Tvorba rezervy na penzi je klíčovým finančním cílem, který od samotného počátku vyžaduje správná rozhodnutí. Letošní rok 2024 je rokem velkých změn v oblasti penzijních produktů. Od 1. ledna již většina novinek platí, ale od 1. července se chystají další.

230707_Swisslife_Sustainability_Train_0334

Jedná se o změnu pro klienty asi nejviditelnější, a to změnu ve státních příspěvcích. Nejen že dochází ke změně výpočtu, kdy se státní podpora bude vždy vypočítávat jako 20 % z měsíčního příspěvku účastníka, ale hlavně se mění hranice pro vznik jejího nároku a s tím i minimální a maximální výše státní podpory.

Zvýšením této minimální hranice pro připsání příspěvku od státu ze 300 Kč na 500 Kč tak od počátku prázdnin vznikne velká skupina klientů, která nově na tento příspěvek nedosáhne.  Druhou skupinou klientů, kteří by měli zvýšit svou pozornost jsou ti, kteří v rámci penzijních produktů chtějí od státu dostat maximum výhod. Nyní jim stačí na svoji penzijní smlouvu zasílat měsíčně 1 000 Kč a ze státní kasy obdrží 230 Kč. Nově budou muset zasílat částku 1 700 Kč, aby dosáhly maximálního státního příspěvku, tedy částku 340 Kč. Tato poslední změna má samozřejmě vliv nejen na měsíční státní podporu, ale také na to, jakou část si může klient započítat jako daňové zvýhodnění.

Na první pohled by se dalo říci, že stačí pouze navýšit svoje měsíční příspěvky a je „vymalováno“. To však nemusí být tak jednoduché. Do hry totiž vstoupil nový produkt s názvem Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který nově umožňuje pomocí daňově zvýhodněných investic spořit na penzi, a to i s příspěvkem zaměstnavatele. DIP sice nemá přímou podporu od státu ve formě státního příspěvku, ale na druhou stranu umožňuje odečítat od daňového základu příspěvky už od 1 Kč, a navíc při jednorázovém vypořádání (takto smlouvy DPS dnes ukončuje přes 90 % klientů) na konci smlouvy nemusí na rozdíl od DPS své výnosy zdanit. A zdanění v tomto případě může být i vyšší než samotné příspěvky od státu. Nastávající změny v oblasti penzijních produktů mají hluboký dopad na finanční plánování a budoucnost každého z nás. Nové podmínky pro maximální výhody vyžadují pozornost a přehodnocení strategií spoření na penzi. Navíc s příchodem Dlouhodobého investičního produktu (DIP) se otevírají nové možnosti a výhody, které stojí za prozkoumání. 

Pokud byste se rádi v této oblasti více vzdělali, přidejte se k našemu webináři "Penzijní spoření v roce 2024 – velké změny ve dvou termínech" dne 21.5.2024 od 16 hodin. Bude to skvělá příležitost naučit se více o důležitých změnách a jak je efektivně zahrnout do vašeho plánu na stáří. 

Pomáháme vám zajistit se lépe na vaši finanční budoucnost a vést život podle vlastních představ.

Zajímají Vás možnosti spoření na penzi?

Zanechte nám kontakty a my se vám ozveme.

Housing price rising up, real estate or property growth concept, businessman running on rising green graph on house roof.

Blog

Stagnace cen bytů je u konce, čeká nás růst

Období stagnace cen na českém realitním trhu je u konce, jak dokládá prudký nárůst poptávky po nových bytech v Praze v prvním čtvrtletí letošního roku. S prodejem přibližně 1600 bytů, což představuje nárůst o 23 % oproti předchozímu čtvrtletí a dokonce o 146 % ve srovnání s loňským rokem, se trh rychle vzpamatovává. Tento vzestup je podpořen snížením úrokových sazeb a lepší dostupností hypoték, i když průměrná nabídková sazba hypoték zůstává nad úrokovou sazbou České národní banky.

Číst více
Freizeit

Blog

Cestovní pojištění: Základní ochrana pro každého cestovatele

Cestování je dobrodružstvím plným nečekaných zvratů. Ať už plánujete dovolenou za hranicemi nebo jen krátký výlet do sousedního města, může se stát, že se ocitnete v situaci, kterou jste nečekali. A právě zde vstupuje do hry cestovní pojištění.

Číst více
SL_Interview_Ulrich_Walter_cover

Blog

Ulrich Walter: «Nevědomost produkuje strach»

Německý fyzik a bývalý vědecký astronaut Prof. Dr. Ulrich Walter se od své vesmírné mise snaží přiblížit robotiku a umělou inteligenci široké veřejnosti. V tomto rozhovoru nám prozradí, kolik inteligence má umělá inteligence a jestli mohou roboti schválně, tedy vědomě lhát. Dozvíte se také, jak může servisní robotika usnadnit nezávislý život ve stáří.

Číst více