Jak současná protiepidemická opatření ovlivní vývoj nezaměstnanosti a HPD v České republice. Jak pomohou opatření k restartu ekonomiky? Odpověď hledá komentář analytického oddělení Fincentrum & Swiss Life Select. Nezaměstnanost – klid před bouří?

Ukazatel nezaměstnanosti za březen přichází s velice příznivými výsledky. Hovoří o setrvání na pouhých 3 %. „V případě české ekonomiky se jedná o jeden ze stěžejních údajů. Důvodem je, že domácí poptávka v poslední době stále více získávala na důležitosti ve struktuře HDP. V tuto chvíli – a především pak při uvolnění protiepidemických opatření – může výrazně pomoc překlenout případný dočasný útlum zahraničního obchodu,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Na první pohled tak nejsou patrné nějaké výrazné negativní dopady. Zde je ale zapotřebí se lehce ponořit do detailů. Jedná se totiž o měsíc, v jehož průběhu za normálních okolností přibývá pracovních příležitostí u sezónních činností. Omezení chodu ekonomiky ale naopak snížilo počet pracovních míst o více jak 9 tisíc. Současné specifické prostředí celý výsledek znatelně zkresluje. O slušnou zaměstnanost se totiž výraznou měrou může postarat právě vládou realizovaný kurzarbeit. Jde o proplácení mzdových výdajů v případě zaměstnance v karanténě, při nuceném zastavení provozu, poklesu poptávky nebo výpadků dodávek vlivem šíření nákazy koronaviru. Množství zaměstnanců také pobírá ošetřovné kvůli uzavření škol. Díky e-neschopence mohou navíc stále využívat dávek v dočasné pracovní neschopnosti i z jiných důvodů, než je prevence a šíření nákazy koronaviru.

„Je otázkou, jak reálně tyto opatření pomohou firmám v přežití a pouze neoddálí nárůst nezaměstnanosti na pozdější období. To víceméně záleží na faktu, jak poctivě podnikatelské subjekty přiznávaly skutečné mzdové náklady. Podle toho také nyní dostanou podporu,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.