Alespoň jedno z letošních předsevzetí by se mělo týkat rodinných financí. Peněz sice nikdy není dost, ale občas by si člověk měl opravdu říct „a dost“ a skoncovat s důvody, které ho o peníze připravují.

SL_30+_OBJ_01_SP1A3926_3c

Postupně se přizpůsobujeme zvyšování cen v obchodech. Nezvykáme si sice na zdražování, pokud se souběžně s ním nezvyšuje příjem, ale zvykáme si na to, že za týden bude cenovka opět vyšší. Proto se vyplatí zkontrolovat, zda peníze, které by se hodily u pokladny, neutekly úplně zbytečně někam, kam neměly.

Nabízíme pár tipů, na co se zaměřit, abyste identifikovali penězožrouty.
 

Zkontrolujte si výši poplatku za bankovní účet.

Pokud v bance nejste vázáni – například hypotékou – zeptejte se, co je třeba udělat, abyste měli účet alespoň levněji, pokud ne zcela zdarma. Někdy stačí opravdu málo, například začít platit kartou namísto vybírání hotovosti z bankomatu.
Pokud ho chcete zdarma, ale není ve vašich možnostech splnit podmínky, zkuste využít služeb jiné banky. Banky se v podmínkách poskytování účtu zdarma liší.
Manželé mohou splnit podmínky pro bezplatný účet i tak, že si zřídí společný účet. Podmínky na objem kreditů či počet plateb tak najednou nebudou problém.

Průzkumy ukazují, že Češi mají velmi nízkou výši finančních rezerv. Začněte proto s jejím budováním.

Podívejte se na výpis z účtu

Zkontrolujte si trvalé příkazy a inkasa. Využíváte nakupované služby v plném rozsahu? Může to být permanentka do fitka, paušál nebo rovnou celý balík od operátora. Balíčkování služeb je výhodné spíše pro poskytovatele než pro klienta. Cena za celek je sice nižší, než nákup jednotlivých jeho částí, ale pouze tehdy, když jednotlivé části člověk i reálně využívá.

Podívejte se také na frekvenci nákupů a výši plateb. Kupování podle seznamu zabrání náladovým výdajům. Časté nákupy rovněž neprospívají peněžence.

Frekvence placení za služby může mít vliv na výši ceny. Roční platba bývá cenově výhodnější než měsíční placení.

Myslete i na budoucnost

Neviditelní penězožrouti jsou schovaní ve finančních produktech. Například držení úspor na běžném účtu sice z peněz neubere, ale postupem času klesne jejich kupní síla. Za stejný peníz si v budoucnu kvůli inflaci koupíte méně než dnes.
Inflace je žrout peněz nejen na běžném ale i na důchodovém účtu. Zkontrolujte si nastavení investiční strategie v důchodových úsporách, aby se za desítky let nestalo, že vám bude chybět jejich zhodnocení.

Peníze budou v budoucnu chybět i vinou nevýhodných půjček a úvěrů. Ověřte si, zda se dluhy, které splácíte, nedají splácet levněji.

Co s penězi, které nalezením penězožroutů ušetříte? Průzkumy ukazují, že Češi mají velmi nízkou výši finančních rezerv. Začněte proto s jejich budováním. Důvod je jednoduchý: finanční pomoc v problémech je tak drahá, jak moc jsou peníze potřebné. Finanční rezerva nahrazuje nebo alespoň zlevňuje půjčky.

 

Hurrelmann_Aufmacherbild

Mladá generace

Sociolog Klaus Hurrelmann: Generace Z má zabudovanou bariéru proti vyhoření

Jak zkušenosti generace Z s krizemi ovlivňují způsob, jakým si mladí lidé plánují život, důchod či uvažují o pracovní morálce? Odpovědi přinášíme v rozhovoru s Klausem Hurrelmannem, německým expertem, který se věnuje výzkumu mládeže.

Číst více
sl_50+_beratung_0291

Proč je právě teď investičně zajímavý přesun peněz ze spořicích účtů do dluhopisů?

Díky trendu snižování sazeb Českou národní bankou je pro investory vhodné opustit nástroje peněžního trhu, jako jsou běžné a spořicí účty nebo fondy zaměřující se na repo operace, a tyto peníze investovat do dluhopisů nebo akcií, pokud je tomu nakloněn rizikový profil klienta.

Číst více
SL_50+_Leisure_Shopping_317

Investiční poradna

Dlouhodobý investiční produkt: revoluční změna na cestě k finanční svobodě ve stáří

Od počátku roku 2024 mají Češi novou možnost, jak se postarat o zajištění své finanční budoucnosti na stáří. Touto revoluční novinkou je dlouhodobý investiční produktu (DIP), který nabízí nejen větší flexibilitu a možnosti výběru, jak se postarat o svou finanční budoucnost, ale také výrazné daňové výhody a potenciál vyššího zhodnocení investic. Pečujte o své finance tak, abyste i ve stáří mohli vést život podle vlastních představ.

Číst více