Většina lidí věří, že mít pojištěnou nemovitost či domácnost je automatickou pojistkou proti všem katastrofám. Podle České asociace pojišťoven (ČAP) je v ČR nepojištěných 1,6 milionů nemovitostí a 1,7 milionů domácností. To není všechno, realita je mnohem komplikovanější.
Až 70 % pojištěných nemovitostí v České republice je podle ČAP podpojištěných. Jinými slovy – většina Čechů má sjednané pojištění, které v případě vážné škody nepokryje ani skutečné náklady. A když se pak stane neštěstí, zbývá jen bezmoc. Počátky problému často vznikají u starých smluv. Většina lidí žije z faktu, že pojištění mají, a tedy je dostačující.
Jeden klient měl pojistku domácnosti sjednanou před více než 20 lety. V září 2024 došlo k masivnímu zatopení sklepa, škody byly odhadnuty na cca 300 000 Kč. Jenže pojistné podmínky obsahovaly limit 3 % z pojistné částky pro sklepní prostory. Reálně tak pojišťovna mohla plnit jen 12 000 Kč, z čehož bylo po odečtení spoluúčasti vyplaceno 11 500 Kč.
Jiní klienti si v roce 1997 pojistili svůj řadový domek na 800 000 Kč. Když jim povodeň v roce 2024 zničila nosné zdi a statik rozhodl o demolici, dostali vyplaceno právě těch 800 000 Kč. Náklady na výstavbu stejného domu ale mezitím vzrostly na 3,2 milionu korun. Peníze, které jim pojišťovna vyplatila jim nestačily ani na základ nové stavby.
Podobně dopadl jiný klient pojišťovny, který si v roce 2012 pojistil svůj dům na 2,8 milionu. Náklady na stavbu jeho domu vzrostly po 12 letech na hodnotu nad 5 milionů. Když část jeho domu zničila povodeň, vznikla škoda za více než 3 miliony. Pojišťovna kvůli podpojištění plnila pouze 1,7 milionu, poměrnou část dle sjednané pojistné částky. Rozdíl musel klient financovat z vlastních zdrojů.
Dalším příkladem byl klient, kterému po požáru na elektroinstalaci vyhořela ložnice. Domácnost měl pojištěnou pouze na 500 000 Kč, hodnota vybavení ale byla v okamžiku škody 800 000 Kč. Při škodě 200 000 Kč mu byla vyplacena částka 120 000 Kč.
Ještě dramatičtější dopady jsou u případných škod způsobených druhým. 17letý cyklista srazil na přechodu seniorku, která na následky zranění zemřela. Požadavky příbuzných na odškodnění dosáhly 10 milionů korun. Pojišťovna mohla plnit pouze do výše limitu sjednaného v pojištění odpovědnosti rodičů cyklisty – a ten byl nastaven na 2 000 000 Kč. Rodina oběti se obrátila na soud a zbytek částky vymáhá soudní cestou. Následky se s ním potáhnou celý život. Zaplatit 8 milionů je velké sousto i pro řádně pracující a prosperující domácnosti. Mějte na paměti, že při revizi pojištění jde často o stokoruny ročně, které vám v případě škody ušetří statisíce nebo dokonce miliony.
Na co nezapomenout:
• Staré pojistky často neodpovídají aktuálním potřebám. Pravidelná revize smlouvy (ideálně každé 3–5 let) je nutnost.
• Upravte pojistnou částku na smlouvě po každé větší investici (rekonstrukce nemovitosti, nové vybavení domácnosti).
• Dohlédněte na to, že pojištění kryje nejen stavbu, ale i domácnost a odpovědnost.
• Nastavte dostatečné limity – levná pojistka s nízkým limitem vás neochrání.
• Nepodceňujte pojištění občanské odpovědnosti – škody způsobené jiným mohou být likvidační.
Správně nastavené pojištění vám může zachránit váš domov i rodinný rozpočet. Věnovat mu trochu času se vyplatí. Lepší, než v budoucnu litovat, že jste to neudělal. Pokud si nevíte rady a potřebujete pomoct s pojištěním, neváhejte kontaktovat naše odborníky.