Představte si, že máte možnost pravidelně investovat desetinu svého příjmu pouze po dobu deseti let. Kdy byste s tím měli začít, abyste si našetřili na zajímavý důchod?

Zajímá vás, kdy byste si měli začít spořit na důchod?

  1. Když jste na začátku kariéry a s nízkým příjmem?
  2. Když jste na vrcholu ekonomicky aktivního života, tedy při nejvyšší úrovni příjmu, ale také rodinných výdajů?
  3. Před důchodem, kdy jsou výdaje celoživotně nejnižší, avšak stále při zajímavém příjmu?

Pro rychlejší rozhodování vám nabízíme malou pomůcku: složené úročení přináší efekt v dlouhém investičním horizontu.

Tomu, kdo začne s pravidelným investováním na začátku své kariéry a vydrží třeba jen deset let, vystačí nashromážděné úspory z uvedených tří scénářů nejdéle. Kouzlo času má totiž větší efekt než vyšší příspěvek, kterým si mohou přispívat starší. Dokazuje to výsledek simulace odkládání desetiny příjmu:

  • 19letý si pravidelným desetiletým investováním postupně vybuduje úspory odpovídající výši příjmu za posledních 14 let před důchodem.
  • 30letý si stejným způsobem zajistí úspory ve výši příjmu za posledních 9 let před důchodem.
  • 55letý se bude muset spokojit s úsporami ve výši půldruhého ročního příjmu.
     
Junge Berufstätige

Důchod je téma, o které se člověk začne více zajímat s přibývajícími léty. Zároveň tím každoročně ztrácí nejdůležitější faktor při investování – čas. Tuto ztrátu nedožene ani vyšší příspěvek vyplývající ze zvýšeného příjmu. Jedinou záchranou je zvýšení příspěvku na vyšší podíl z příjmu, ale i to má svá omezení. Není totiž pohodlné odkládat si třetinu příjmu a odkládat si více než příjem je už zcela nereálné. Jenže takové výše převodních příkazů hrozí těm, kteří chtějí dosáhnout stejného objemu úspor jako mladí, ale s investováním začali po 45 roce života.

Kolik je reálné si naspořit, vytvoří-li se trvalý příkaz na desetinu průměrné mzdy u jednotlivých věkových kategorií?

graf-clanek-240110
graf-clanek-240110

Při volbě investičních nástrojů upřednostněte dostatečně diverzifikovaná řešení s možností pravidelných i nepravidelných příspěvků. Pokud se neumíte zorientovat v hromadě nabídek, oslovte nezávislého finančního konzultanta, který vám pomůže naplánovat investice přesně podle vašich představ.

Chcete se dozvědět více informací o spoření na penzi, kontaktujte nás.

Ten zhodnotí stávající situaci a nabídne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Pensionäre

Dlouhověkost

Doplňkové penzijní spoření a blížící se termín druhé změny

Tvorba rezervy na penzi je klíčovým finančním cílem, který od samotného počátku vyžaduje správná rozhodnutí. Letošní rok 2024 je rokem velkých změn v oblasti penzijních produktů. Od 1. ledna již většina novinek platí, ale od 1. července se chystají další.

Číst více
230627_Swisslife_Sustainability_Tram_1238

Blog

Stavební spoření v roce 2024

Stavební spoření v roce 2024 se bude potýkat s dalšími změnami. Stát od 1. ledna snížil podporu na maximálně 1 000 Kč ročně. Některé stavební spořitelny budou tento výpadek kompenzovat prostřednictvím bonusů. V oblasti úvěrů sledujte zvýhodněný úvěr k programu Oprav dům po babičce, který nabízí výhodné podmínky pro rekonstrukce.

Číst více
Housing price rising up, real estate or property growth concept, businessman running on rising green graph on house roof.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Období stagnace cen na českém realitním trhu je u konce, jak dokládá prudký nárůst poptávky po nových bytech v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku. S prodejem přibližně 1600 bytů, což představuje nárůst o 23 % oproti předchozímu čtvrtletí a dokonce o 146 % ve srovnání s loňským rokem, se trh rychle vzpamatovává. Tento vzestup je podpořen snížením úrokových sazeb a lepší dostupností hypoték, i když průměrná nabídková sazba hypoték zůstává nad úrokovou sazbou České národní banky.

Číst více