Představte si, že máte možnost pravidelně investovat desetinu svého příjmu pouze po dobu deseti let. Kdy byste s tím měli začít, abyste si našetřili na zajímavý důchod?

Zajímá vás, kdy byste si měli začít spořit na důchod?

  1. Když jste na začátku kariéry a s nízkým příjmem?
  2. Když jste na vrcholu ekonomicky aktivního života, tedy při nejvyšší úrovni příjmu, ale také rodinných výdajů?
  3. Před důchodem, kdy jsou výdaje celoživotně nejnižší, avšak stále při zajímavém příjmu?

Pro rychlejší rozhodování vám nabízíme malou pomůcku: složené úročení přináší efekt v dlouhém investičním horizontu.

Tomu, kdo začne s pravidelným investováním na začátku své kariéry a vydrží třeba jen deset let, vystačí nashromážděné úspory z uvedených tří scénářů nejdéle. Kouzlo času má totiž větší efekt než vyšší příspěvek, kterým si mohou přispívat starší. Dokazuje to výsledek simulace odkládání desetiny příjmu:

  • 19letý si pravidelným desetiletým investováním postupně vybuduje úspory odpovídající výši příjmu za posledních 14 let před důchodem.
  • 30letý si stejným způsobem zajistí úspory ve výši příjmu za posledních 9 let před důchodem.
  • 55letý se bude muset spokojit s úsporami ve výši půldruhého ročního příjmu.
     
Junge Berufstätige

Důchod je téma, o které se člověk začne více zajímat s přibývajícími léty. Zároveň tím každoročně ztrácí nejdůležitější faktor při investování – čas. Tuto ztrátu nedožene ani vyšší příspěvek vyplývající ze zvýšeného příjmu. Jedinou záchranou je zvýšení příspěvku na vyšší podíl z příjmu, ale i to má svá omezení. Není totiž pohodlné odkládat si třetinu příjmu a odkládat si více než příjem je už zcela nereálné. Jenže takové výše převodních příkazů hrozí těm, kteří chtějí dosáhnout stejného objemu úspor jako mladí, ale s investováním začali po 45 roce života.

Kolik je reálné si naspořit, vytvoří-li se trvalý příkaz na desetinu průměrné mzdy u jednotlivých věkových kategorií?

graf-clanek-240110
graf-clanek-240110

Při volbě investičních nástrojů upřednostněte dostatečně diverzifikovaná řešení s možností pravidelných i nepravidelných příspěvků. Pokud se neumíte zorientovat v hromadě nabídek, oslovte nezávislého finančního konzultanta, který vám pomůže naplánovat investice přesně podle vašich představ.

Chcete se dozvědět více informací o spoření na penzi, kontaktujte nás.

Ten zhodnotí stávající situaci a nabídne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

Young couple moving in new home.Couple is having fun with cardboard boxes in new house at moving day.

Blog

Jaké jsou úrokové sazby v evropských zemích a jak si stojí Česko?

V posledních měsících zůstávají hypoteční sazby v České republice víceméně stabilní. I přes snížení klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) se průměrná hypoteční sazba na českém trhu změnila jen nepatrně. Měřeno indexem Swiss Life Hypoindex, v průběhu posledního půlroku klesla průměrná sazba pouze o 0,22 procentního bodu. Ale jak jsou na tom ostatní evropské země?

Číst více
Newsletter listopad 2024 foto 16_97

Češi stále více investují do zahraničních nemovitostí

V poslední době se stále více Čechů rozhoduje pro nákup nemovitostí v zahraničí. Důvodů, proč se poohlížejí za hranice, je hned několik. Kromě splnění snu o bydlení u moře nebo v horách je často motivuje i rostoucí cenová hladina na českém trhu nemovitostí, která činí tuzemské bydlení méně dostupným. Lidé hledají příležitosti, jak investovat své prostředky efektivněji a zároveň získat výhodnější možnosti rekreace nebo zajištění na stáří.

Číst více
Newsletter listopad 2024 foto 16_95

Pravidelné úložky do spořicích produktů aneb jak maximalizovat státní podporu

Blíží se konec roku a s ním i připomínka pravidelných úložek na spořicí produkty. Zejména se jedná o ty, u kterých je možné využít nějaký druh státní podpory. Ať už jde o přímou podporu formou státních příspěvků (DPS/penzijní připojištění nebo stavební spoření), nebo nepřímou podporu státu formou daňových odpočtů (DIP, životní pojištění či pojištění dlouhodobé péče). Z ekonomického hlediska je sice výhodnější vložit peníze na tyto spořicí produkty již na počátku roku, ale ne každému tato forma vyhovuje.

Číst více