Náš život se dramaticky prodlužuje. Jen za poslední století o celých třicet let. Jsme ale připraveni na realitu, kdy většina z nás bez problémů oslaví sté narozeniny? S dlouhověkostí se radikálně promění náš život i celá společnost. S nově získaným časem je potřeba počítat v dlouhodobých plánech. V osobním životě i financích.

Představte si, že se dožijete 120 let. Dnes možná trochu sci-fi, ale podle vědců to může být poměrně brzy realita. Kdybyste v takovém případě do penze odešli zhruba v sedmdesáti, čeká vás dalších padesát let života.

Díky vyššímu věku dožití budeme mít více času pro sebe a svou rodinu. Senioři zároveň začnou tvořit značné procento populace a jejich rostoucí počet může přinést značné komplikace. Ve zdravotnictví, infrastruktuře, bydlení, radikální proměně našich potřeb, ale i v příjmech státního rozpočtu a našich penzích. Dlouhověkost tak přinese vysoké nároky na změnu našeho myšlení. 

Vyřešené finance jako klíč ke spokojenému životu
Zatímco většinu těchto starostí můžeme nechat na odbornících, sami musíme začít radikálně jinak přemýšlet o vlastních financích. Většina Čechů i dnes spoléhá na to, že se o ně v důchodu postará stát. Důchodová reforma je však v nedohlednu a balík peněz na penze nelze při prudce rostoucím počtu seniorů nafukovat donekonečna. 

Nedávný průzkum přitom ukazuje, že Češi vnímají možnosti penzijního systému realisticky a propad svého příjmu na penzi očekávají. Čím víc peněz vydělávají, o to s větším propadem počítají. Bohužel ale tady naše povědomí končí, do reálné akce nás ani toto vědomí zatím nepřinutilo. A rozpor je i jinde. Tvrdíme, že na pohodlný důchod potřebujeme v průměru zhruba 18 tisíc korun měsíčně. Dnešní průměrná penze je ale téměř o 4 tisíce nižší. Pokud si chceme užít stáří bez starostí o finance, musíme na to začít myslet a konat již dnes. 

Začněte spořením, investicemi a pojištěním
Pro pohodlný život ve stáří je nejdůležitější začít si již v brzkém produktivním věku budovat dostatečné úspory. Odkládat bokem 5 až 10 procent mzdy každý měsíc. A nejen bokem na spořicí účet. Pro skutečný dopad je potřeba úspory zhodnocovat, například investicemi. Čím jste mladší, tím rizikovější si můžete dovolit. 

Neříkáme, že máte hned běžet kupovat akcie technologických firem. Ale nebojte se své úspory pravidelně ukládat třeba do akciových, realitních či komoditních fondů. Další možností jsou konzervativnější penzijní fondy. Pokud si nejste jisti, co je pro vás ve vaši životní fázi nejvhodnější, oslovte svého finančního poradce, ten vám rád pomůže finance nastavit podle vašich životních plánů. 

I přesto, že náš život se prodlužuje, se stářím jsou spojeny i častější zdravotní potíže a různé nemoci. Zamyslete se proto i nad kvalitním důchodovým životním pojištěním. Nejen, že si díky němu spoříte na důchod, ale pokryje vám nečekané výdaje v případech, kdy na dveře zaklepe vážnější nemoc. 

Zajistit si bydlení a investovat do dětí
Jednou z investic na stáří je také vlastní bydlení. Jakkoliv se v této oblasti ekonomové často neshodnou, realita je taková, že Češi milují bydlet ve vlastním. Navíc, pokud se vám povede v produktivním věku pořídit nemovitost, nejen, že máte v důchodu kde bydlet, ale také ji můžete třeba prodat nebo vyměnit za menší a ze získaných financí pohledně vyžít mnoho dalších let. 

Trendem v zahraničí, který zatím u nás nezískal na přílišné popularitě, jsou také zpětné hypotéky. Fungují jednoduše – vlastní nemovitost v podstatě zastavíte například bance, která vám do konce života bude vyplácet rentu a až pak se stane vlastníkem nemovitosti. 

A když jsme u vlastního bydlení pro vás i vaši rodinu – nejlepší investicí do budoucna jsou stále vlastní potomci. Investujte do jejich kvalitního vzdělání a zázemí a máte velkou šanci, že vám to v dospělosti oplatí. 

Nad stářím nezavírejte oči 
Připravte se a užijte si hoPadesát let života na penzi zmiňovaných na začátku článku je již pěkný kus života. Je proto jasné, že nad tím nemůžeme zavírat oči. Proto čím dřív si v sobě vyřešíte, z čeho to všechno zafinancujete, tím více času budete moci věnovat těm příjemnějším myšlenkám – jak tyto roky vyplnit skutečně smysluplně a podle vašich představ. 

Roste podíl seniorů v populaci

Již nyní je průměrně každý šestý Evropan starší 65 let a počet seniorů ve světě se do roku 2050 ještě zdvojnásobí. S nástupem nových moderních technologií v medicíně a našemu rostoucímu pochopení fungování lidského těla i nemocí se toto číslo bude dál zvyšovat. Vědci navíc již dnes často sebevědomě prohlašují, že dokáží posunout délku života na těžko uvěřitelných 120 let. A stále častěji se mluví o pokusech prodloužit očekávanou dobu dožití každý rok o jeden rok, co by teoreticky vedlo až k naší nesmrtelnosti. Na to je ale rozhodně předčasné se začít těšit, nicméně i mnohem realističtější 120letý život přinese do společnosti mnoho významných změn a výzev.