Zpráva o náhlé smrti Petra Kellnera šokovala českou veřejnost a vyvolala reakce vrcholných politiků a podnikatelů. Nejbohatší Čech během tří desetiletí vybudoval obchodní impérium s aktivy ve výši 52 miliard dolarů.

Budoucnost skupiny PPF je nyní nejistá vzhledem k tomu, že její zakladatel byl i hlavním stratégem investičního giganta. V roce 2020 skupina zakoupila Central European Media Enterprises (CME), mediální impérium, které provozuje televizní kanály v Česku, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku. Portfolio skupiny PPF zahrnuje také telekomunikačního operátora O2 a společnost Home Credit, jednoho z největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů ve střední a východní Evropě. Společnost také expandovala do Číny, Vietnamu, Indie, Indonésie, Filipín a Kazachstánu. Zatímco silné vazby obchodního magnáta s Čínou vyvolávaly kritiku, jeho společnost také hrála hlavní roli v ruském realitním průmyslu.

Turecká story nebere konce

Personální rošáda ve vedení centrální banky, která minulý týden spustila výprodeje tureckých aktiv, nebere konce. Prezident Erdogan v krátké době poté, co vyhodil guvernéra banky, což zapříčinilo pokles liry o 13 %, nyní odvolal z funkce i víceguvernéra Cetinkaya. Místo něj byl údajně do funkce jmenován bankéř Mustafa
Duman se zkušenostmi ze společnosti Morgan Stanley Securities. Na tuto cenotvornou informaci pochopitelně negativně reagovala i lokální měna.

Situaci se snažil klidnit nový guvernér. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg odmítl „předsudková“ očekávání předčasného snižování sazeb v dubnu nebo v následujících měsících. Erdoganův hlavní ekonomický poradce pak v reakci na spekulace, že by Turecko mohlo zavést kapitálové kontroly na ochranu své měny agentuře Reuters řekl, že o nich neuvažuje.

Deutsche Bank odhaduje, že cizinci minulý týden prodali turecké akcie v hodnotě v rozmezí 750 až 1 miliardy dolarů, ohledně místních dluhopisů se pak jedná o objem v rozmezí 500 až 750 milionů dolarů. Turecká lira patří mezi nejvíce postižené měny rozvíjejících se trhů. Pokles liry vymazal všechny zisky, kterých letos lira dosáhla a přibližuje se k nejslabším úrovním z předchozího Turecko je obecně považováno za výrazně zranitelnou ekonomiku citlivě reagující na výkyvy v rizikovém apetitu na globálních trzích, a to především z důvodu velké potřeby externího financování a vyčerpaných devizových rezerv.

Střední a východní Evropa pod tlakem

Znatelný dopad do ekonomik vlivem šíření koronaviru pociťuje střední a východní Evropa. To oddaluje proces zotavování místních ekonomik. Nové denní přírůstky nakažených sice zůstávají pod jejich vrcholy, ale křivka počtu infikovaných nabírá na strmějším tvaru. Obavy vzbuzuje i další problém pomalého očkování populace.
V celém regionu dostalo pouze 3–5 % populace alespoň jednu dávku.

Po uvolnění protikovidových opatření čelí velkým nárůstům počtu nakažených Polsko. To má znatelný dopad i na lokální měnu, která výrazně propadá. Vůči americkému dolaru zlotý stlačují rostoucí americké úrokové sazby. Polská měna ale eviduje také ztrátyvůči dalším měnovým párům. Vůči euru dokonce atakovala hranici 4,67. Trhy v tuto chvíli vyhlíží zasedání polské centrální banky. Obavy především panují nad možným výsledkem zasedání, který by se mohl nést v holubičím tónu, tedy směrem k agresivnější měnové politice v podobě snížení úroků do záporu. Situaci zlotého by velmi pomohlo, kdyby centrální banka indikovala, že ponechá sazby beze změny.

V případě České republiky nejenom finanční trhy uklidnila minulý týden umírněná rétorika ČNB, která dala jasně najevo, že ke zvyšování úrokových sazeb přistoupí teprve tehdy, až bude zvládnuta pandemie v ČR a dojde i k oživení ekonomiky. Může to tak znamenat posun v utahování měnové politiky. Pro daný region se objevují pozitivní signály. Pro oblast střední Evropy jsou stěžejní ekonomické výsledky hlavního obchodního partnera Německa. Ukazatel ekonomické aktivity, sentimentu a očekávání reprezentovaný indexem nákupních manažerů v případě Německa nabídl zajímavý výsledek, podle něhož jsou nynější podmínky příznivé pro rychlý návrat konjunktury. Na celkem dobrém stavu se podílí i silná poptávka ze strany USA a Číny.