Finanční poradenství je v mém pojetí každodenní práce „komplexního správce majetku“, tedy advokáta klientských financí, který na denní bázi supluje roli klienta v budování a ochraně jeho privátního nebo firemního majetku. Říká v rozhovoru Igor Duda, specialista na investice a zástupce ředitele poradenského centra Praha, divize Swiss Life Select.

"Za mého působení ve firmě jsme s našimi klienty zdárně prošli situacemi, které prověřili naše finanční poradenství a jeho postupy – hypoteční krize v USA a následně ve světě, pád banky Lehman Brothers, začátek dluhové krize a první snižování raitingu USA a následně západních ekonomik, pokles ceny zlata, anexe Krymu, Brexit, hrozba konfliktu se severní Koreou, obchodní válka mezi USA a Čínou, záporné úrokové sazby, Covid-19 a dnes vysoká inflace a válka na Ukrajině. Jinými slovy, každý rok od začátku minulého století bychom našli situaci, která měla vliv na ekonomiku a tím na finance našich klientů," říká Igor Duda.

A dále pokračuje: "Každý z těchto okamžiků se ukázal jako obrovská příležitost ke zhodnocení majetku. Většinou však pouze pro ty klienty, kteří měli zkušené poradce a věděli včas, jak se správně zachovat. U mých osobních klientů se proto především snažím, aby pochopili několik základních principů, kterých se musíme držet, abychom společně zasjitli co možná nejvyšší výnos."

Duda_D850781-1_600×600
Za mého působení ve firmě jsme s našimi klienty zdárně prošli situacemi, které prověřili naše finanční poradenství a jeho postupy.

Základní principy úspěšného investování dle Igora Dudy:

1) MYSLET DLOUHODOBĚ a v CÍLECH - dlouhý horizont je klíčový pro dosažení vysokého zhodnocení jejich úspor. Důvod, na jaký cíl své prostředky kumulují, jim připomíná, kolik chtějí investovat a kdy a jaký očekávají zisk. V radách se pak soustředím na CÍLOVÝ horizont a tomu podřizuji své doporučení.

2) RIZIKO versus VÝNOS - pochopení vztahu mezi rizikem a výnosem pomůže zvolit tu správnou investici, ale především nedělat v čase unáhlená (laická) rozhodnutí. Když trhy klesají, tak se nakupuje. Když trhy rostou, tak se drží nebo prodává, podle toho, jak rychle se blíží daný cíl, který má investice řešit a také podle rizikového profilu klienta.

3) DIVERZIFIKACE - žádný poradce nemá křišťálovou kouli, aby portfolio řídil k absolutnímu zisku ve všech jeho položkách. Může však mít zkušenosti a schopnosti postavit portfolio tak, že jeho absolutní většina v zisku bude a tím zajistit zisk portfolia jako celku. K tomu slouží mix správně vybraných akcií nebo akciových fondů, dluhopisů a dalších nástrojů s cílem snížení rizika a „pojištění si“ zisku.

4) REBALANCOVÁNÍ  - finance jsou živý organismus, který se bude vždy měnit. Myšlenka, že uzavřu jakoukoliv smlouvu a ta mi zůstane na věky věků je nereálná. Stejně tak, jak se dynamicky mění život kolem nás, tak se bude dynamicky měnit svět financí. Pokud chci vydělat, musím být připraven portfolio pravidelně aktualizovat. To vyžaduje, mimo jiné, budovat důvěru ve společnou práci klienta a poradce a jakmile poradce řekne „teď je nutné udělat změnu“, tak ji okamžitě udělat.

5) ZŮSTAT KLIDNÝ - mediální humbuk a palcové titulky s tématem „KRIZE“  se v posledních letech stály součástí našich životů. Peníze se však nevydělávají nervozitou. Poradce musí být natolik znalý, zkušený a vzdělaný, aby svého klienta dokázal v jeho emocích uklidnit a dát mu logické argumenty, proč nepanikařit a tím vydělat.

6) BÝT V KONTAKTU  S PORADCEM -  na každého klienta vykoukne každý den na internetu nebo sociálních sítích spousta zaručených možností jak vydělat. Některé jsou až děcky naivní, některé se tváří seriózně a některé jsou opravdu zajímavé a dalo by se o nich uvažovat – jsem rád, že se mi podařilo zachránit desítky miliónů korun svým klientům, kteří mi poslali dotaz „Co si o tom myslíte?“  a mé doporučení bylo „V žádném
případě nekupovat!!!“.

7) KONTINUÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ poradce i klienta – každý poradce v této branži musí mít všechny čtyři zákonné licence, titul Master of Financial Planing nebo obdobný a průběžně se vzdělávat. Jen tehdy může kvalifikovaně přesvědčit klienta o svých odborných kvalitách a tím vzdělávat i své klienty. Důvěra mezi poradcem a klientem je stejně tak důležitá jako důvěra mezi pacientem a lékařem. Je důležité aby klient (pacient) alespoň v obecné rovině rozuměl radám (léčbě) a choval se v souladu s nimi.

"Pokud bych měl naznačit konkrétní finančních doporučení, tak to je součástí firemního či osobního know-how a spočívá ve správné kombinaci finančních nástrojů a jejich využití. Jedná se o ideální mix akcií, dluhopisů, akciových, smíšených a dluhopisových fondů, depozitních fondů, repo sazeb, fondů kvalifikovaných investorů, ETF nástrojů, Indexů, pohledávek atd. Důležité je pohybovat se v oblastech, které jsou v daném okamžiku zajímavé – dnes bychom mohli hovořit o mixu zaměřeném na energetiku a průmysl, nemovitosti, půdu, multi-asset-strategie a rovněž velmi populární alternativní investice", shrnuje závěrem Igor Duda.

Poradci SLS_Duda_500×500

Igor Duda

Igor Duda (46), MBA, MSc, MFP, DiS. začínal svoji kariéru jako asistent člena představenstva ve Škoda Auto a následně jako obchodně provozní ředitel ThyssenKrupp Services ČR a jednatel na Slovensku. V roce 2008 se rozhodl pro vlastní podnikání v oblasti finančního poradenství a přešel do Swiss Life Select Česká republika jako manažer obchodního týmu. Od roku 2017 působí na pozici zástupce ředitele poradenského centra v Praze. Jeho specializací jsou zejména investice. V roce 2021 zaznamenal největší produkci týmů v oblasti investic v rámci celé divize Swiss Life Select v ČR.

Chtěli byste finančně zabezpečit sebe a své blízké? Máte dotaz ohledně investic a investování? Rádi vám poradíme.

Blazek_upraveno_2880×1620

Radovan Blažek: Finanční nezávislost mi dává svobodu žít naplno. To stejné přeji i svým klientům

Existují lidé, kteří svůj život nežijí podle kalendáře, ale podle kompasu – svého vlastního. Jedním z nich je i Radovan Blažek, zkušený lídr a finanční poradce, který s noblesou kombinuje racionalitu světa investic s uměním vychutnat si život naplno.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 6_2025 LifeNet 250613

Věnujte pozornost tomu, jak nakládáte se svými dlouhodobými rezervami

Investování je zásadním nástrojem pro ochranu hodnoty vašich peněz před vlivem inflace, která postupně snižuje kupní sílu prostředků uložených na běžných či spořicích účtech – obzvlášť pokud cílem je vytvořit rezervu na penzi.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 6_2025 LifeNet 2506134

DPS 2024: Inflaci poráží jen ti, kdo investují chytře

Transformované fondy sice stále lákají stabilitou, avšak jejich výnosy zůstávají hluboko pod hladinou inflace. Rok 2024 znovu ukázal, že ten, kdo chce skutečně uchovat reálnou hodnotu svých úspor, musí začít přemýšlet jinak – a investovat chytře.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 5_2025 LifeNet 2505133

Autopojištění: Co musíte vědět, abyste chránili svou peněženku na cestách

Každoročně přinášíme přehled nejzajímavějších novinek ze světa autopojištění. V roce 2024 se pojistné produkty výrazně změnily, a to hlavně díky legislativním úpravám. Vybíráme pro vás ty nejlepší možnosti a dokážeme vám objektivně poradit s výběrem nejvhodnějšího pojištění právě pro vaše auto.

Číst více
Aufmacherbild_Katja_Habermann

Katja Habermann: Vždy doporučuji smrt nanečisto.

Každoročně se v Evropě dědí stovky miliard eur, což často vede k ostrým rodinným sporům. Specialistka na dědické právo Katja Habermann mluví o častých chybách v plánování dědictví a nabízí strategie, jak se konfliktům vyhnout.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 5_2025 LifeNet 250513

Cestovní pojištění: Malá investice, která chrání především vás

Léto se blíží a s ním i doba dovolených, cestování a dobrodružství. Ať už klient vyráží na víkend do Alp, k moři nebo na exotickou dovolenou, jedno by nemělo zůstat doma – kvalitní cestovní pojištění. Přesto se stále setkáváme s případy, kdy lidé riskují odjezd bez něj, nebo spoléhají na pojištění z platební karty, které často nemá dostatečný rozsah krytí.

Číst více