Finance jsou jednou z nejobtížnějších záležitostí ve vztazích. Rozhovor s párovým terapeutem Michaelem Mary o různých formách peněz, finančním vyjednávání s partnerem a otázce, jak moc je ve financích důležité sebeurčení.
Pane Mary, co máte proti lásce v lásce?
Vůbec nic, naopak: popsal bych se jako romantik.
Přesto nabádáte páry, aby si o penězích promluvily co nejdříve.
To není rozpor, protože láska a peníze patří od začátku k sobě. Už na prvním rande padne otázka: Kdo platí? Dáme spropitné? A nejpozději, když si pořídíte první společný byt, se téma stane nevyhnutelným. Zkušenosti ukazují, že čím lépe se páry umí bavit o penězích, tím lepší je jejich vztah. Faktem však je, že téma „peníze“ je v lásce krajním tabu. Mlčení z toho dělá jeden z nejčastějších konfliktů ve vztazích.
Proč jsou peníze tak kontroverzní?
Peníze a láska prý nemají nic společného: láska je osobní a emocionální, peníze jsou neosobní a chladné. Každý, kdo stále mluví o penězích, se bojí ohrožení harmonie a sdíleného štěstí.
Jak tedy mluvit o penězích ve vztahu „správně“?
Měli bychom rozlišovat mezi různými formami lásky a peněz: peníze partnera, peníze přátel a peníze z lásky. Každý, kdo tyto pojmy oddělí, může přesně určit, k jakému účelu mají peníze sloužit. A v závislosti na použití se liší i způsob, jakým se s nimi zachází.
Co jsou to partnerské peníze?
Je to všechno o partnerství, což charakterizuje spolehlivost a dodržování smlouvy. V této oblasti musí být jasné, kdo a v jakém rozsahu přispívá na životní náklady, společné bydlení nebo rodinný život – a jak jsou tyto příspěvky vyváženy. Rozhovory o partnerských penězích vyžadují chladnou hlavu, a proto tuto oblast nazývám „chladné peníze“. Například, mohu zaplatit víc za náš společný domov, ale chci, aby to bylo vyváženo někde jinde.
Jak máme vnímat peníze přátel?
Peníze přátel jsou o sympatii a podpoře. Zde peníze slouží ke štěstí a blahu druhé osoby, například spolufinancováním jejího dalšího odborného vzdělávání nebo drahého koníčka. Dělat dobro ve prospěch druhého je v tomto případě klíčové. Nedá se o tom vyjednávat. Není to o kompenzaci a splácení, ale o dávání a přijímání. Je to o dohodách a účasti. Hlavní otázka je, co můžu udělat, abych tě udělal šťastnou nebo šťastným. Peníze v této oblasti jsou „teplé peníze“.
A jaká je návratnost peněz z lásky?
Žádná. Tyto peníze jsou vyjádřením lásky. Chci ukázat svému partnerovi, co pro mě znamená. Tyto peníze jsou „horké peníze“. Peníze z lásky se vypařují. Dáváte je bezpodmínečně, nic za ně neočekáváte.
Jaký je přínos tohoto rozlišení?
Pomáhá objasnit věci a vyhnout se nedorozuměním. Předpokládejme, že jeden partner chce začít podnikat jako profesionální terapeut a druhý partner, který nedávno zdědil peníze, říká: "Ok, dám ti startovací kapitál." Potom by mělo následovat vysvětlení, co to znamená. Jsou to peníze partnera? Očekává za ně kompenzaci? Jsou to peníze přátel, které může vrátit pozorností jiným způsobem? Nebo je to dar peněz z lásky? Existují zde různá očekávání, která by se pak měla stát předmětem komunikace.
Jak velká míra seberučení je třeba, když jde o peníze? Doporučujete oddělené účty pro páry, aby nedocházelo ke konfliktům?
To může pomoci. Pokud jsou však rozdíly v příjmech velké nebo nároky velmi odlišné, je stále potřeba objasnění. Jeden chce na Maledivy, druhý si může dovolit „jen“ plážovou dovolenou na Mallorce – tak co dělat? Aby peníze nehrály ve vztahu destruktivní roli, měli by partneři usilovat o neustálé usmiřování: jinými slovy, nejlepší je otevřeně řešit mzdové rozdíly, aby se rozdíl vyrovnal způsobem, který je pro oba dobrý.
Existují velmi různé finanční typy, od střadatelů přes gamblery až po marnotratníky. Co dělat, když se tato nastavení v páru diametrálně liší?
