Stěhování z nájmu do vlastního. Jaký je v současnosti trend, kolik mladých lidí bydlí v nájmu a proč? Jaký je trend v zahraničí? Vyplatí se celý život bydlet v pronájmu nebo je lepší investovat do hypotéky?

Podstatnou roli při rozhodování o tom, za je lepší bydlet ve vlastním nebo si byt pronajmout, hrají finance. Vždy je dobré se v klidu zamyslet a zvážit varianty, které pro vás budou nejvhodnější. Promyslet plusy a mínusy, a samozřejmě i finanční možnosti. Situace se mění i s věkem.

Mileniálové si chtějí užívat. Zlom přichází kolem třicítky
Obecně platí, že mladí lidé do 25 let vyhledávají pronájem. Chtějí více cestovat a méně se vázat. Peníze utrácejí za své koníčky, chtějí poznávat svět. Investovat do sebe, do vzdělání. Zasahují do toho ale i čistě praktické důvody.

Pokud mladý člověk nezdědil byt po příbuzných, je pro něj pronájem na začátku kariéry mimo bydlení u rodičů často jedinou dostupnou volbou. Navíc má své výhody – mladí se naučí samostatnosti, hospodaření s financemi a mohou si zkusit život s partnerem. Další výhodou může být také flexibilita – nájem vypovíte v řádu několika měsíců a jediné náklady představuje stěhování.

Kolem třiceti, kdy mají lidé nastartovanou kariéru a roste jim plat, se situace mění. Je to i doba, kdy začínají přemýšlet o hypotéce. Z průzkumu agentury NMS Market Research vyplývá, že většina mladých Čechů (93 %) chce bydlet ve vlastním. Zbytek pak upřednostňuje pronájem.

Eigenheim

Mít své „doma“ se vyplatí
Život máte jen jeden a proč jeho velkou část neprožít ve vlastním bydlení podle vašich představ. O svém majetku rozhodujete podle sebe. Svou nemovitost můžete upravovat, rekonstruovat a zhodnocovat. Je vaše a investujete tak do svého. Budujete si místo pro život své rodiny a vytváříte si „svůj vlastní domov“. I bydlení v nájmu má své výhody, ale plusy u pořízení nemovitosti na hypotéku v Česku zatím stále převažují.

Investujte do vlastního bydlení
Růst cen pronájmů se sice vlivem koronavirové pandemie zastavil, přesto pořízení vlastního bydlení může být do budoucna investicí se zajímavým zhodnocením.

Musíte ale počítat s tím, že starost o nemovitost také něco stojí. Odborníci odhadují, že z dlouhodobého pohledu vynaložíte na údržbu bydlení v průměru 60 korun na každý čtvereční metr plochy bydlení měsíčně. I proto nejde jednoduše poměřovat výši nájmu s měsíční splátkou hypotéky.

Na druhou stranu ale ceny nemovitostí především v centru velkých měst často výrazně převyšují finanční možnosti (nejen) mladých lidí. A tak zatímco si Češi donedávna pořizovali domky v příměstských oblastech kvůli zahradě, dnes je to pro ně spíše nutnost. I přesto je jistota, kterou vlastní bydlení přináší, pro Čechy často nenahraditelná.

Šetřit začněte brzy
Podle doporučení České národní banky mají mít zájemci o hypotéku našetřeno alespoň 10, ideálně 20 procent z pořizovací ceny nemovitosti. To může ve větších městech klidně představovat částku přes milionu korun. Proto je důležité si na bydlení začít šetřit co nejdříve. Nejlépe hned od začátku pracovní kariéry.

Mladí Češi přitom ke snu o vlastním bydlení přistupují zodpovědně. Šetří si více než polovina z nich, ve věkové skupině do 25 let dokonce dvě třetiny dotázaných v průzkumu NMS Market Research. A začínají v průměru po dvacítce. Z toho vyplývá, že zadlužit se hypotékou je vhodné až když máte srovnané priority, stálý příjem, případně dostatečnou finanční rezervu.

Při srovnání pronájmů a hypotéky často zaznívá argument o flexibilitě bydlení v pronájmu. Když vám na bydlení cokoliv přestane vyhovovat, můžete se kdykoliv přestěhovat. Ale i hypotéka již dávno poskytuje jistou míru flexibility. Nemovitost s hypotékou můžete kdykoliv prodat a hypotéku splatit, nebo si ji naopak po narození dítěte navýšit a vyměnit bydlení za větší.

Hypotéka však také rodinný rozpočet zatíží na řadu let, proto je nutné o jejím nastavení důkladně přemýšlet. A především mít vždy dostatečnou finanční rezervu na nečekané výdaje. Ta by se měla pohybovat ve výši alespoň ve výši tří až šesti měsíčních příjmů. Splátky na doraz si rozhodně nikdy nenastavujte. Můžete například dlouhodobě onemocnět, nebo nečekaně přijdete o práci, ušetřené peníze se pak budou hodit.

Eigenheim

Hypotéky - poslední možnost?
Období nízkých úrokových sazeb hypotečních úvěrů skončilo. Podle Fincentrum Hypoindexu nabídkové sazby již překonaly hladinu 4 % a míří ještě výše. A to není jediná rána pro dostupnost hypotečních úvěrů.

