Vyplatí se investovat už v lednu, nebo je lepší počkat do února či března? Který měsíc je nejvýnosnější? Jsou některé měsíce v roce výnosnější než jiné? Odpovědi a vysvětlení pro vás připravili investiční analytici Swiss Life Select.

ve-kterem-mesici-investovat
ve-kterem-mesici-investovat

„Dalo by se říct, že prosinec je měsícem bilancování a výsledků, tedy měsícem odměn a výsluh. Prosinec se označuje jako Santa Claus rallye. Zdůvodňuje se to obdobím dovolených a ochotou spíše nakupovat než prodávat. Zájem o koupi zvyšuje tržní ceny. Na druhé straně se obvykle prodávají ztrátové akcie, aby se v rámci daňových přiznání snížily celkové investiční zisky dosažené ze ziskových operací,“ vysvětluje investiční analytik Swiss Life Select.

Leden je spojen s pojmem „lednový efekt“. Období po svátcích je spojeno s návratem na trhy a snahou „dělat něco s investicemi“. V tomto měsíci obvykle rostou ceny cenných papírů o něco více než v jiných měsících. Rozhodující jsou přitom první dny. Pokud je v prvních dnech růst silný, pak to značí, že bude nadprůměrný celý rok.

Duben se považuje za silný měsíc z důvodu opětovného investování peněz plynoucích z vrácených daní. „Více peněz na trhu implikuje vyšší poptávku a ta tlačí na růst cen cenných papírů,“ vysvětluje analytik.

Letní měsíce červen, červenec a srpen sice také připadají na období dovolených, avšak v porovnání s Vánocemi jde o nesvátkové měsíce. „Tyto měsíce jsou považovány za více volatilní, protože někdy stačí, aby větší investor projevil zájem o koupi či prodej, a právě vzhledem k nepřítomnosti jiných z důvodu dovolených dokáže výrazněji pohnout tržní cenou,“ upozorňuje analytik. Zde lze nalézt i vysvětlení rčení „Sell in May and go away“, které nabádá prodat cenné papíry v květnu a přečkat léto s hotovostí. Ta je následně opět připravena k zainvestování v září.

Každý rok se odehrávají jiné události s jiným vlivem na vývoj finančních trhů (pandemie, válka, krach velkých firem, chybný algoritmus…), a tak se těmito jednoduchými poučkami nedá úplně řídit. Navíc úspěch v jednom měsíci automaticky neznamená úspěch i v těch dalších.

SL_Work_01_JB9A0969

Hledáním nejvýnosnějšího měsíce podstupujeme riziko, že to letos nevyjde. A když to vyjde, kam pak uložit peníze na zbytek roku? Finanční trhy se neřídí daty ani poučkami, ale různými událostmi či ekonomickými výsledky.

Člověk investuje především proto, aby z dlouhodobého horizontu ochránil své úspory před inflací. To, co se děje během jednoho měsíce, je proto nepodstatné. Koneckonců i měsíc je složen ze dnů a celkový výnos je tak plně závislý na výnosech z jednotlivých obchodních dnů (věděli jste, že statisticky nejvýnosnější dny jsou desátého a patnáctého?).

Pokud nevíte, jak začít s investováním, poraďte se s finančním konzultantem Fincentrum & Swiss Life Select. Ten zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Upozornění

Tento článek je určen pro informační a propagační účely a nelze jej považovat za investiční doporučení. S ohledem na změnu skutečností na základě kterých byl tento dokument vytvořen, nebo s ohledem na vývoj na trzích a na jiné skutečnosti, se informace uvedené v tomto dokumentu mohou v budoucnu ukázat jako neúplné nebo nesprávné. Výnos ani návratnost investice nejsou zaručeny. Jakákoliv minulá výkonnost nezaručuje příznivé výsledky do budoucna. Očekávaná výkonnost není rovněž spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti.

