Rádi bychom vás informovali o povinnostech spojených s daní z nemovitých věcí pro rok 2024. Pokud jste se stali vlastníkem nemovité věci v průběhu roku 2023, máte povinnost podat daňové přiznání nejpozději do konce ledna 2024.

Podání daňového přiznání je jednorázová povinnost, a to pouze pro ty, kteří nabyli vlastnictví k nemovité věci v předešlém roce, nezávisle na formě nabytí. Nemá tedy vliv, zda jste nemovitost koupili, či jí bezplatně získali například v dědictví či darem. Je důležité, abyste na tuto povinnost nezapomněli a včas zajistili podání vašeho daňového přiznání.

Eigenheim

V souladu s nedávným konsolidačním balíčkem platí, že daň z nemovitosti musí být přiznána i za garáže, které se k tomuto účelu nevyužívají (rozhodující je evidovaný způsob využití v katastru nemovitostí), dále přístavby či částí domu, které se využívají pro ubytovací služby.

Dle zmíněného konsolidačního balíčku dochází rovněž ke zvýšení sazby daně z nemovitosti o cca 80 % a může se v jednotlivých obcích lišit. Samotná daň se skládá ze základní sazby a místního koeficientu dle konkrétní obce, ve které se nemovitost nachází.

Daň z nemovitosti musí být uhrazena do konce května, resp. pokud daň přesáhne částku 5 000 Kč, lze platbu rozložit do dvou stejných splátek splatných do konce května a listopadu. Pokud jste nabyli nemovitost již dříve než v roce 2023, zašle vám finanční úřad automaticky složenku s již navýšenou daní, kterou je třeba uhradit.

Eigenheim

V případě, že jste nemovitost v uplynulém roce prodali, nemáte již žádnou povinnost ohledně oznamování daně. Všechny formality spojené s daní z nemovitosti již leží na novém vlastníkovi - kupujícím.

Máte v plánu v tomto roce prodat či koupit nemovitost? Rádi vám poskytneme aktualizované informace a asistenci vám při správném výběru a dodržení legislativních povinností. Spojte se s jedním z našich odborníků a bydlete podle vašich vlastních představ.


Sjednejte si schůzku

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

sl_50+_beratung_0291

Proč je právě teď investičně zajímavý přesun peněz ze spořicích účtů do dluhopisů?

Díky trendu snižování sazeb Českou národní bankou je pro investory vhodné opustit nástroje peněžního trhu, jako jsou běžné a spořicí účty nebo fondy zaměřující se na repo operace, a tyto peníze investovat do dluhopisů nebo akcií, pokud je tomu nakloněn rizikový profil klienta.

Číst více
Familien

Nová pravidla hry při předčasném splacení hypotéky mimo fixační období

Od 1. září 2024 vstoupí v účinnost část novely zákona o spotřebitelském úvěru, která přináší klíčové změny v oblasti předčasného splácení hypoték mimo fixační období. Tato legislativní úprava je reakcí na potřebu nastavit jasná pravidla pro stanovení případných poplatků či sankcí spojených s předčasným splacením hypotečního úvěru.

Číst více
SL_Work_02_JB9A6614

Pokles úrokové sazby po zasedání ČNB

Česká národní banka provedla 8. února na svém měnovém politickém zasedání další krok směrem k uvolnění monetární politiky. Snížila všechny tři základní úrokové sazby, což zahrnuje i pro veřejnost klíčovou repo sazbu, a to na 6,25 %. Toto již druhé snížení sazeb v řadě přichází jako reakce na novou makroekonomickou prognózu, která očekává pokles inflace směrem k inflačnímu cíli.

Číst více