V průběhu roku 2023 můžeme sledovat kontinuální pokles enormně zvýšené inflace. I tak se ale její hodnota stále pohybuje okolo 10 %, což je výrazně nad cílem České národní banky. V budoucnu se dá očekávat její další postupné snižování, nicméně ke dvěma procentům se jen tak nevrátí. Právě proto je třeba přemýšlet nad tím, kam úspory a volné prostředky investovat. V případě, že tak člověk neučiní, budou rychle ztrácet svou hodnotu.

Arbeitsleben

V dnešní době se nabízí spousta vhodných nástrojů, jak zhodnocovat své prostředky. Jedním z nich je využití tak zvaných repo fondů, které s naprosto minimálním rizikem přinášejí zhodnocení přes 6 %. Ty investují do cenných papírů vydávaných ČNB. Vzhledem k aktuální situaci na trhu se ale ukazují jako atraktivní i dluhopisové fondy. Loni tyto instrumenty zažily jeden z nejhorších roků, nicméně nyní se blýská na lepší časy.

Každý investor by měl zpozornět a začít pomalu, ale jistě přesouvat své peníze z peněžního trhu právě do dluhopisů. S tím, jak centrální banky na celém světě (včetně ČNB) začnou snižovat úrokové sazby, se cena dluhopisů požene vzhůru, což je skvělá investiční příležitost pro každého. Bavíme se nyní o dluhopisech státních, případně podílových fondech zaměřených na dluhopisy, ovšem nikoliv o dluhopisech korporátních. U těch je totiž stále poměrně vysoké riziko nesplacení, tedy kreditní riziko.

Právě dluhopisové fondy dokážou skvěle vyvážit nebezpečí, že investor nedostane své peníze zpět, a díky velké diverzifikaci přinášejí klientovi poměrně zajímavý a hlavně stabilní výnos. V dnešní době totiž není problém připisovat u této třídy aktiv výnos pod deset procent. To přitom bylo ještě několik let zpátky takřka nemyslitelné. Některé dluhopisové fondy díky velkému rozložení portfolia tento výnos prakticky garantují v případě, že investor dodrží svůj investiční horizont.
 

Arbeitsleben

Každý člověk, kterému doma leží úspory pod polštářem nebo v bance na běžném účtu, by měl zvážit, zda své peníze nezačít zhodnocovat. Je totiž věčná škoda přicházet při takové inflaci o své těžce vydělané úspory. Poraďte se proto se svým finančním konzultantem, který zařídí, abyste o své peníze nepřišli a navíc je ještě zhodnotili. Můžete tak začít vést život podle vašich vlastních představ.

Překonejte inflaci

Vyplňte kontaktní formulář a my se vám ozveme s řešením, díky kterému můžete překonat inflaci a tak si můžete splnit vaše sny.

Informace o zpracování osobních údajů. *

Vyskytla se chyba. Prosím, zkuste to později.

Investiční poradna

Investice roku 2023: Přehled nejúspěšnějších investičních fondů

Číst více

Investiční poradna

Dlouhodobý investiční produkt: revoluční změna na cestě k finanční svobodě ve stáří

Číst více

Investiční poradna

Pár rad, jak se stát milionářem

Číst více