Rozvážným investováním do akcií můžete zajistit sobě i své rodině život podle vlastních představ.

Nevyhýbejte se akciím

Akcie patří historicky k nejvýkonnějším aktivům, proto by měly být součástí každé dlouhodobé investice a to nejlépe ve formě podílového fondu, který zajistí nutnou diverzifikaci. Pro výraznější kolísání hodnoty si je lidé často zaměňují s hazardem. Opak je však pravdou. Vlastnictví akcií je ve skutečnosti podnikáním. Jako investor se totiž stáváte spolumajitelem firem, které má podílový fond v portfoliu. Nabýváte mimo jiné know-how, zaměstnance, patenty, budovy, technologie, a to je reálná hodnota. Zatímco z krátkodobého hlediska o ceně akcie rozhoduje zejména emoce trhu, v dlouhém horizontu jsou nejdůležitější hospodářské výsledky.

Soustřeďte se na cíl

Za posledních 20 let dosáhl průměrný investor výnosu 1,9 % ročně, neboť prodával při poklesech a nakupoval v době růstu. Tedy přesně opačně, než se to má správně dělat. Pro srovnání, americký akciový index S&P 500 dosahuje za poslední dvě dekády zhodnocení 5,6 procenta ročně. Vyhrává ten, kdo zůstane zainvestován bez ohledu na to, co se na trhu aktuálně děje a dodrží investiční horizont. Nebo v době poklesů dokupuje.

Investujte dlouhodobě

Pravděpodobnost pozitivního výsledku akciových investic se v dlouhých horizontech zvyšuje. Průměrné zhodnocení S&P 500 od roku 1950 do roku 2019 bylo 11,3 procenta ročně. Pohled na danou historii také ukazuje, že pokud jste investovali na rok, dosáhli jste zhodnocení od minus 39 do plus 47 procent. V pětiletém horizontu jste skončili přibližně v intervalu minus 3 do plus 28 procent ročně. Desetileté investování vám přineslo zhodnocení od minus 1 do plus 19 procent ročně a dvacetileté od plusových 6 do 17 procent ročně.

SL_Work_01_JB9A1584

Nebojte se kolísavosti

Americký akciový index S&P 500 zažije každý rok propad v průměru o 13,8 procenta. Za posledních 40 let však přesto skončil v mínusu jen v deseti kalendářních letech. I proto znamená každý větší propad obchodní příležitost. O to víc, pokud v ekonomice vládne nejistota a na trzích panika.

Nečekejte na dno

Dno akciového trhu lze vždy identifikovat až s odstupem času. Nikdo vás na něj neupozorní, když na něm právě jste, neboť ho nikdo s jistotou neumí určit. Kromě toho šest z 10 nejlepších dní na americkém akciovém trhu se vždy objeví zhruba do dvou týdnů od 10 nejhorších dnů. Proto, v případě poklesů dokupujte průběžně, ale hlavně, zůstaňte zainvestováni.

Rozkládejte riziko

Správný mix aktiv v portfoliu vás dokáže ochránit před zbytečnou nervozitou. Finanční krize 2007 až 2009 srazila hodnotu S&P 500 na polovinu. Investoři, kteří si ho koupili na vrcholu, se na původní hodnotu dostali až v březnu 2012. Ti, kteří k akciím v roce 2007 přidali 40 procent kvalitních amerických dluhopisů, se z propadů zotavili v říjnu 2010. Konzervativnější investoři s poměrem dluhopisů vůči akciím 60 40 procent se ze dna na vrchol vrátili zhruba za osm měsíců. Přitom portfolio amerických akcií a dluhopisů v poměru 50: 50 nezaznamenalo za 67 letou historii jediné pětileté období, po kterém by jeho majitel nebyl v zisku.

