Představte si, že máte možnost pravidelně investovat desetinu svého příjmu pouze po dobu deseti let. Kdy byste s tím měli začít, abyste si našetřili na zajímavý důchod?

Zajímá vás, kdy byste si měli začít spořit na důchod?

  1. Když jste na začátku kariéry a s nízkým příjmem?
  2. Když jste na vrcholu ekonomicky aktivního života, tedy při nejvyšší úrovni příjmu, ale také rodinných výdajů?
  3. Před důchodem, kdy jsou výdaje celoživotně nejnižší, avšak stále při zajímavém příjmu?

Pro rychlejší rozhodování vám nabízíme malou pomůcku: složené úročení přináší efekt v dlouhém investičním horizontu.

Tomu, kdo začne s pravidelným investováním na začátku své kariéry a vydrží třeba jen deset let, vystačí nashromážděné úspory z uvedených tří scénářů nejdéle. Kouzlo času má totiž větší efekt než vyšší příspěvek, kterým si mohou přispívat starší. Dokazuje to výsledek simulace odkládání desetiny příjmu:

  • 19letý si pravidelným desetiletým investováním postupně vybuduje úspory odpovídající výši příjmu za posledních 14 let před důchodem.
  • 30letý si stejným způsobem zajistí úspory ve výši příjmu za posledních 9 let před důchodem.
  • 55letý se bude muset spokojit s úsporami ve výši půldruhého ročního příjmu.
     
Junge Berufstätige

Důchod je téma, o které se člověk začne více zajímat s přibývajícími léty. Zároveň tím každoročně ztrácí nejdůležitější faktor při investování – čas. Tuto ztrátu nedožene ani vyšší příspěvek vyplývající ze zvýšeného příjmu. Jedinou záchranou je zvýšení příspěvku na vyšší podíl z příjmu, ale i to má svá omezení. Není totiž pohodlné odkládat si třetinu příjmu a odkládat si více než příjem je už zcela nereálné. Jenže takové výše převodních příkazů hrozí těm, kteří chtějí dosáhnout stejného objemu úspor jako mladí, ale s investováním začali po 45 roce života.

Kolik je reálné si naspořit, vytvoří-li se trvalý příkaz na desetinu průměrné mzdy u jednotlivých věkových kategorií?

graf-clanek-240110
graf-clanek-240110

Při volbě investičních nástrojů upřednostněte dostatečně diverzifikovaná řešení s možností pravidelných i nepravidelných příspěvků. Pokud se neumíte zorientovat v hromadě nabídek, oslovte nezávislého finančního konzultanta, který vám pomůže naplánovat investice přesně podle vašich představ.

Chcete se dozvědět více informací o spoření na penzi, kontaktujte nás.

Ten zhodnotí stávající situaci a nabídne vám řešení, které vám pomůže žít život podle vlastních představ.

sl_50+_beratung_0291

Proč je právě teď investičně zajímavý přesun peněz ze spořicích účtů do dluhopisů?

Díky trendu snižování sazeb Českou národní bankou je pro investory vhodné opustit nástroje peněžního trhu, jako jsou běžné a spořicí účty nebo fondy zaměřující se na repo operace, a tyto peníze investovat do dluhopisů nebo akcií, pokud je tomu nakloněn rizikový profil klienta.

Číst více
Familien

Nová pravidla hry při předčasném splacení hypotéky mimo fixační období

Od 1. září 2024 vstoupí v účinnost část novely zákona o spotřebitelském úvěru, která přináší klíčové změny v oblasti předčasného splácení hypoték mimo fixační období. Tato legislativní úprava je reakcí na potřebu nastavit jasná pravidla pro stanovení případných poplatků či sankcí spojených s předčasným splacením hypotečního úvěru.

Číst více
SL_50+_Leisure_Shopping_317

Investiční poradna

Dlouhodobý investiční produkt: revoluční změna na cestě k finanční svobodě ve stáří

Od počátku roku 2024 mají Češi novou možnost, jak se postarat o zajištění své finanční budoucnosti na stáří. Touto revoluční novinkou je dlouhodobý investiční produktu (DIP), který nabízí nejen větší flexibilitu a možnosti výběru, jak se postarat o svou finanční budoucnost, ale také výrazné daňové výhody a potenciál vyššího zhodnocení investic. Pečujte o své finance tak, abyste i ve stáří mohli vést život podle vlastních představ.

Číst více