Otázka, kterou si dříve či později položí každý začínající investor. Asi vás nepřekvapí, že odpověď není tak jednoduchá – podobně jako při hubnutí, i zde fungují různé strategie podle toho, jaká je vaše výchozí situace a čeho chcete dosáhnout. Dobrou zprávou však je, že existují pravidla, která vám pomohou se v tvorbě portfolia alespoň trochu zorientovat.

1. Stanovit si cíl

Absolutně první otázkou, kterou je třeba si před investováním položit, není do čeho byste měli vložit peníze, ale čeho chcete investováním dosáhnout. Podle cíle následně určíte jakou výši zhodnocení a jak velké riziko chcete podstoupit.

Například, pokud je váš cíl dosáhnout za 30 let pasivní příjem 25 000 Kč měsíčně po dobu dvaceti let, tak si při očekávaném zhodnocení 5 % musíte odkládat alespoň 6 000 Kč měsíčně. A protože 5procentní zhodnocení nezískáte ani v bance, ani na dluhopisech, musíte investovat do akcií – díky cíli tedy víte, do jakých aktiv investovat. „Můžete investovat i konzervativněji s očekáváním nižšího zhodnocení a nižšího rizika, ale při nezměněném cíli to bude znamenat delší investiční horizont nebo vyšší pravidelné vklady. Dobrou zprávou je, že investice se vždy dá namodelovat na míru a flexibilně přizpůsobovat aktuální životní situaci člověka kdykoli, kdy je to nutné,“ říká Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jinak bude vaše portfolio vypadat, pokud již na začátku máte kapitál, který chcete investovat. V takovém případě bývá cílem investorů spíše udržování hodnoty daného majetku a volí tedy opatrnější, konzervativnější investiční strategie.

fincentrum-69

Rozložte si své portfolio stejně jako dolaroví milionáři:
30 % - akcie
25 % - hotovost
17 % - dluhopisy
15 % - nemovitosti
13 % - alternativní aktiva (kryptoměny, komodity, víno, umění apod.)

2. Zvolit vhodnou kombinaci aktiv

Toto je zřejmě ten nejsložitější krok. Základem je, abyste obsáhli různé sektory, geografické regiony a vaše investice tedy byla do každého počasí. V opačném případě se vám může stát, že si vyberete jen sektory nebo regiony, které sice historicky dosáhly nadstandardního zhodnocení, ale změnou nálady na trhu bublina praskne, cena aktiv se zreální a vy budete v dlouhodobém mínusu. „To je případ japonského indexu Nikkei 225, který se na svůj vrchol z roku 1989 dodnes nedostal. Nebo velmi oblíbených akcií střední a východní Evropy, které investory pobláznily vysokými historickými zhodnoceními, ale k maximu z roku 2007 se stále nevrátily. A podobný scénář platí i pro akcie evropského bankovního sektoru. Příkladů je mnoho. Přitom široce diverzifikované indexy překonávají jedno maximum za druhým,“ upozorňuje analytik.

Abychom ale nedávali jen obecné rady a přinesli i nějaká čísla, můžete se inspirovat například nejbohatšími lidmi světa. Dolaroví milionáři mají podle zprávy World Wealth Report 2020  svá aktiva rozložená následovně:

30 % - akcie
25 % - hotovost
17 % - dluhopisy
15 % - nemovitosti
13 % - alternativní aktiva jako například: kryptoměny, komodity, víno, umění a podobně.

3. Potlačit nutkání a nezasahovat

Pro mnohé velmi náročný, ale potřebný krok. Pokud už si své portfolio nastavíte, musíte jej nechat pracovat a nezasahovat do něj příliš často – v opačném případě nikdy ani nezjistíte, jestli by vám skutečně vydělalo. Lidi často láká reagovat na aktuální situaci a snažit se z ní vytěžit. Je to pochopitelné, ale statistiky ukazují, že nejlépe z toho vyjdou ti, kteří se nesnaží časovat trhy.

„Jak uvádí statistika JP Morgan Asset Management, běžný investor vydělal v období od 1999 do 2019 jen 2,5 procenta ročně, zatímco S&P 500 zhodnotil o 6,1 procenta ročně. Důvodem je právě snaha vystihnout nejlepší příležitost k nákupu nebo prodeji. Ale pravdou je, že většina investorů nejvíce vydělá, když si uvědomí, že dobrá investice je nuda, která jen kopíruje široce diverzifikovaný index,“ vysvětluje Richard Bechník.

fincentrum-76

Investice by se měla vždy vymodelovat na míru klientovi a flexibilně přizpůsobovat jeho aktuální životní situaci.

