Německý fyzik a bývalý vědecký astronaut Prof. Dr. Ulrich Walter se od své vesmírné mise snaží přiblížit robotiku a umělou inteligenci široké veřejnosti. V tomto rozhovoru nám prozradí, kolik inteligence má umělá inteligence a jestli mohou roboti schválně, tedy vědomě lhát. Dozvíte se také, jak může servisní robotika usnadnit nezávislý život ve stáří.

Snil jste o tom, že se stanete astronautem již v dětství?
To ne. Ne proto, že by mě to nezajímalo. Ale vyrůstal jsem v šedesátých letech a tehdy byly lety do vesmíru záležitostí především Američanů a Rusů. Němci s tím neměli vůbec nic společného. Mám rád vědu a vždycky jsem se chtěl stát fyzikem. Pak jsem v televizi zachytil informaci, že Německo hledá vědecké astronauty a bylo rozhodnuto. Nic lepšího, než dělat vědu ve vesmíru není, a tak jsem se hned přihlásil.

V dubnu 1993 jste vyrazil na desetidenní vesmírnou misi. Na co z této výjimečné cesty vzpomínáte nejraději?
Největší dojem ve mně zanechaly tři věci. První je samotný start. Neuvěřitelný  pocit, když během pouhých 8 minut zrychlíte na 28 000 kilometrů za hodinu. A pak za 90 minut jednou obletíte Zemi. Dalším vrcholem byl pohled na naši planetu z vesmíru. A konečně třetím vrcholem byl pocit beztíže, který na zemi nezažijete. Může to vypadat, jako výlet snů. Je potřeba však zdůraznit, že toto vesmírné dobrodružství s sebou neslo obrovské množství práce.

UW_LES_top_2000x1600_300dpi
Prof. Dr. Ulrich Walter se v dubnu 1993 vydal na desetidenní misi na palubě raketoplánu Columbia na oběžnou dráhu Země.

Když vidím Vaše nadšení, vypadá to, že byste letěl znovu…
To máte pravdu. Pokud byste pro mě měli letenku, letěl bych tam znovu a hned (smích). Využil bych každé příležitosti vrátit se tam.

Na palubě bylo robotické rameno, s nímž jste provedl první robotický experiment ve vesmíru. Co taková robotická ruka v té době dokázala?
Tehdy to bylo něco zcela unikátního. Šlo především o to, aby astronauti nemuseli sami vystupovat do vesmíru a provádět složité činnosti mimo vozidlo. Robotická ruka se ovládala zevnitř a nebylo nutné opouštět prostor vesmírné lodi. Aktuálně se tato metoda používá na vesmírných stanicích běžně, ale tehdy to bylo zcela průlomové.  Robotická ruka se dnes používá i v průmyslu, což je další vývoj a komercializace původního konceptu.

Na Univerzitě v Mnichově se aktivně věnujete výzkumu "servisní robotiky". Co to přesně znamená?
Servisní roboti pracují jinak než běžní roboti. Běžný robot, používaný například v automobilové výrobě, vykonává stejný pohyb s přesností na desetinu milimetru. To mu umožňuje nastavovat svařovací body s extrémní přesností. Pokud se však tomuto robotu postavíte do cesty, stává se nebezpečným. Nemůže uhnout nebo jakkoli reagovat na neplánované situace. Naopak servisní roboti tuto schopnost mají. Představte si servisního robota, který balí online nákupy do krabic. Je zřejmé, že musí se sklem zacházet jinak než třeba s oblečením.  Jsou přizpůsobiví, a to jim umožňuje interagovat s lidmi. Rozpoznají, že se dotkli člověka a okamžitě se přestávají hýbat.

Napadlo by Vás před 30 lety, že servisní robotika bude dnes na takové úrovni?
Servisní roboti pracují jinak než běžní roboti. Běžný robot, používaný například v automobilové výrobě, vykonává stejný pohyb s přesností na desetinu milimetru. To mu umožňuje nastavovat svařovací body s extrémní přesností. Pokud se však tomuto robotu postavíte do cesty, stává se nebezpečným. Nemůže uhnout nebo jakkoli reagovat na neplánované situace. Naopak servisní roboti tuto schopnost mají. Představte si servisního robota, který balí online nákupy do krabic. Je zřejmé, že musí se sklem zacházet jinak než třeba s oblečením.  Jsou přizpůsobiví, a to jim umožňuje interagovat s lidmi. Rozpoznají, že se dotkli člověka a okamžitě se přestávají hýbat.

Prof. Dr. Ulrich Walter Fyzik a vědecký astronaut
Samotný robot je stejně hloupý jako cokoli jiného. Umí se pohybovat, ale neví jak.