SLS mailkit webinář 2025_19

Důchodová reforma: Co přináší a jak ovlivní vaše plány na penzi

Současná důchodová reforma je dalším pokusem státu vyřešit krizi důchodového systému. Ta je způsobena zvyšováním počtu důchodců a prodlužováním délky života v penzi. To vyžaduje stále větší objemy prostředků. Stát na důchody už dnes vynakládá třetinu státního rozpočtu a zároveň jde o nejvýznamnější zátěž rozpočtu. Deficit důchodového systému přitom za rok 2023 přesáhl 70 miliard a předpokládá se, že za rok 2024 bude deficit pravděpodobně ještě vyšší.

Číst více
Happy New Year 2025 with piggy bank. Resolution, Goals, Plan, Action, Money Saving, Retirement fund, Pension, Investment and Financial concepts

Nový rok, nové možnosti: 10 tipů pro efektivní spoření

Začátek nového roku je ideálním časem pro stanovení nových cílů a přehodnocení našich finančních návyků. Šetření peněz může být nejen praktickým, ale také zábavným způsobem, jak si vytvořit rezervu na budoucnost, splnit si sny nebo zlepšit svou finanční stabilitu.

Číst více
shutterstock_534796828

Jaký lze očekávat vývoj hypotečních sazeb v roce 2025?

Bydlení Dluhy Hypoindex Hypotéky Realitní trh Na konci roku dosáhl Swiss Life Hypoindex nejnižší hodnoty od května 2022, a to 5,22 %. Pro zájemce o hypotéky je to povzbudivá zpráva, neboť pokles sazeb znamená nižší měsíční splátky. Například u hypotéky ve výši 3,5 milionu korun na 25 let klesla měsíční splátka o více než 2300 Kč ve srovnání s počátkem letošního roku, kdy se sazby pohybovaly přes 6,3 %. Tento pokles odráží snížení nabídkových sazeb několika bank, které se pravděpodobně připravují na oživení hypotečního trhu v roce 2025.

Číst více
Newsletter listopad 2024 foto 16_95

Pravidelné úložky do spořicích produktů aneb jak maximalizovat státní podporu

Blíží se konec roku a s ním i připomínka pravidelných úložek na spořicí produkty. Zejména se jedná o ty, u kterých je možné využít nějaký druh státní podpory. Ať už jde o přímou podporu formou státních příspěvků (DPS/penzijní připojištění nebo stavební spoření), nebo nepřímou podporu státu formou daňových odpočtů (DIP, životní pojištění či pojištění dlouhodobé péče). Z ekonomického hlediska je sice výhodnější vložit peníze na tyto spořicí produkty již na počátku roku, ale ne každému tato forma vyhovuje.

Číst více
Newsletter listopad 2024 foto 16_97

Češi stále více investují do zahraničních nemovitostí

V poslední době se stále více Čechů rozhoduje pro nákup nemovitostí v zahraničí. Důvodů, proč se poohlížejí za hranice, je hned několik. Kromě splnění snu o bydlení u moře nebo v horách je často motivuje i rostoucí cenová hladina na českém trhu nemovitostí, která činí tuzemské bydlení méně dostupným. Lidé hledají příležitosti, jak investovat své prostředky efektivněji a zároveň získat výhodnější možnosti rekreace nebo zajištění na stáří.

Číst více
Newsletter listopad 2024 foto 16_9_TRUMP

Trump vítězí a nastává éra nejistoty

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a jeho vítězství je nejen přesvědčivé, ale také historické. Triumfoval nejen v počtu volitelů, ale poprvé i v celonárodním hlasování, což se mu proti Hillary Clinton nepodařilo. Demokraté vedení Kamalou Harrisovou utrpěli výraznou porážku, přičemž ztráta tzv. modré zdi v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii byla klíčová. Republikáni získali většinu i v Senátu a Sněmovně reprezentantů, což Trumpovi dává volné pole k naplnění jeho programu.

Číst více