4. Nechat si poradit

Pokud si po přečtení výše uvedených bodů říkáte, že stejně úplně nevíte, jak s investováním začít a do čeho přesně vložit své úspory, nevadí. Investování je poměrně komplexní záležitost a je vysoce rizikové vsadit při ní na začátečnické štěstí. Vždy se můžete obrátit na profesionálního investičního poradce z Fincentrum & Swiss Life Select, který s vámi projde vaše cíle, potřeby, možnosti a sestaví vám vhodné portfolio.

Je však třeba myslet na to, že dobré a stabilní investování je dlouhodobou aktivitou, která je podobná  podnikání – ani od nově založené firmy nemůžete očekávat obrovské výnosy hned po prvním roce. Chcete-li dosáhnout života podle vlastních představ, musíte vědět jak na to (ať už vy nebo váš investiční poradce) a být trpělivý/á.

Vývoj cen nemovitostí

Blog

Prodáváte nemovitost? Zvolte realitku a výhradní zastoupení. Vyhnete se případným nepříjemnostem.

Prodej či nákup nemovitosti představuje jednu z nejvýznamnějších životních událostí, která je často spojena s emocemi a rizikem chyby v důsledku nedostatku zkušeností. Proto je nezbytné vyhledat profesionála z oblasti realit, který vás celým procesem provede a bude navigovat správným směrem.

Číst více
Vaisova rozhovor

Blog

Monika Vaisová

Monika Vaisová pochází ze Slovenska. Má ekonomické vzdělání, vystudovala VŠE v Praze obor finance. V roce 2022 získala titul Master of Financial Planing na VŠFS. Má za sebou bohaté zkušenosti v korporátním prostředí bank. Pojďme tedy nahlédnout pod pokličku a zeptat se na detaily z jejího osobního i pracovního života.

Číst více
Geschäftskunden

Investiční poradna

Investice roku 2023: Přehled nejúspěšnějších investičních fondů

Prestižní událost Investice roku 2023 představuje platformu pro srovnání a ocenění retailových fondů v ČR. Již počtrnácté byly vyhlášeny nejlepší fondy podle dlouhodobě neměnných kritérií, což přináší cenné poznatky o domácím investičním trhu. Výsledky umožňují zákazníkům sledovat aktuální dění na investičním trhu a mohou být pomocníkem při investičním rozhodování. Přečtěte si celý článek a získejte přehled o investičním trhu.

Číst více
230627_Swisslife_Sustainability_Tram_1238

Blog

Stavební spoření v roce 2024

Stavební spoření v roce 2024 se bude potýkat s dalšími změnami. Stát od 1. ledna snížil podporu na maximálně 1 000 Kč ročně. Některé stavební spořitelny budou tento výpadek kompenzovat prostřednictvím bonusů. V oblasti úvěrů sledujte zvýhodněný úvěr k programu Oprav dům po babičce, který nabízí výhodné podmínky pro rekonstrukce.

Číst více
Privatbankiers

Blog

Makroekonomické změny vyvolávají otázku, kam výhodně s penězi

V posledních letech jsme byli svědky období výrazně zvýšené inflace a vyšších úrokových sazeb, které představovaly hrozby pro finanční trhy i osobní finance. Dnes můžeme sledovat první signály naděje na návrat ke stabilnějším ekonomickým podmínkám. Důležitým faktorem této změny je politika České národní banky, která již nějakou dobu udržuje vyšší úrokové sazby, aby tlumila inflační tlaky. Záměry ČNB se vyplatily a inflace postupně směřuje k inflačnímu cíli stanovenému na úrovni dvou procent. Tento vývoj je bezesporu pozitivní zprávou pro českou ekonomiku a zároveň přináší úlevu střadatelům, jejichž úspory již nebudou tak výrazně devalvovány inflací.

Číst více
Buttler1

Blog

Myslet penězi: Rozhovor s Monikou Bütler o nezávislosti, rozhodování a finančním vzdělávání

Monika Bütler je považována za jednu z nejvlivnějších ekonomek ve Švýcarsku. Podívejme se na příklady, proč je výpočet pravděpodobnosti základem mnoha rozhodnutí, která pravidla nám usnadňují život a jaké bylo její nejlepší finanční rozhodnutí.

Číst více