Konzervativněji založení drobní investoři často sahají po bankovních vkladech (spořící účty, termínované vklady apod.) a dluhopisech nebo lépe řečeno dluhopisových fondech. Vklady u bank jsou v bezpečí a výše zhodnocení je předem jasná a garantovaná. U dluhopisů to již tak jednoduché není a bohužel můžeme narazit i na neseriózní nabídky na sociálních sítích.

Bankovní vklady jsou spíše vhodné pro krátkodobé rezervy, resp. rezervy, které mají za úkol udržet hodnotu vkladu a být kdykoli k dispozici. Hledat v nich oporu v boji proti inflaci je obecně zbytečné.

Na druhé straně konzervativního spektra je zdánlivá jistota, kterou nabízejí dluhopisy. Nicméně v jejich případě je nutné být ostražitý. Určitě i na vás již „vyběhla“ různá forma reklamy na sociálních sítích, která láká na výnosy dluhopisů přesahující 10 % ročně. Reklama často zručně marketingově zdůvodňuje jistotu vyplácení výnosů. Pokud se nechcete spálit je nutné si uvědomit, v čem může být investování do dluhopisů záludné.

  1. Fixní výnos není garantovaný výnos. Fixní znamená neměnný. Neznamená však, že se bude určitě vyplácet.
  2. Nominální cena není tržní cena. Nominální cena je uvedena na dluhopisu. Tržní cena souvisí s poptávkou po vlastnictvím daného dluhopisu.
  3. Vyplacení vkladu je podmíněno existencí a schopností emitenta splácet. Dluhopis je totiž půjčka, která má být vrácena. Vrátit půjčené peníze může pouze firma, která dluhopisy vydala. Pokud zkrachuje, může se stát, že nedostanete nic.

Finanční konzultant vás provede nástrahami

Než se pustíte do investic do dluhopisů je dobré oslovit kvalitního nezávislého finančního konzultanta s licencí pro kapitálový trh. Ten vám zodpoví dotazy a vysvětlí rozdíl mezi investicí do jednoho dluhopisu a investicí do diverzifikovaného dluhopisového portfolia. Na finančním trhu je totiž vždy dobré mít na své straně parťáka, který se na něm vyzná.

Pokud se přeci jen do dobrodružství na kapitálovém trhu pustíte sami a rozhodnete se vložit své úspory do dluhopisů, položte si pár základních otázek:

  • Jak dlouho znáte emitenta? Emitentem se rozumí firma, která dluhopisy vydala.
  • Víte, z čeho bude emitent platit úroky a splácet dluhopisy? Přináší projekt, který má být financován z dluhopisů, které si kupujete, stabilní příjmy a jednorázový příjem před splatností dluhopisu?
  • Proč společnost upřednostnila emisi dluhopisů před úvěrem nebo emisí akcií? Podniky mají totiž několik možností financování a dluhopisy jsou pouze jednou z nich. Je tedy dobré vědět, proč se rozhodla právě pro ně.
  • Má společnost přidělen rating? Rating je ohodnocení schopnosti splácet závazky. A to je klíčové pro to, abyste dostali zpět své peníze investované do dluhopisů.
  • Proč společnost nabízí dluhopisy drobným investorům? Pojišťovny, penzijní a podílové fondy, které také investují do dluhopisů mají primární zájem o kvalitní a výnosné dluhopisy. Tak proč je firma nenabídla jim, ale právě jen drobným investorům?
  • Umím ohodnotit a posoudit finanční stránku emitenta? Sousedovi půjčíte, znáte-li jeho příjmy i historii. Ne každý drobný investor však ví, kde a jak lze zjistit dosavadní finanční situaci emitenta.

Pokud i jen na jednu otázku neznáte odpověď nebo jí nerozumíte, oslovte raději kvalitního nezávislého finančního konzultanta s licencí pro kapitálový trh. Ten vám zodpoví dotazy a vysvětlí rozdíl mezi investicí do jednoho dluhopisu a investicí do diverzifikovaného dluhopisového portfolia. Rovněž umí vysvětlit, proč dluhopisové fondy vykazují záporné výnosy a proč se jejich budoucí výnosnost vůbec nemusí podobat té minulé. Také vám může navrhnout investiční řešení, které vám pomůže vést život podle vašich vlastních představ.

Pro více informací kontaktujte finančního konzultanta.

Ten vám zodpoví dotazy a vysvětlí rozdíl mezi investicí do jednoho dluhopisu a investicí do diverzifikovaného dluhopisového portfolia.

230627_Swisslife_Sustainability_Velo_4040

Dlouhověkost

Změny ve spoření na penzi, které se dotknou všech

V penzi strávíme až třetinu svého života. Je proto klíčové připravit si finanční rezervu, abychom i v důchodovém věku mohli žít život podle svých představ. Spoléhat se však na to, že se o nás finančně postará stát, je krátkozraké a nezodpovědné. Je důležité si uvědomit, že si na život na odpočinku musíme naspořit sami. Existuje řada spořicích a investičních produktů, které k tomu můžeme využít. S jejich výběrem pomůže zkušený finanční konzultant. Od příštího roku se chystá řada novinek v oblasti penzijního spoření, které by vám určitě neměly uniknout.

Číst více
SL_Affluent_Customers_DSC6781_v01

Dlouhověkost

Novinky v důchodech

Česká vláda v průběhu května letošního roku představila změny v zákoně o důchodovém pojištění. Tento konkrétní zákon (zákon č. 270/2023 Sb, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění), schválila poslanecká sněmovna a 1. září 2023 podepsal prezident, začal platit s účinností od 1. října 2023.

Číst více
sl_50+_beratung_0291

Proč je právě teď investičně zajímavý přesun peněz ze spořicích účtů do dluhopisů?

Díky trendu snižování sazeb Českou národní bankou je pro investory vhodné opustit nástroje peněžního trhu, jako jsou běžné a spořicí účty nebo fondy zaměřující se na repo operace, a tyto peníze investovat do dluhopisů nebo akcií, pokud je tomu nakloněn rizikový profil klienta.

Číst více