Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

ve-kterem-mesici-investovat
ve-kterem-mesici-investovat

„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.

Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.

Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.

Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.

Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.

SL_Work_01_JB9A0969

Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.

Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).

Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Chcete poradit s investicemi?

Sjednejte si bezplatnou konzultaci a zjistěte, jaké benefity získáte, pokud svěříte své peníze profesionálům, jež péči o finance baví.

Upozornění

Tento článek je určen pro informační a propagační účely a nelze jej považovat za investiční doporučení. S ohledem na změnu skutečností na základě kterých byl tento dokument vytvořen, nebo s ohledem na vývoj na trzích a na jiné skutečnosti, se informace uvedené v tomto dokumentu mohou v budoucnu ukázat jako neúplné nebo nesprávné. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Jakákoliv minulá výkonnost nezaručuje příznivé výsledky do budoucna. Očekávaná výkonnost není rovněž spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.

Vittorio Magnago Lampugnani

Blog

Zahušťování zástavby činí z města lepší místo pro život

Neexistuje žádná alternativa k zahušťování zástavby měst, říká architekt a urbanista Vittorio Magnago Lampugnani. Proto volá spíše po budování městských čtvrtí než internátních sídlišť. Je zastáncem méně regulace a větší tolerance mezi sousedy.

Číst více
SL_KMU_startup_0487

Investiční poradna

Výši úrokových sazeb nezměníte, ale můžete se na ně připravit

Úrokové sazby vzrostly a ještě vzrostou. Dlužníci s tím nic neudělají. Ovšem dlužníci mají jednu velkou výhodu: vědí, kdy se jim změní výše měsíční splátky a můžou se na to připravit.

Číst více
Privatbankiers

Investiční poradna

Finanční portfolio je jako ideální šatník

Umíte si poskládat ideální šatník, ale v případě nákupu finančních produktů už takovou jistotu nemáte? Přitom stačí využít velmi podobný postup a budete mít finanční portfolio složené stejně jako šatník – ideálně.

Číst více
Bohdanem-Wojnarem

Rozhovor s Ing. Bohdanem Wojnarem, bývalým dlouholetým členem představenstva Škoda Auto, a.s.

Rozhovor s Ing. Bohdanem Wojnarem, bývalým dlouholetým členem představenstva Škoda Auto, a.s. a Národní ekonomické rady vlády (NERV). V minulosti působil rovněž jako prezident Sdružení automobilového průmyslu a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.

Číst více

0:30

1900x720_mic

Žijte život podle vlastních představ!

Posilujeme naši pozici a u té příležitosti spouštíme novou reklamní kampaň. Podívejte se na náš nový spot! Žijte život podle vlastních představ!

Zhlédnout
Meg_Jay_Header

Za svým snem

Rozhodující je období mezi 20. a 30. rokem života

Žijeme stále déle, ale už nejsme mladí. Období mezi 20. a 30. rokem života bude i nadále utvářet naše životy, říká americká psycholožka a úspěšná autorka Meg Jay. Její výzva vůči dvacetiletým zní: „Vezmi svůj život do svých rukou.“

Číst více