Znáte to. Od dětství na sobě pracujete. Čtete knihy, vzděláváte se více než vaši vrstevníci, abyste vynikali v tom, co vás naplňuje. Po škole však zpravidla přijde realita zaměstnání a zařazení do střední třídy, ve které většina z nás prožije celý život. V lepších časech s možností dopřát si i dražší rodinnou dovolenou, v horších s nejistotou vyšších výdajů a pod tlakem hypotéky.

Töpferei

Média jsou plná pohádek o mladých lidech s americkým snem, kteří prodali nápad za milion. Podle analytické společnosti Spectrem Group však podíl amerických milionářů ve věku do 35 let dosahuje jen jednoho procenta. Průměrný věk milionářů v USA je 62 let. Až 38 procentům boháčů je více než 65 let. Důvod je velmi jednoduchý: většina lidí se stane milionáři pravidelným a celoživotním investováním. Jak si můžete sáhnout na šesticifernou sumu i vy?

Přestaňte bezhlavě utrácet

Večeře v nóbl restauracích, exotické dovolené, ranní kávy s sebou, taxíky či hromady značkového oblečení. Lidé často utrácejí za luxus, aby udělali dojem na své okolí. I relativně malé výdaje, mnohdy placené kreditní kartou, snižují schopnost investovat část příjmu.

Nemusíte se vzdát veškeré zábavy v životě. Ale pokud začnete investovat v mladém věku, postačí vám relativně malá pravidelná částka k tomu, abyste si vytvořili slušný základ budoucího majetku. Dlouhý investiční horizont totiž mluví ve váš prospěch. Drobná optimalizace výdajů nemusí vůbec bolet a může znamenat velký rozdíl.

Filip_02

Mějte přehled

O stavech na účtech v různých bankách a investičních společnostech. O hodnotě vašich nemovitostí. O pojistných smlouvách, i když nebyly uzavřeny prostřednictvím Swiss Life Select. O penězích, které si ukládáte na důchod.

Nespoléhejte se na náhodu

Spoléhání se na výhru v loterii, dědictví od zapomenutého strýce z Ameriky či jinou šťastnou náhodu z vás milionáře neudělá. Budování majetku vyžaduje precizní plánování a pravidelné přizpůsobování cílů aktuální životní situaci. Pokud začnete investovat ve věku 23 let částku 100.000 Kč ročně, překročíte při průměrném zhodnocení 8 % p. a. hranici 25 mil Kč ve věku 65 let. Přitom váš celkový vklad dosáhne pouhých 3.300.000 Kč. O zbytek se postará síla složeného úročení.

Finanční nezávislosti však můžete dosáhnout i mnohem dříve, například pravidelným navyšováním vkladů – po zvýšení vaší mzdy, v případě mimořádných odměn, dědictví – nebo i prvotním vyšším vkladem od rodičů k dosažení dospělosti, případně dokupováním každého většího propadu na akciových trzích. Ale to už je věc individuálního finančního modelování, se kterým vám umějí pomoci konzultanti společnosti Swiss Life Select.

Nakupujte aktiva, ne pasiva

Aktiva jsou investice, které vytvářejí zisk. Pasiva jsou věci, které peníze neustále spotřebovávají. Například auto může být aktivem, pokud vám pomáhá v podnikání. Ale i pasivem, když si jej člověk kupuje na leasing a osobní potřebu domácnosti. Vůz ztratí v prvním roce zpravidla 10 až 20 procent své hodnoty. U luxusních značek to může být i podstatně více. Proto, zejména v mladém věku, se soustřeďte spíše na něco praktického za rozumnou cenu. A věnujte raději více prostředků na investování.

Junge Berufstätige

Znalost daňových zákonů pomáhá

Kvalitní daňový poradce vás může stát několik tisíc korun za hodinu. Zejména u podnikatelů však mohou být jeho služby dobrou investicí. Přitom nemluvíme o běžném účetním, ale o licencovaném členovi České komory daňových poradců.

Správné využití daňových úlev v investování může ve výsledném zhodnocení rovněž znamenat velký rozdíl. O to víc, pokud se kromě podílových fondů rozhodnete nakupovat například investiční nemovitosti.

Važte si svého času a schopností

Klasické zaměstnání udělalo milionáře jen z málokoho. Přesto se své oblíbené profese nemusíte vzdávat. Kromě investování z příjmů si však važte také času a energie, které svému zaměstnavateli věnujete. A nestyďte se žádat o zvýšení platu. Pokud jste klíčovou osobou, a přesto ani čas od času nepochodíte, měli byste se poohlédnout po novém zaměstnavateli.

I když se zdá být milion vzdálen

Pokud začnete brzy, stanovíte si cíle, nebudete se vyhýbat kvalitním akciovým investicím, budete utrácet rozumně a zároveň pravidelně a dlouhodobě investovat, může se stát sen o milionu na účtu realitou. A i kdyby byla již dnes tato meta pro váš vyšší věk těžko dosažitelná, stále můžete zapracovat na své finanční nezávislosti, které lze dosáhnout i s podstatně nižší částkou. Rádi vám v naplňování života dle vlastních představ pomůžeme.

Začněte investovat ihned

Vyplňte kontaktní formulář a my se vám ozveme s řešením, díky kterému si můžete splnit vaše sny.

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Blog

Makroekonomické změny vyvolávají otázku, kam výhodně s penězi

Číst více

Blog

Myslet penězi: Rozhovor s Monikou Bütler o nezávislosti, rozhodování a finančním vzdělávání

Číst více

Dlouhověkost

10 start-upů, které se snaží prodloužit lidský život

Číst více