Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

ve-kterem-mesici-investovat
ve-kterem-mesici-investovat

„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.

Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.

Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.

Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.

Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.

SL_Work_01_JB9A0969

Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.

Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).

Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Upozornění

Tento článek je určen pro informační a propagační účely a nelze jej považovat za investiční doporučení. S ohledem na změnu skutečností na základě kterých byl tento dokument vytvořen, nebo s ohledem na vývoj na trzích a na jiné skutečnosti, se informace uvedené v tomto dokumentu mohou v budoucnu ukázat jako neúplné nebo nesprávné. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Jakákoliv minulá výkonnost nezaručuje příznivé výsledky do budoucna. Očekávaná výkonnost není rovněž spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.

Sulc_2025

Blog

Budujeme partnerství na celý život. Swiss Life Select slaví 12 let na českém trhu

Už dvanáct let pomáhá Swiss Life Select ČR svým klientům plánovat život podle vlastních představ – s jistotou, odpovědností a profesionalitou. O tom, co stojí za úspěchem společnosti, jak se proměnila role finančních poradců a proč je švýcarský přístup stále silnější inspirací, hovoří generální ředitel Karel Šulc.

Číst více
domy_small

Investice do nemovitostí: Když peníze pracují za vás

Investování do nemovitostí patří mezi osvědčené způsoby, jak dlouhodobě a stabilně zhodnocovat kapitál. A není divu – i v době, kdy se trhy mění, ceny energií rostou a inflace stále ovlivňuje náš každodenní život, dokáže dobře zvolená nemovitost nabídnout nejen pravidelný příjem, ale i růst hodnoty samotné investice.

Číst více
Investiceroku_2024

Blog

Investování, které dává smysl. Fondy s nejvyššími výnosy

Již popatnácté jsme ocenili nejlepší fondy působící na českém investičním trhu v rámci prestižního žebříčku Swiss Life Select Investice roku 2024. Ocenění je výsledkem pečlivé analýzy výkonnosti a stability fondů, přičemž reflektuje aktuální investiční trendy i měnící se ekonomické prostředí.

Číst více
ŽP_foto k článku

Blog

Proč je životní pojištění klíčové pro ochranu příjmů a výdajů?

Existují klíčové informace, které nám mohou pomoci efektivněji oslovit klienty a vysvětlit jim důležitost životního pojištění. Mnoho lidí si neuvědomuje, jak rychle se jejich finanční stabilita může otřást v případě nečekané události. Naše role není jen prodávat pojištění, ale pomáhat klientům pochopit, že chránit svůj příjem a zabezpečit své blízké je zásadní krok k finanční jistotě.

Číst více
Online-Trading_Header_Arnold

Mladá generace

Marc Arnold: „Online obchodování působí jako kasino“

Online platformy a obchodní aplikace zcela změnily přístup k finančním trhům – zpřístupnily ho všem, učinily ho jednodušším a cenově dostupnějším. Výsledkem byl skutečný boom akciového trhu, zejména mezi mladými drobnými investory. Zároveň však roste i kritika. Profesor Marc Arnold z Univerzity St. Gallen objasňuje příležitosti a rizika digitálního obchodování s cennými papíry.

Číst více
foto pár 1_blog

Výsledky penzijních fondů v České republice za rok 2024

Rok 2024 byl pro penzijní fondy v České republice úspěšný, především pro dynamické fondy, které nabídly výrazné zhodnocení a překonaly očekávání investorů. Naopak konzervativní fondy sice udržely stabilní výnosy, ale ty mnohdy sotva pokryly inflaci.

Číst více