Průměrná úroková sazba hypoték rostla v prosinci nejrychleji v celé historii ukazatele Fincentrum Hypoindex, který sleduje hypoteční trh již od roku 2003. „Přestože zájem o hypotéky pozvolna opadal, objem poskytnutých hypoték se za celý rok 2021 přiblížil hranici 430 miliard korun. Letos se ale objemypropadnou minimálně o pětinu,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a. Průměrná sazba tak zůstala ke konci roku jen těsně pod tříprocentní hranicí. Nabídkové sazby hypoték se ale v současné době pohybují i hluboko za hranicí 4 % p. a. a jejich poklesu se v letošním roce zřejmě nedočkáme.

„Jedná se o nejvyšší meziměsíční nárůst v historii Fincentrum Hypoindexu. A s ohledem na stále rostoucí nabídkové sazby je jasné, že budou stoupat i nadále. Můžeme očekávat, že tento trend bude platit pro celý letošní rok,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Nejúspěšnější prosinec v historii
Banky v prosinci poskytly 10 745 hypoték v celkovém objemu 34,532 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem klesl počet poskytnutých hypoték o 624 (o 5,5 %) a objem o 2,672 miliardy korun (o 7,2 %).
„V loňském roce sice nebyl prosinec nejsilnějším měsícem, přesto se i přes pokles zájmu o hypotéky stal nejúspěšnějším posledním měsícem roku v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Objemy ve srovnání s dosud nejsilnějším prosincem roku 2020, kdy banky sjednaly hypotéky za 29,516 miliardy korun, vzrostly o 17 %,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Téměř 430 miliard sjednaných hypoték za rok
Banky sjednaly v loňském roce hypotéky za téměř 430 miliard korun. Dosud držel prvenství rok 2020, kdy banky poskytly hypotéky za 254 miliard korun. Meziročně tak hypoteční trh vzrostl o téměř 70 %.
„Rok 2021 byl v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní, a to přímo skokově, neboť s hodnotou 427,145 miliardy korun přesáhl hodnotu loňského roku o více než 173 miliard korun. A dá se očekávat, že hned tak překonán nebude. Neboť v letošním roce bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 %,“ uvedl Jiří Sýkora.

„Rok 2021 se stal naprostým extrémem v oblasti poskytnutých úvěrů na bydlení. Kdy s objem téměř 430 mld. korun, byl téměř dvojnásobným oproti velmi silným letům 2016, 2017 a 2020. Což bylo způsobeno kombinací dvou faktorů: enormní poptávky (bylo poskytnuto 135 390 kusů hypoték) a neustále rostoucí ceně nemovitostí. Minulý rok byl ovšem naprosto ojedinělým i v oblasti úrokových sazeb. V lednu jsme začínali na sazbě 1,94 % a naopak prosinec končil s průměrnou úrokovou sazbou 2,99 %. To je rozdíl přes jeden procentní bod a to lze považovat také za rekord na hypotečním trhu. Pokud se podíváme na to, co nás čeká v letošním roce 2022, tak lze očekávat také velmi extrémní časy. Očekává se totiž růst úrokových sazeb až k hodnotám, které nepamatujeme více jak 10 let,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná hypotéka klesla
Průměrná výše hypotéky během prosince klesla téměř o 60 tisíc na 3 213 738 korun. Průměrná hypotéka poklesla v loňském roce třikrát, vždy se však následující měsíc vrátila k růstu.

Za poslední rok vzrostla průměrná hypotéka i přes několik poklesů o 247 588 korun. V roce 2020 došlo k nárůstu průměrné hypotéky dokonce o více než 422 tisíc korun. Růst průměrné hypotéky zpomaluje, ceny nemovitostí přesto nadále rostou, i když ne tak rychlým tempem jako v předminulém roce. Sazby dál porostou, trh se propadne Česká národní banka (ČNB) zvýšila na konci prosince základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 %. Centrální banka navíc počítá s jejím dalším růstem i v letošním roce, tempo růstu by však mělo zpomalit.

„Sazby na mezibankovním trhu stoupají a stejně tak stoupají i sazby hypotečních úvěrů. Nabídkové sazby hypoték rostou rychleji než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu. Zpoždění způsobují obchody uzavřené ještě s nižší úrokovou sazbou. Růst hypotečních sazeb ale nabírá na obrátkách,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Hypoteční banky přitvrdily a hypotéky nabízejí dokonce i za více než 4,5 % p. a. Jako poslední zvýšila sazby za tuto hranici skupina ČSOB, která s platností od 17. ledna nabízí nejčastěji využívanou hypotéku s fixací na pět let od 4,79 % p. a.

„Je pravděpodobné, že růst průměrné úrokové sazby bude i nadále zrychlovat a není vyloučeno, že se již brzy podívá za hranici 4 % p. a. Za tuto úroveň se průměrná sazba dostala naposledy v srpnu 2011. Nejvyšší úrovně dosáhla průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindexu v srpnu 2008, kdy se vyšplhala na 5,82 % p. a.,“ uzavírá Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.