Zraky analytiků se minulý týden upíraly hlavně k dosaženým výsledkům v průmyslovém sektoru. S nadějí se vyhlíželo především zlepšení v automobilovém průmyslu. Ten přitom představoval jednu z hlavních příčin, proč nás organizace OECD zařadila mezi pětici potenciálně nejvíce zasažených ekonomik. „Červnová čísla jistě dala důvod k mírnému optimismu, když z meziměsíčního srovnání jasně vyplývá postupné zotavování domácí průmyslové produkce. Oproti květnu vzrostla o 13,4 %. Řadu ekonomů tak výsledek mile překvapil. Pozitivní vývoj potvrzuje i meziroční srovnání. Zatímco krizový dubnový vývoj hovořil o propadu -33,7 %, v červnu se dokázal průmysl vyšplhat na -11,9 %,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Automobilky chytají druhý dech

K dobrému výsledku přispělo oživení v automobilovém průmyslu, jehož výroba oproti květnu vzrostla o 42 %. Současně daný sektor výrazně pomohl přebytku zahraničního obchodu, který díky rostoucímu exportu dosáhl 34,1 miliardy CZK.
„Každopádně nejsou na místě přehnaná očekávání. Při kumulativním pohledu na celý půlrok meziročně výroba automobilů poklesla o 27 %. Se započtením července dopadlo uplynulých sedm měsíců obdobně i na prodeje nových aut, kdy v meziročním srovnání vidíme pokles o 23,6 %. Navíc, i když výsledky posledních měsíců poukazují na trend zlepšování, velká část ekonomů počítá i nadále do druhého pololetí s nejistým vývojem,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.