Stavební spoření v roce 2024 se bude potýkat s dalšími změnami. Stát od 1. ledna snížil podporu na maximálně 1 000 Kč ročně. Některé stavební spořitelny budou tento výpadek kompenzovat prostřednictvím bonusů. V oblasti úvěrů sledujte zvýhodněný úvěr k programu Oprav dům po babičce, který nabízí výhodné podmínky pro rekonstrukce.

230627_Swisslife_Sustainability_Tram_0998

Rok 2023 nebyl pro stavební spořitelny nikterak příznivý. Ve všech sledovaných statistikách zaznamenaly propady. V roce 2023 uzavřely stavební spořitelny 480 599 nových smluv o stavebním spoření. To je o 16 % méně než v předchozím roce a objem úvěrů klesl oproti předchozímu roku o 37 % na 35,5 mld. Kč. Jediným statistickým údajem s plusovou hodnotou byl součet cílových částek nově uzavřených smluv stavebního spoření, který dosáhl hodnoty 344 mld. Kč, což je o 7,5 % více než v předchozím roce.

Tento rok bude pro stavební spořitelny rokem, ve kterém si budou muset poradit s „nepřízní státu“. S účinností od 1. 1. 2024 se snižuje státní příspěvek na podporu stavebního spoření na maximálně  1 000 Kč/rok, a to pro nové i stávající smlouvy. Tento krok byl avizovaný hodně dopředu a některé stavební spořitelny na něj stihly zareagovat.  Nabídly svým klientům dorovnání tohoto výpadku z vlastních prostředků formou bonusů. Znamená to, že klienti, kteří si letos naspoří svých 20 tis. Kč, obdrží 1 000 Kč od státu a 1 000 Kč od své stavební spořitelny. 
V oblasti úvěrů by se však mohlo spořitelnám blýskat na lepší časy. Pomoci by jim v tom mohl nově zavedený produkt – Zvýhodněný úvěr k programu Oprav dům po babičce. Tento produkt byl zaveden ve spolupráci Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a stavebních spořitelen sdružených v Asociaci českých stavebních spořitelen. Zvýhodněný úvěr bude poskytován úspěšným žadatelům v programu Oprav dům po babičce na pokrytí výdajů na renovace a může dosáhnout až dvojnásobku schválené dotace, a to se zvýhodněným úrokem, který nesmí překročit sazbu RPSN vyhlašovanou státem. Pro letošní rok je hodnota zastropována na 3,5 %. Vedle čtyř stavebních spořitelen – ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) ohlásila nyní vstup do projektu i UniCredit Bank. 

Předvídat vývoj v roce 2024 pro stavební spořitelny je poměrně složité.  O tom, jak se jim bude dařit, rozhodnou nejen výše uvedené faktory, ale i výše úrokových sazeb na straně úvěrů  i na straně spořící složky. A je jen na spořitelnách, jaké další obchodní příležitosti na trhu objeví.

Ing. Jiří Sýkora
analytik společnosti Swiss Life Select

Zajímají vás podmínky stavebního spoření? Sjednejte si s námi schůzku.

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Pensionäre

Dlouhověkost

Doplňkové penzijní spoření a blížící se termín druhé změny

Tvorba rezervy na penzi je klíčovým finančním cílem, který od samotného počátku vyžaduje správná rozhodnutí. Letošní rok 2024 je rokem velkých změn v oblasti penzijních produktů. Od 1. ledna již většina novinek platí, ale od 1. července se chystají další.

Číst více
Vaisova rozhovor

Blog

Monika Vaisová

Monika Vaisová pochází ze Slovenska. Má ekonomické vzdělání, vystudovala VŠE v Praze obor finance. V roce 2022 získala titul Master of Financial Planing na VŠFS. Má za sebou bohaté zkušenosti v korporátním prostředí bank. Pojďme tedy nahlédnout pod pokličku a zeptat se na detaily z jejího osobního i pracovního života.

Číst více
Housing price rising up, real estate or property growth concept, businessman running on rising green graph on house roof.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Období stagnace cen na českém realitním trhu je u konce, jak dokládá prudký nárůst poptávky po nových bytech v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku. S prodejem přibližně 1600 bytů, což představuje nárůst o 23 % oproti předchozímu čtvrtletí a dokonce o 146 % ve srovnání s loňským rokem, se trh rychle vzpamatovává. Tento vzestup je podpořen snížením úrokových sazeb a lepší dostupností hypoték, i když průměrná nabídková sazba hypoték zůstává nad úrokovou sazbou České národní banky.

Číst více