To je velmi běžné, ale není to vždy problém. Prostě nemůžete chtít, aby ten druhý byl stejný. Pokud se stěhujete do společného bytu a jeden má drahý styl zařízení a druhý jej preferuje spartánský a praktický, neměli byste se hádat, kdo má pravdu. Je lepší si položit otázku: Jaký je nejlepší způsob, jak se s těmito rozdíly vypořádat?
Měl by typ střadatel převzít odpovědnost za hospodaření domácnosti, aby oba zajistil na důchod?
Potom rozhazovač řekne, že šetření je v pořádku, ale také je důležité užívat si života. Musíte uznat rozdíly a dohodnout se na tom, jak s nimi zacházet. Neexistuje univerzální řešení, je to jiné pro každý pár.
Není moudřejší rozejít se, pokud rozdílný pohled na peníze způsobuje problémy?
Ne. Ale na druhé straně je lepší nevstupovat do žádných finančních závazků společně. Jednou jsem potkal pár, kde žena zdědila peníze. Chtěla si za ně pořídit dům a zeptala se svého partnera, jestli se chce na pořízení finančně podílet. Řekl, že ne, ale byl ochoten platit její nájem. To je dobrý příklad toho, jak se vyhnout konfliktům.
Založení rodiny je často tím nejrozhodnějším okamžikem vztahu – i z finančního hlediska.
Ano, a obvykle to vytváří nerovnováhu. Jeden z rodičů se vzdává své kariéry, aby se postaral o děti. To znamená nejen ztrátu příjmu a kariéry, ale také dopad na budoucí důchod. Z tohoto pohledu – pokud jde o peníze, měli byste v podstatě přemýšlet o vztahu od konce, a to nejpozději v době, kdy mají přijít děti. Zeptejte se sami sebe, co by se stalo, kdybychom se rozešli? Je důležité vyjednávat tvrdě a od začátku.
Měla by si mladá rodina v okamžiku největšího štěstí počítat současně i s tím nejhorším?
Ano, právě tehdy je tolerance k takové diskusi největší. To je to, co děláme v jiných oblastech života. Pojištění si také uzavíráme pro případ těch nejhorších scénářů jako těžká nemoc nebo smrt. Jedná se o dosažení rovnováhy v partnerství. Musíme akceptovat, že nemajetkové příspěvky, jako jsou domácí práce nebo péče o děti, jsou stejně důležité pro úspěch vztahu jako placená práce. Musíte tvrdě vyjednávat a od začátku určit výši kompenzace, kterou za to očekáváme. A nejlepší je mít to ověřené notářem.
A když váš partner řekne: "Ale to není nutné, milujeme se"?
Dalo by se odpovědět: „Ano, samozřejmě, že tě miluji. A jestli mě miluješ stejně, pak ti nebude vadit, když se se mnou dohodneš." Zejména ženy to bohužel nesou těžké. Finanční uspořádání často považují za neromantické. Tato neochota znamená, že často akceptují velké nevýhody. Být slepý v penězích kvůli lásce může být velmi drahé.
Jak mohou ženy trénovat otevírání otázky peněz?
Tady není moc co trénovat. Musí chtít, musí vědět, že je to důležité a musí být přesvědčeny nebo samy sebe přesvědčit, že peníze a láska patří k sobě, ale jde o dvě rozdílná témata.
Je mladší generace v diskusích o penězích ve vztahu pragmatičtější?
Těžko říct. Ale mám dojem, že je stále běžnější udržovat materiální svět oddělený. Každý vydělává vlastní peníze, každý má svůj vlastní účet a regulovány mají jen společné náklady. Zajímavé to začíná být až po narození dětí. Teprve potom se ukáže, jestli pár dokáže přistupovat k otázce peněz střízlivě a vyjednat si spravedlivější pravidla, než generace jejich rodičů.
Michael Mary
Michael Mary je párový poradce a autor mnoha knih literatury faktu, které byly přeloženy do několika jazyků. V německé veřejnoprávní televizi měl několik pořadů na toto téma. Jednou z jeho specializací je problematika peněz v párových vztazích. Jeho knižní bestseller na toto téma se jmenuje „Die Liebe und das Libe Geld – Vom letzten Tabu in Paarbeziehungen“ (Láska a peníze – poslední tabu ve vztazích párů) (Piper Verlag, 2018). Michael Mary žije a pracuje v Hamburku.