Nikdo není neomylný. Chyby při investování nedělají pouze běžní investoři, ale i dlouholetí profesionálové. Je chyba důvodem, proč bychom neměli investovat? Určitě ne. Vždyť ani profesionálové nepřestanou s investicemi, pokud udělají chybu. Mimochodem, čím dříve chybu uděláte, tím více času budete mít na její nápravu.

Jak se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí a proto by měl být odměněn. Při investování to však neplatí. Kdo neinvestuje, nechá tak své rezervy pohltit inflací a namísto odměny bude potrestán tím, že si ze svých úspor nebude moci dovolit koupit tolik jako dnes.

Dělat chyby je sice lidské, ale při investování se jim lze vyhnout. Dá se totiž poučit na chybách jiných investorů, jelikož nejsou vůbec tajné.

1. (největší) investiční chyba: Neinvestovat

Nechat úspory na běžném účtu či pod polštářem je sice bezpečné, ale pouze z pohledu dneška. V horizontu let je to špatné řešení, protože inflace zvyšuje ceny zboží a služeb rychleji, než se zvyšuje objem úspor. Ideální je, pokud tempo růstu úspor převyšuje tempo zvyšování cen. Proto se v dnešních dnech stále častěji skloňuje pojem investování.

2. investiční chyba: Snaha rychle vše napravit

Okamžitý přesun peněz z banky či polštáře je jednou z běžných chyb. Člověk se vystavuje riziku, že krátce po investování se trhy propadnou. Vhodnější je proto rozložit investici v čase, tedy investovat postupně, například jednou či dvakrát do měsíce. Potom se také dobře sleduje, jaký efekt to má na vývoj investice.

3. investiční chyba: Přílišná snaha

Sledovat vývoj investice je žádoucí, ale i zde platí, že vše s mírou. Příliš časté nahlížení může vést k časté snaze reagovat na vývoj. Investice je v první řadě dlouhodobá záležitost a frekventované změny v ní jsou spojeny s poplatky, které sníží výnos. Časovat koupi či prodej tak, aby z toho plynul zisk, a navíc to dokázat dlouhodobě, je nereálné. Investice totiž není spekulace.

4. investiční chyba: Chybějící cíl

Zatímco spekulace je dobré hobby nebo náplň práce, investování je spojeno s budováním finančního majetku. Ten může být krátkodobý i dlouhodobý. Má plnit určitý úkol, který má své místo ve finančním plánu, aby se naplnil cíl investora. Bezpečnostní rezerva má jiné složení i vývoj než rezerva na důchod. Zatímco v jedné je dočasná ztráta nepřípustná, při budování důchodu je důležitý stav na konci investičního horizontu.

5. investiční chyba: Panika

Ztráta v souvislosti s penězi má dvě podoby. První je nižší stav investičního účtu. Poklesy a nárůsty jsou běžné, jak nemoci a uzdravení během života člověka. Většinou je však člověk zdravý, podobně i vývoj dostatečně diverzifikovaného portfolia je rostoucí. Snaha o rychlé ukončení nepříznivého stavu znamená nezvratnou ztrátu. Druhou podobou je ztráta kupní síly. Po desítkách let spoření síla jednoho eura nebude taková, jako dnes. Cílem dlouhodobého investování není ochránit se před poklesem, ale zajistit finance na život podle vlastních představ v budoucnosti.

6. investiční chyba: Hledání ideálu

Pouze kombinací různých investičních nástrojů lze splnit krátkodobé i dlouhodobé cíle současně. Plnit cíl jedním investičním nástrojem znamená, že je třeba někde z kombinace riziko-výnos-likvidita ubrat či přidat, což může znepříjemnit život v krajních situacích. Zkrátka něco takového, jako je garance vkladu i zhodnocení, ochrana před inflací a okamžitá dostupnost v jednom investičním produktu, neexistuje.

Listicle_Longevity_Startups_Aufmacherbild_1

Dlouhověkost

10 start-upů, které se snaží prodloužit lidský život

Problematika dlouhověkosti zažívá rozmach a vědci jsou velmi blízko k průlomovým objevům v různých oblastech. Podívejme se na deset inovativních začínajících firem, které pracují na revolučních technologiích, produktech a službách.

Číst více
Vývoj cen nemovitostí

Blog

Vývoj cen nemovitostí v ČR v závislosti na snižování úrokových sazeb hypoték

Předpovědět vývoj cen nemovitostí v České republice v roce 2024 je obtížný úkol, protože závisí na mnoha proměnných.

Číst více
01_Matthieu_Leimgruber_Aufmacherbild2

Dlouhověkost

Vynález důchodu

V dnešní době nám důchodové zabezpečení umožňuje vést ve stáří finančně nezávislý život. Jak ale tento systém starobního důchodu vlastně vznikl? Historik Matthieu Leimgruber se zabývá historií důchodových systémů a jejich významným přínosem pro fungování společnosti.

Číst více
sl_50+_beratung_0291

Proč je právě teď investičně zajímavý přesun peněz ze spořicích účtů do dluhopisů?

Díky trendu snižování sazeb Českou národní bankou je pro investory vhodné opustit nástroje peněžního trhu, jako jsou běžné a spořicí účty nebo fondy zaměřující se na repo operace, a tyto peníze investovat do dluhopisů nebo akcií, pokud je tomu nakloněn rizikový profil klienta.

Číst více
Familien

Nová pravidla hry při předčasném splacení hypotéky mimo fixační období

Od 1. září 2024 vstoupí v účinnost část novely zákona o spotřebitelském úvěru, která přináší klíčové změny v oblasti předčasného splácení hypoték mimo fixační období. Tato legislativní úprava je reakcí na potřebu nastavit jasná pravidla pro stanovení případných poplatků či sankcí spojených s předčasným splacením hypotečního úvěru.

Číst více
SL_Work_02_JB9A6614

Pokles úrokové sazby po zasedání ČNB

Česká národní banka provedla 8. února na svém měnovém politickém zasedání další krok směrem k uvolnění monetární politiky. Snížila všechny tři základní úrokové sazby, což zahrnuje i pro veřejnost klíčovou repo sazbu, a to na 6,25 %. Toto již druhé snížení sazeb v řadě přichází jako reakce na novou makroekonomickou prognózu, která očekává pokles inflace směrem k inflačnímu cíli.

Číst více