Česká národní banka se vrátila k tvrdší regulaci hypotečního trhu. Od 1. dubna 2022 (ano, od apríla, to není žert) si budou moci lidé vzít hypotéku jen na 80 % zástavní hodnoty nemovitosti, budou moci čerpat úvěry jen do výše 8,5násobku ročních příjmů a splátka bude moci tvořit jen 45 % jejich měsíčního příjmu.

ČNB zároveň využila možnosti stanovit podmínky pro mladé žadatele do 36 let. Ti tak budou moci i nadále čerpat až 90 % hypotéku, půjčit si budou moci až 9,5násobek ročních příjmů a splácet budou moci až 50 % z měsíčního příjmu.

Na Západě je běžné si bydlení celý život pronajímat
Pokud chcete bydlet v některé ze zajímavých lokalit například v Praze, často vám kvůli vysokým cenám nezbyde jiná možnost než se poohlédnout po pronájmu. Ale zatímco u bydlení na hypotéku vám díky inflaci hraje čas do karet a prakticky výší splátky v čase snižuje, u nájmů je to přesně naopak. Pronajímatelé berou v úvahu nejen rostoucí poptávky, ale také inflaci a nájmy pravidelně upravují.

Podle různých aktuálních statistik nájmy ve městech dlouhodobě rostou, až na výkyv způsobený koronavirem.  Ve 4. čtvrtletí 2021  ceny za pronájem bytu/měsíc dosahovaly pro byt 2 + kk v Praze 15 000 Kč, v Brně za  14 500 Kč a v Ostravě za 8 800 Kč. Flexibilita nájmu je tak vykoupena větší nejistotou ohledně budoucích nákladů, které na bydlení vynaložíte. Navíc finance odevzdáváte pronajímateli a neinvestujete do vlastního.

I přesto na rozdíl od Čechů lidé v západní Evropě preferují spíše nájemní bydlení před vlastní nemovitostí. V sousedním Německu žije v nájmech polovina lidí. Ve velkých městech je to pak až 70 procent. Podle české čtyřicátnice Gabriely, která už dvacet let žije v Berlíně je důvod jednoduchý.

„Němci jsou zvyklí se více stěhovat za zaměstnáním, a proto se tolik nechtějí vázat. Navíc ceny bytů například v Berlíně rekordně rostou,“ myslí si obyvatelka Berlína. Připomeňme však, že pořízení vlastního bydlení v Německu spojeno hned s několika nevýhodami, především se nákup prodražuje o vysoké daně a administrativní poplatky.

Young couple moving in new home.Couple is having fun with cardboard boxes in new house at moving day.

Jaké jsou úrokové sazby v evropských zemích a jak si stojí Česko?

V posledních měsících zůstávají hypoteční sazby v České republice víceméně stabilní. I přes snížení klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) se průměrná hypoteční sazba na českém trhu změnila jen nepatrně. Měřeno indexem Swiss Life Hypoindex, v průběhu posledního půlroku klesla průměrná sazba pouze o 0,22 procentního bodu. Ale jak jsou na tom ostatní evropské země?

Číst více
web_obrázky_články_3

Jak pracovat s LTV u hypoték

Každý, kdo se jen trochu zajímá o spotřebitelské úvěry na bydlení, se jistě setkal se zkratkou LTV. Co tato zkratka vlastně znamená a proč je tak důležitá, už není tolik známo.

Číst více
web_obrázky_nevím katgorii_6

Hypoteční trh v roce 2024

Nově mohou banky při splacení hypotečního úvěru mimo data změny fixace požadovat poplatek. Klienti se ale bát nemusí. Žádné horentní částky za toto předčasné splacení nové řešení nepřinese. Částky budou sice ve výsledku o něco vyšší, než se platily doteď, ale zároveň budou nižší, než o jakých se spekulovalo v mediích.

Číst více
oceněn_hlavnifotka_ruka

Jak si prověřit hodnotu nemovitosti?

Plánujete prodej, koupi nebo jen chcete znát aktuální tržní hodnotu vaší nemovitosti? Využijte náš vylepšený nástroj na ocenění nemovitosti, který nabízí rychlé a přesné výsledky během chvíle.

Číst více
Thomas_Mathar_Aufmacherbild

Mladá generace

Peníze a myšlení: jak můžeme lépe spravovat své finance

Kupujeme speciální nabídky, přestože produkty ve skutečnosti nepotřebujeme. Jsme manipulováni on-line obchodníky. Obecně je naše myšlení ohledně peněz často příliš krátkodobé. Jak můžeme zlepšit naše nakládání s penězi a tím i naši finanční pohodu v dlouhodobém horizontu? Behaviorální vědec Thomas Mathar má několik tipů.

Číst více
2024-5-7-investicia-do-statnych-dlhopisov-TIT-opt

Jak bezpečně a efektivně investovat: Praktický průvodce pro začínající investory

Investování může být skvělým nástrojem k dosažení finanční nezávislosti, ale je důležité, aby mělo jasný cíl a zapadalo do vašeho finančního plánu. Tento plán by měl zahrnovat jak aktuální situaci, tak i cíle v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu. Protože každý má jiné finanční potřeby a cíle, neexistuje univerzální investice, která by byla vhodná pro všechny.

Číst více