Poslední dobou se stále diskutuje o dopadech proinflačního prostředí na jednotlivé akciové sektory. Pod tlakem se nachází především růstové akcie, zejména technologické firmy. Peníze investorů tak proudí do nových odvětví, a to do oblastí financí, energetiky a základních surovin. Ty totiž nejvíce trpěly uzavřením ekonomiky kvůli pandemii COVID-19.

Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení. Finanční tituly totiž mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání.

Není finanční sektor již předražený?

Při zaměření na pouhé americké bankovní tituly lze říct, že jejich akcie déle než dekádu zaostávaly za výkonností akciového trhu jako celku. To potvrzuje relativní ukazatel růstu cen akcií bank v poměru k celému indexu S&P 500. I když máme letos za sebou jejich strmé zhodnocení, z dlouhodobého hlediska mají stále co dohánět. Není od věci zmínit i další skutečnost, že banky jako sektor postupně zlepšují své ESG (ekologie, společenská odpovědnost, kvalita řízení), přičemž právě fondy zaměřené na ESG jako celek získávají na popularitě.

Americké banky zvládly testování

Velké banky dostaly v očích investorů další vzpruhu. Nebudou totiž již čelit omezením z doby pandemie ohledně zpětných odkupů vlastních akcií a vyplácení dividend. Za tím stojí rozhodnutí americké centrální banky FED, která uvedla, že bankovní sektor prošel úspěšně zátěžovými testy. Ve výsledku hypotetického stresového scénáře by 23 největších institucí utrpělo ztrátu kolem 474 miliard dolarů, což by jim stále ponechalo více jak dvojnásobnou úroveň kapitálu oproti požadavku centrální banky.

Výsledky se setkaly s úlevou na Wall Street, ale současně bylo rozhodnutí i částečně očekáváno. Analytici do budoucna predikují, že banky jako JP Morgan Chase, Bank of America a Goldman Sachs budou v příštích čtyřech čtvrtletích schopny společně vyplatit více než 100 miliard dolarů.

Banky v testu čelily hypotetické situaci nárůstu míry nezaměstnanosti na 10,75 %, propadu akciového trhu na polovinu jeho hodnoty a ekonomickému poklesu o 4 % taženého především vysokými ztrátami v komerčních nemovitostech. Avšak i poté FED uvedl, že úroveň vlastního kapitálu bank by klesla na 10,6 %, což je více než dvojnásobek regulatorního minima.

V rámci testovaných bank by došlo u amerických finančních operací HSBC k poklesu úrovně kapitálu na nejnižší úroveň 7,3 %, zatímco US Deutsche Bank by přešla krizi nejsnáze s nejvyšší úrovní kapitálu 23,2 %. Za poslední rok provedl FED tři zátěžové testy s několika různými hypotetickými recesemi a všechny potvrdily, že bankovní systém má silné základy.

Výhled do budoucna

Akcie finančních titulů budou sledovat měnovou politiku centrální banky. FED v červnu přitom naznačil,že by se mohly začít sazby zvedat dříve, než se čekalo, a také by mohl začít omezovat odkupy aktiv. V roce 2023 tak vstupuje do hry hned dvojí zvedání amerických úrokových sazeb, zatímco ještěv březnu se počítalo až s rokem 2024. Některé americké sektory si v reakci na toto oznámení připsaly jednu z nejhlubších týdenních ztrát letošního roku. Akcie bankovního sektoru to naopak vzaly jako pozitivní zprávu. Ať už nastane jakákoliv varianta, tedy že se americká inflace ukáže jako dočasná nevyžadující nutně rychlé zvedání úrokových sazeb či naopak, i u Progresivního fondu Best Solution Funds jsme pro všechny případy realizovaliv portfoliu změny. V rámci amerického i evropského regionu jsme posílili právě finanční sektor.