Otázka, kterou si dříve či později položí každý začínající investor. Asi vás nepřekvapí, že odpověď není tak jednoduchá – podobně jako při hubnutí, i zde fungují různé strategie podle toho, jaká je vaše výchozí situace a čeho chcete dosáhnout. Dobrou zprávou však je, že existují pravidla, která vám pomohou se v tvorbě portfolia alespoň trochu zorientovat.

1. Stanovit si cíl

Absolutně první otázkou, kterou je třeba si před investováním položit, není do čeho byste měli vložit peníze, ale čeho chcete investováním dosáhnout. Podle cíle následně určíte jakou výši zhodnocení a jak velké riziko chcete podstoupit.

Například, pokud je váš cíl dosáhnout za 30 let pasivní příjem 25 000 Kč měsíčně po dobu dvaceti let, tak si při očekávaném zhodnocení 5 % musíte odkládat alespoň 6 000 Kč měsíčně. A protože 5procentní zhodnocení nezískáte ani v bance, ani na dluhopisech, musíte investovat do akcií – díky cíli tedy víte, do jakých aktiv investovat. „Můžete investovat i konzervativněji s očekáváním nižšího zhodnocení a nižšího rizika, ale při nezměněném cíli to bude znamenat delší investiční horizont nebo vyšší pravidelné vklady. Dobrou zprávou je, že investice se vždy dá namodelovat na míru a flexibilně přizpůsobovat aktuální životní situaci člověka kdykoli, kdy je to nutné,“ říká Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jinak bude vaše portfolio vypadat, pokud již na začátku máte kapitál, který chcete investovat. V takovém případě bývá cílem investorů spíše udržování hodnoty daného majetku a volí tedy opatrnější, konzervativnější investiční strategie.

fincentrum-69

Rozložte si své portfolio stejně jako dolaroví milionáři:
30 % - akcie
25 % - hotovost
17 % - dluhopisy
15 % - nemovitosti
13 % - alternativní aktiva (kryptoměny, komodity, víno, umění apod.)

2. Zvolit vhodnou kombinaci aktiv

Toto je zřejmě ten nejsložitější krok. Základem je, abyste obsáhli různé sektory, geografické regiony a vaše investice tedy byla do každého počasí. V opačném případě se vám může stát, že si vyberete jen sektory nebo regiony, které sice historicky dosáhly nadstandardního zhodnocení, ale změnou nálady na trhu bublina praskne, cena aktiv se zreální a vy budete v dlouhodobém mínusu. „To je případ japonského indexu Nikkei 225, který se na svůj vrchol z roku 1989 dodnes nedostal. Nebo velmi oblíbených akcií střední a východní Evropy, které investory pobláznily vysokými historickými zhodnoceními, ale k maximu z roku 2007 se stále nevrátily. A podobný scénář platí i pro akcie evropského bankovního sektoru. Příkladů je mnoho. Přitom široce diverzifikované indexy překonávají jedno maximum za druhým,“ upozorňuje analytik.

Abychom ale nedávali jen obecné rady a přinesli i nějaká čísla, můžete se inspirovat například nejbohatšími lidmi světa. Dolaroví milionáři mají podle zprávy World Wealth Report 2020  svá aktiva rozložená následovně:

30 % - akcie
25 % - hotovost
17 % - dluhopisy
15 % - nemovitosti
13 % - alternativní aktiva jako například: kryptoměny, komodity, víno, umění a podobně.

3. Potlačit nutkání a nezasahovat

Pro mnohé velmi náročný, ale potřebný krok. Pokud už si své portfolio nastavíte, musíte jej nechat pracovat a nezasahovat do něj příliš často – v opačném případě nikdy ani nezjistíte, jestli by vám skutečně vydělalo. Lidi často láká reagovat na aktuální situaci a snažit se z ní vytěžit. Je to pochopitelné, ale statistiky ukazují, že nejlépe z toho vyjdou ti, kteří se nesnaží časovat trhy.

