhém kvartálu o 1,64 %, což je podobný výsledek jako v prvních třech měsících letošního roku,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select. „Po skončení prvního pololetí můžeme náladu investorů na finančních trzích zhodnotit jako kombinaci optimismu, který je hnaný novými trendy, se stále přetrvávajícími obavami z makroekonomického vývoje. Prvnímu kvartálu dominovala trhu dobrá nálada z nenaplnění negativního scénáře ohledně evropské energetické krize spolu s lehkou nervozitou nad bankovním sektorem. Naproti tomu ve druhém čtvrtletí již začali někteří investoři kromě neustálého sledování vývoje inflace vyhlížet i nové atraktivní trendy, jako je umělá inteligence. Druhé pololetí bude podle našich očekávání patrně ve znamení výraznějších přesunů investic mezi jednotlivými sektory a regiony, kdy budou investoři hledat nové příležitosti při zajímavých ocenění,“ dodává Richard Bechník.

V prvním pololetí nejlepšího zhodnocení dosahovaly podle Indexu českého investora CII750 fondy, které držely ve svých portfoliích větší váhu amerických technologických gigantů FANG+, tedy pěti předních technologických společností (Meta, Amazon, Netflix, Google a Apple). Dále nadstandardních výsledků dosáhly fondy zbytné spotřeby. Výrazně na výkonnostním žebříčku zaostaly fondy čínských akcií. Důvodem bylo zklamání z vývoje čínské ekonomiky, která stále nenastartovala do tolik očekávaného předcovidového tempa. Ve druhém čtvrtletí se k vítězům přidaly fondy Latinské Ameriky, Japonska či střední Evropy. V uplynulých třech měsících vykázal lepší výsledky i sektor financí, což může značit postupné opadnutí obav z bankovní nestability. „Značné výkonnostní rozdíly přinesly v prvním pololetí i pohyby na devizových trzích. Například fondy amerických akcií zajištěné do české koruny oproti stejným fondům v US dolaru nabídly lepší výkonnost, která byla mnohdy vyšší i o 6 %,“ doplňuje Richard Bechník, hlavní investiční a ekonomický analytik Swiss Life Select.

index-ceskeho-investora-230713
index-ceskeho-investora-230713
Index ceskeho investora CII750
Index ceskeho investora CII750

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Refinitiv, vychází ze základu k 1. 1. 2018

Index českého investora CII750 sestavuje Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Disclaimer: Index CII750 a data publikovaná v jeho souvislosti je možné šířit pouze s označením „Index českého investora CII750 společnosti Swiss Life Select“ a uvedením zdroje „www.cii750.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na www.cii750.cz). Index a veškeré zde uvedené informace mají pouze informativní charakter. Provozovatel neodpovídá za případnou škodu způsobenou užitím těchto informací.

Poznámky pro editory: Index českého investora (CII750) sestavují analytici společností Swiss Life Select na základě dat získaných prostřednictvím systémů Eikon a Lipper společnosti Refinitiv za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné. Při jeho výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice. Pro nastavení vah jsou využívána data ze čtvrtletních zpráv o podílových fondech v ČR, které vydává Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT). Index je vypočítáván od 1. 1. 2018, kdy je jeho základní hodnota na 100.

Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Skupina spravuje aktiva v hodnotě 254 mld. CHF, zaměstnává přibližně 8 600 osob a zhruba 14 000 profesionálních finančních poradců. Akcie Swiss Life jsou obchodovány na burze v Curychu a jsou rovněž zařazeny do hlavního indexu SLI (Swiss Leader Index), který zahrnuje 20 největších společností obchodovaných na burzách ve Švýcarsku. Více na: www.fcsls.cz.

Swiss Life Select a.s. zveřejňuje každý měsíc hodnoty ukazatele Hypoindex® a čtvrtletně Index českého investora CII750. Dále provozuje odborné portály investujeme.cz a hypoindex.cz.

V případě zájmu o další informace kontaktujte:

Miroslav Beneš
Mobil: +420 603 174 347
E-mail: miroslav.benes@benesgroup.cz

Milan Kříž
Mobil: +420 602 266 316
E-mail: milan.kriz@benesgroup.cz