SL_Work_01_JB9A0969

Buďte trpělivý

V celé historii jsme dosud zažili 12 medvědích trhů (propad o více než 20 procent), které trvaly v průměru 22 měsíců a přinesly propad akcií v průměru o 42 procent. Průměrné zhodnocení S&P 500 po roce od dosažení vrcholu činí minus 14 procent. Dva roky od vrcholu je to v průměru už jen minus jedno procento. Každý medvědí trh dosud vystřídal trh býčí. A ty v průměru trvaly 54 měsíců, přičemž jejich průměrné zhodnocení dosáhlo 164 procent.

Vytvářejte si rezervu

Připravte se na neočekávané události a vytvářejte si finanční rezervu, abyste nemuseli v nesprávnou chvíli sáhnout na dlouhodobé investice. Optimální je odložit stranou tří až šestiměsíční příjem. Pokud rezervu nemáte a váš příjem se snížil, zkuste upravit životní styl a přehodnotit výdaje. Největším požíračem financí bývají různé filmové či hudební předplacené služby, často nevyužívaná členství ve fitness centrech či předplatné novin a časopisů. Pomoci může i refinancování hypotéky či záměna méně výhodných drobných úvěrů za jeden větší s lepší úrokovou sazbou. Nebo přehodnocení některých zlozvyků.

Naslouchejte profesionálům

Právě v době nejistoty a velké mediální pozornosti u standardních investičních nástrojů se nejčastěji vynořují různí spasitelé, kteří se přiživují na panice a snaží se klientům prodat různé zaručené investice. V době finanční krize bylo velkým tématem například zlato. Ano, v každém standardním portfoliu má své místo. Ale určitě ne ve velkém podílu a už vůbec ne ve formě spoření do drobných plíšků. Už jen proto, že můžete mít problém s jejich zpeněžením a s jejich samotným nákupem se vážou velmi vysoké pořizovací náklady.

Investujte globálně a aktivně

Rozložte své investice jak regionálně, tak sektorově. Pokud si zvolíte globální investování s převahou na rozvinutých trzích od světových správců, nesvazujete si zbytečně ruce. Profesionální tým analytiků totiž nezkoumá pouze aktuální potenciál investic, ale vyhledává zajímavé příležitosti i pro budoucnost. A vy tak podstupujete menší riziko, že se při výběru investice spletete.

Začněte investovat ihned

Vyplňte kontaktní formulář a my se vám ozveme s řešením, díky kterému si můžete splnit vaše sny.

Vyplňte prosím Váš e-mail ve správném formátu (např. [email protected])
Prosím, vyplňte telefonní číslo v mezinárodním formátu. (CZ +420, SK +421 apod.)
Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Young couple moving in new home.Couple is having fun with cardboard boxes in new house at moving day.

Blog

Jaké jsou úrokové sazby v evropských zemích a jak si stojí Česko?

V posledních měsících zůstávají hypoteční sazby v České republice víceméně stabilní. I přes snížení klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) se průměrná hypoteční sazba na českém trhu změnila jen nepatrně. Měřeno indexem Swiss Life Hypoindex, v průběhu posledního půlroku klesla průměrná sazba pouze o 0,22 procentního bodu. Ale jak jsou na tom ostatní evropské země?

Číst více
Töpferei

Investiční poradna

Pár rad, jak se stát milionářem

Znáte to. Od dětství na sobě pracujete. Čtete knihy, vzděláváte se více než vaši vrstevníci, abyste vynikali v tom, co vás naplňuje. Po škole však zpravidla přijde realita zaměstnání a zařazení do střední třídy, ve které většina z nás prožije celý život. V lepších časech s možností dopřát si i dražší rodinnou dovolenou, v horších s nejistotou vyšších výdajů a pod tlakem hypotéky.

Číst více
10_Qualle_Hires

Dlouhověkost

10 nejdéle žijících tvorů na naší planetě

Lidé žijí poměrně dlouhou dobu a dožívají se stále vyššího věku. Existují však živočichové, kteří žijí o dost déle, jeden z nich je dokonce nesmrtelný.

Číst více