„Jak uvádí statistika JP Morgan Asset Management, běžný investor vydělal v období od 1999 do 2019 jen 2,5 procenta ročně, zatímco S&P 500 zhodnotil o 6,1 procenta ročně. Důvodem je právě snaha vystihnout nejlepší příležitost k nákupu nebo prodeji. Ale pravdou je, že většina investorů nejvíce vydělá, když si uvědomí, že dobrá investice je nuda, která jen kopíruje široce diverzifikovaný index,“ vysvětluje Richard Bechník.

fincentrum-76

Investice by se měla vždy vymodelovat na míru klientovi a flexibilně přizpůsobovat jeho aktuální životní situaci.

4. Nechat si poradit

Pokud si po přečtení výše uvedených bodů říkáte, že stejně úplně nevíte, jak s investováním začít a do čeho přesně vložit své úspory, nevadí. Investování je poměrně komplexní záležitost a je vysoce rizikové vsadit při ní na začátečnické štěstí. Vždy se můžete obrátit na profesionálního investičního poradce z Fincentrum & Swiss Life Select, který s vámi projde vaše cíle, potřeby, možnosti a sestaví vám vhodné portfolio.

Je však třeba myslet na to, že dobré a stabilní investování je dlouhodobou aktivitou, která je podobná  podnikání – ani od nově založené firmy nemůžete očekávat obrovské výnosy hned po prvním roce. Chcete-li dosáhnout života podle vlastních představ, musíte vědět jak na to (ať už vy nebo váš investiční poradce) a být trpělivý/á.

Blazek_upraveno_2880×1620

Radovan Blažek: Finanční nezávislost mi dává svobodu žít naplno. To stejné přeji i svým klientům

Existují lidé, kteří svůj život nežijí podle kalendáře, ale podle kompasu – svého vlastního. Jedním z nich je i Radovan Blažek, zkušený lídr a finanční poradce, který s noblesou kombinuje racionalitu světa investic s uměním vychutnat si život naplno.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 6_2025 LifeNet 250613

Věnujte pozornost tomu, jak nakládáte se svými dlouhodobými rezervami

Investování je zásadním nástrojem pro ochranu hodnoty vašich peněz před vlivem inflace, která postupně snižuje kupní sílu prostředků uložených na běžných či spořicích účtech – obzvlášť pokud cílem je vytvořit rezervu na penzi.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 6_2025 LifeNet 2506134

DPS 2024: Inflaci poráží jen ti, kdo investují chytře

Transformované fondy sice stále lákají stabilitou, avšak jejich výnosy zůstávají hluboko pod hladinou inflace. Rok 2024 znovu ukázal, že ten, kdo chce skutečně uchovat reálnou hodnotu svých úspor, musí začít přemýšlet jinak – a investovat chytře.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 5_2025 LifeNet 2505133

Autopojištění: Co musíte vědět, abyste chránili svou peněženku na cestách

Každoročně přinášíme přehled nejzajímavějších novinek ze světa autopojištění. V roce 2024 se pojistné produkty výrazně změnily, a to hlavně díky legislativním úpravám. Vybíráme pro vás ty nejlepší možnosti a dokážeme vám objektivně poradit s výběrem nejvhodnějšího pojištění právě pro vaše auto.

Číst více
Aufmacherbild_Katja_Habermann

Katja Habermann: Vždy doporučuji smrt nanečisto.

Každoročně se v Evropě dědí stovky miliard eur, což často vede k ostrým rodinným sporům. Specialistka na dědické právo Katja Habermann mluví o častých chybách v plánování dědictví a nabízí strategie, jak se konfliktům vyhnout.

Číst více
SLS Mailkit Newsletter 5_2025 LifeNet 250513

Cestovní pojištění: Malá investice, která chrání především vás

Léto se blíží a s ním i doba dovolených, cestování a dobrodružství. Ať už klient vyráží na víkend do Alp, k moři nebo na exotickou dovolenou, jedno by nemělo zůstat doma – kvalitní cestovní pojištění. Přesto se stále setkáváme s případy, kdy lidé riskují odjezd bez něj, nebo spoléhají na pojištění z platební karty, které často nemá dostatečný rozsah krytí.

Číst více