Budoucnost vypadá velmi slibně. Neustálé hledání odpovědi na otázku, kam se bude ubírat akciový trh v příštích letech, zaměřuje pozornost do minulosti. Hledá se, jestli už podobná situace někdy nastala. Největší podobnost vidí analytici v první polovině sedmdesátých let, kdy nastalo období stagflace.

Graf-Strojvus-2211242

I když minulý vývoj není zárukou budoucího vývoje, což se týká i výnosů, může nám minulost naznačit, na co všechno je třeba se připravit. Pokles akciových indexů se obecně považuje za příležitost ke vkladům. Pokud na čas poklesu připadne začátek pravidelného investování, není lepší varianta.

Graf zobrazuje vývoj stavu pravidelné investice právě z období 1973/74 a porovnává jej s objemem vkladů. První spoření začalo v momentě těsně před poklesem, druhé spoření vystihlo cenové dno.Rozdíl je patrný během průběhu i na konci. V době klesajících trhů se investice bude znehodnocovat, ale zároveň navyšovat pro nové vklady. Novými vklady nakupuje investor při nižších cenách, což se později projeví ve vyšším zhodnocení.

Poklesy v prvních letech jsou sice patrné, ale nejsou výrazné. Pokles hodnoty investice je totiž kompenzován novým vkladem. Při zotavení trhů se zase projeví skutečnost, že investor nakupoval průběžně, a tedy i při nízkých cenách. Tehdy už dodatečné vklady nebudou mít na hodnotu investice zásadní vliv.

Vyplatí se čekat na vhodnou příležitost, nebo začít s investováním už dnes? Finanční cíle jsou různé. Pokud je cílem odkládání si na důchod, krátí se každým odloženým měsícem doba spoření.

Například čekání na cenové dno může vylepšit procentuální vyjádření výnosu, ale negativně ovlivní hodnotu účtu. Procentuální výnos bude sice vyšší, ale stav účtu bude pro chybějící vklady nižší. Proto není dobré otálet se začátkem. První roky může být stav účtu o pár procent nižší, ale z dlouhodobého hlediska je vysoká pravděpodobnost vykázání zisku.

Graf-Strojvus-221124
Graf-Strojvus-221124

Pokud nevíte, jak začít, začněte alespoň konzultací s nezávislým finančním konzultantem, který má oprávnění k poskytování služeb v odvětví kapitálového trhu. Jejich seznam je k dispozici na stránkách České národní banky. Finanční konzultant zhodnotí vaši situaci a navrhne vám řešení, díky kterému budete moci žít život podle vlastních představ.

Chcete poradit s pravidelnými investicemi?

Sjednejte si bezplatnou konzultaci a zjistěte, jaké benefity získáte, pokud svěříte své peníze profesionálům, jež péči o finance baví.

A7403342

Za svým snem

Gabriela Končitíková: "Baťa tvrdí, že pracovat přesčas je neschopnost uvědomit si vlastní hodnotu"

Přiměřeně jíst nebo dostatečně spát nepatří mezi rozhodnutí typu chci žít zdravě. Je to povinnost každého, kdo pracuje s jinou lidskou bytostí. Říkával Tomáš Baťa a dnes to říká i Gabriela Končitíková - projektová manažerka Nadace Tomáše Bati ve Zlíně. Píše knihy, přednáší principy baťovské filozofie, učí firmy i jednotlivce žít podle "baťovin", které i jí prý změnily život.

Číst více
10_Qualle_Hires

Dlouhověkost

10 nejdéle žijících tvorů na naší planetě

Lidé žijí poměrně dlouhou dobu a dožívají se stále vyššího věku. Existují však živočichové, kteří žijí o dost déle, jeden z nich je dokonce nesmrtelný.

Číst více
Young couple moving in new home.Couple is having fun with cardboard boxes in new house at moving day.

Jaké jsou úrokové sazby v evropských zemích a jak si stojí Česko?

V posledních měsících zůstávají hypoteční sazby v České republice víceméně stabilní. I přes snížení klíčových úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) se průměrná hypoteční sazba na českém trhu změnila jen nepatrně. Měřeno indexem Swiss Life Hypoindex, v průběhu posledního půlroku klesla průměrná sazba pouze o 0,22 procentního bodu. Ale jak jsou na tom ostatní evropské země?

Číst více
Töpferei

Investiční poradna

Pár rad, jak se stát milionářem

Znáte to. Od dětství na sobě pracujete. Čtete knihy, vzděláváte se více než vaši vrstevníci, abyste vynikali v tom, co vás naplňuje. Po škole však zpravidla přijde realita zaměstnání a zařazení do střední třídy, ve které většina z nás prožije celý život. V lepších časech s možností dopřát si i dražší rodinnou dovolenou, v horších s nejistotou vyšších výdajů a pod tlakem hypotéky.

Číst více