Průměrný český investor v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl záporného zhodnocení -9,92 %. V porovnání s hlavními akciovými indexy, které se ke konci čtvrtletí pohybovaly kolem -20 %, tak byla jeho ztráta nižší. Svojí pozitivní roli sehrála konzervativnější povaha českého investora.

Ztráty investorů se od začátku roku prohlubovaly. Leden skončil v mírném záporu -0,3 %, únor pak -3,4 % a v březnu musel průměrný český investor odepsat 6,5 %. V rámci rozložení portfolia indexu měly na celkovém výsledku prvního kvartálu pozitivnější zásluhu především konzervativní fondy s průměrným výnosem -1,69 %. Vedle toho rizikovější část portfolia za dané období nese výrazně záporný výnos -18,71 %.

Většina akciových fondů vykazovala do přibližně poloviny února růst. Největší cenový propad do té doby zaznamenaly především čínské akcie, když zdejší ekonomika jako první musela řešit nákazu koronaviru. Od druhé půle února spolu s šířením nákazy na další kontinenty byly negativně zasaženy i akciové trhy ostatních regionů. Druhým významným negativním faktorem byla cena ropy, která prudce poklesla v souvislosti s cenovou válkou mezi Saudskou Arábií a Ruskem. Obrat na akciových trzích nastal až po zásazích vlád a centrálních bank, které rychle přišly s velkými finančními stimuly.