Třetí čtvrtletí se na finančních trzích neslo v duchu prudších změn. Zatímco v průběhu července a srpna podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select, posílily fondové investice zhruba o 1,5 %, v září naopak celý dosažený zisk následně „odevzdaly“. Průměrný český investor se tak nyní pohybuje na podobných úrovních zhodnocení svého portfolia jako před třemi měsíci. „Vyššího zhodnocení dosahují progresivnější fondy, a to jak za třetí čtvrtletí, tak optikou celkové letošní výkonnosti. Za uplynulé tři kvartály akciové fondy přinesly investorovi podle Indexu českého investora CII750 zisk v podobě 12,04 %. Naopak horší výkonností si prošly dluhopisové fondy. I v rámci této skupiny však lze najít slušné výsledky – například fondy zaměřené na rizikovější korporátní dluhopisy,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Určitý vliv na investice měl i vývoj měn. Kurz české koruny k americkému dolaru je letos na slabších úrovních. Lehce vyšší výkonnosti tak dosahovaly fondy zaměřené na dolarová aktiva s otevřenou měnovou expozicí. Vůči euru ale koruna posílila, a to i díky rozevírajícímu se úrokovému diferenciálu. U eurových investic tak vyšší tempo růstu vykázaly podílové fondy měnově zajištěné do české koruny. Při očekávaném posilování koruny a rostoucích úrokových sazbách na domácím trhu by měl proto český investor zvážit investice do fondů zajištěných proti měnovým rizikům.

„I ve třetím čtvrtletí se upínala pozornost investorů na výkonnostní přetahování mezi růstovými fondy a fondy hodnotových akcií. Růstovému sektoru se dařilo především v červenci. Navzdory své vysoké úrovni trh pozitivně reagoval na ohlášení nižší než očekávané červencové inflace v USA. Na optimismu trhu přidaly i slušné výsledky hospodaření významných amerických společností. Akciové fondy dosahovaly zajímavých zhodnocení i v srpnu. Například nejznámější americký akciový index S&P 500 tak zaznamenal sedmý měsíční nárůstu za sebou. První dva růstové měsíce ve třetím čtvrtletí ale nakonec pod tlakem vývoje ekonomiky akciové fondy v září zcela vymazaly. Negativní roli zde sehrály obavy ze zpomalování tempa hospodářského růstu, narušení odběratelsko-dodavatelských vztahů a s tím spojená rostoucí inflace. Investoři také museli čelit nejistotě ohledně možného selhání velkého čínského developera Evergrande a možnému následnému šíření růstu rizika na ostatní trhy. Září pak po delší době svědčilo spíše fondům hodnotových akcií, které ty růstové poráží i ve výkonnosti za letošní rok,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Paradoxně se na předních i posledních místech se v Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select, umisťují fondy téměř výhradně z oblasti rozvíjejících se trhů. Ukazuje to na rozevírají se výkonnostní nůžky mezi jednotlivými asijskými indexy. První příčky ve čtvrtletní i celé letošní výkonnosti víceméně patří střední a východní Evropě spolu s Indií.

Mezi nejvýkonnějšími fondy nalezneme především ty, které investují do indických akcií. Tomuto regionu prospívá příval likvidity podporovaný centrální bankou, značná veřejná nabídka nových akcií ze sektorů technologií a potravinářství či zrychlení tempa očkování zdejší populace.

V rámci východní Evropy dominují sektory hodnotových titulů. Zvlášť finanční sektor pak těží z očekávaného rychlejšího zpřísňování měnové politiky. Dále zde máme zastoupeny i akcie energetického sektoru, díky čemuž mají za sebou strmý nárůst například ruské akcie. V rámci konzervativnějších fondů se dařilo těm, kteří v portfoliu držely rizikovější vysoko-úročené dluhopisy či zahraniční protiinflační dluhopisy.

Naopak fondy čínských akcií zaostávají s výraznou ztrátou. Jejich výkonnost stáhla přísnější státní regulace, šíření varianty Delta, důsledky ničivých povodní ale i rizika kolem čínského developera Evergrande.

Méně se dařilo i fondům kupujícím americké nebo evropské státní dluhopisy. Evropské dluhopisy čelí nečekaně zvýšené inflaci v eurozóně, která jejich výkonnost značně tlumí. Uvažované zpomalení nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou pak představuje pro nadcházející období negativní faktor pro dluhopisy zadluženého jihoevropského křídla. To v kombinaci s výsledkem voleb v Německu fondům evropských státních dluhopisů nemusí svědčit.

„Ve třetím čtvrtletí se nedařilo ani fondům některých cenných kovů. Propad zaznamenalo jak zlato, tak stříbro. Ještě větší pád pocítily například palladium či platina, které zasáhly problémy strojírenského průmyslu jako například útlum výroby kvůli nedostatků čipů v automobilovém průmyslu. V rámci komodit se ale těší dobré výkonnosti fondy zaměřené na ropu. Předčily tak na krátkou dobu akciové fondy čisté energie, které naopak jasně dominovaly vývoji minulého roku. Zde ale můžeme být svědky zvratu, a to v horizontu několika měsíců,“ dodává Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.