Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.
„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.
Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.
Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.
Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.
Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.
Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.
Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).
Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.