Robotika a umělá inteligence se v běžné mluvě často používají jako zaměnitelné pojmy. Jak vysvětlíte rozdíl laikům?
Robot sám o sobě je stejně hloupý jako cokoli jiného. Umí se pohybovat, ale neví jak. Příkaz je dán někde ve výkonném počítači. Umělá inteligence je někde úplně jinde. Aktuálně jsme ve fázi vývoje, kde se snažíme zabudovat umělou inteligenci do samotného robota. Problém je v tom, že současné počítače zabírají spoustu místa a spotřebovávají ohromné množství energie. Prostě je nelze umístit do malé hlavy, jak je tomu u lidí. Lidský mozek je zkrátka mnohem výkonnější.

Jak definujete umělou inteligenci? Čím se liší od lidské inteligence?
My odborníci raději hovoříme o "strojové inteligenci", což naznačuje, že k lidské inteligenci máme ještě daleko. Umělá inteligence se snaží napodobit tu lidskou ve všech jejích aspektech. Ta však zahrnuje mnohem více, než jen logickou a matematickou inteligenci. Hovoříme tady zároveň o sociální, prostorové a pohybové inteligenci. A k těmto dalším má umělá inteligence ještě světelné roky daleko.

Přesto mezi lidmi stále panuje velká skepse či dokonce strach z umělé inteligence…
Je to pravda, veřejnost se umělé inteligence velmi bojí, protože jí nerozumí. Já osobně rád přirovnávám umělou inteligenci k elektřině. Od začátku života se učíme nesahat do zásuvky. Ale jakmile pochopíme, jak zásuvka funguje, tak víme, že do ní sáhnout můžeme. Jen je nutné vědět, kam můžeme sáhnout. S umělou inteligencí to funguje stejně.  Pokud pochopíte, kde jsou hranice AI, jak funguje a jak reaguje, pak je to jednoduché. Zároveň musíte vědět, kdy můžete AI věřit a kdy Vám lže. Dokud tomu nerozumíte, máte strach. Nevědomost a neznalost zkrátka vytváří strach.

Ulrich_Walter_3
Umělá inteligence nebude schopna nahradit sociální a mezilidské vztahy.

Kde vidíte největší potenciál umělé inteligence pro firmy?
AI se pro firmy dokonale hodí, protože každá z nich má svou specifickou oblast, která vyžaduje určitou úroveň odbornosti. Tuto odbornost lze optimálně implementovat do AI. Stačí, když vlastní systém AI nakrmíte znalostmi a vycvičíte ho. To vyžaduje extrémně výkonný počítač a spoustu času na trénink. Pokud se pak používá vlastní ChatGPT se znalostmi specifickými pro danou společnost, velmi to pomáhá.

Kolik AI a robotiky bychom u vás doma našli?
S ChatGPT si povídám každý den. Pokud potřebuji nějaké informace, ChatGPT mi opravdu pomůže. Stačí položit rychlou otázku a hned na ni dostanu odpověď.

Takže nejde o žádného luxusního rob    ota, který vám přinese noviny nebo kávu?
Ne, to stále ještě rád dělám sám (smích). Ale možná budu někdy takovou pomoc potřebovat.

UWalter_2023-07-01_EIB261_16x9_1762x992_Credit Eib Eibelshäuser_no copyright

Prof. Dr. Ulrich Walter

Prof. Dr. Ulrich Walter (1954) vede katedru kosmických technologií na Technické univerzitě v Mnichově a zabývá se výzkumem v oblasti kosmické robotiky a robotické asistence pro nezávislý život ve stáří. Vystudoval fyziku na Univerzitě v Kolíně nad Rýnem a v roce 1985 zde získal doktorát. V roce 1986 se ucházel o místo vědeckého astronauta. O 7 let později strávil deset dní ve vesmíru na palubě mise D2, kde prováděl různé robotické experimenty. Ulrich Walter je členem Bavorské etické rady a radí bavorské zemské vládě v otázkách týkajících se technologií a umělé inteligence.

Junge Berufstätige

Mladá generace

Důležitá zpráva pro mladé: Stačí málo peněz, abyste si našetřili na zajímavý důchod

Představte si, že máte možnost pravidelně investovat desetinu svého příjmu pouze po dobu deseti let. Kdy byste s tím měli začít, abyste si našetřili na zajímavý důchod?

Číst více
Hurrelmann_Aufmacherbild

Mladá generace

Sociolog Klaus Hurrelmann: Generace Z má zabudovanou bariéru proti vyhoření

Jak zkušenosti generace Z s krizemi ovlivňují způsob, jakým si mladí lidé plánují život, důchod či uvažují o pracovní morálce? Odpovědi přinášíme v rozhovoru s Klausem Hurrelmannem, německým expertem, který se věnuje výzkumu mládeže.

Číst více
Happy business people celebrating success at company

Mladá generace

Umíte to s mileniály?

Mileniálové přebírají otěže. Generace, která již několik let pracuje, ale současně stále nastupuje na trh práce. Jaké jsou její hodnoty a co úspěšný zaměstnavatel musí splnit, aby si je udržel?

Číst více