Z podnikatele v oblasti financí se stal ochráncem divoké přírody a nejúspěšnějším švýcarským influencerem na Instagramu. Dean Schneider žije svůj sen v jihoafrické rezervaci Hakuna Mipada Oasis. Kde vzal odvahu žít život podle vlastních představ? A jak se naučil komunikovat se lvy?

Když vám bylo 24 let, vzdal jste se finančně-poradenské společnosti se 45 zaměstnanci, abyste vytvořil rezervaci divoké zvěře v jihoafrické buši. Jak k tomu došlo?
Svět zvířat mě fascinoval už od malička. Vždy jsme měli doma spoustu domácích zvířátek a když mi bylo šest let, sledoval jsem programy o divoké přírodě legendárního „Lovce krokodýlů“ Steva Irwina. Divoká zvířata mě okouzlila - ať už velká nebo malá, neškodná nebo nebezpečná.

Ale nestal jste se veterinářem ani ošetřovatelem v ZOO. Byl jste se finančním poradcem.
Ano. Hnaly mě peníze. Založil jsem si vlastní firmu. Založil jsem si vlastní firmu. Dosáhl jsem všeho, po čem lidé v moderní společnosti touží: úspěchu, kariéry, peněz – dokonce i Ferrari a Maserati. Ale nadšení brzy vyprchalo a tak jsem hledal něco, co by mě osobně naplňovalo.

Dle průzkumu skupiny Swiss Life, většina lidí sní o tom, že bude žít život podle vlastních představ.  Kde jste našel odvahu žít svůj sen Vy?
Seberealizace je vlastně vášeň. To, co ve mně probudilo vášeň, byla služební cesta do Jižní Afriky. Tam jsem poprvé viděl divoká zvířata zblízka. Když jsem se poprvé dotkl lva, stalo se něco, co neumím slovy popsat. Během letu zpět do betonové džungle v Curychu jsem se cítil nesvůj a najednou jsem měl slzy v očích. Uvědomil jsem si, že život mám jen jeden. Že chci využít čas tím nejlepším možným způsobem a že chci vložit energii do něčeho, čemu opravdu věřím. O dva roky později jsem se vzdal života ve Švýcarsku a založil jsem vlastní divokou rezervaci v Jižní Africe.

Dean-mit-Löwe_2
Když jsem se poprvé dotkl lva, stalo se něco, co neumím slovy popsat.

Jak zareagovali lidé kolem vás?
Byli zmateni. Ale samozřejmě teď, když vše dobře dopadlo, to každý věděl už na začátku (smích).

Od roku 2017 žijete ve své rezervaci „Hakuna Mipaka Oasis“ s několika tisíci zvířat včetně impal, kudu, zeber, hyen, hadů a velkých kočkovitých šelem. Je možné navázat sociální kontakt se všemi zvířaty?
Existují druhy, s nimiž je to velmi obtížné. V zásadě zvířata, která jsou lovena, jako například surikaty, jsou více nervózní než lovci. Ale i mezi lovci jsou velké rozdíly. Leopardi nebo samice geparda jsou velmi samotářská zvířata. Bližší vztahy lze navázat se zvířaty, která žijí ve společenstvích, jako jsou například opice, hyeny či lvi. Avšak sociální chování hyen je mnohem složitější než chování lvů. Těžko si někdo dovolí vyrušovat krále zvířat.

Jak jste se naučil komunikovat se šesti lvy, které máte ve své rezervaci?
Na to neexistuje žádná příručka, učíte se to za pochodu. Pozoroval jsem lvy a naučil jsem se řeč jejich těla. Mám s nimi něco, čemu já říkám vztah zvíře-zvíře. Komunikuji a chovám se jako oni. Nechovám se jako člověk. Abych je pozdravil, kleknu si na kolena a přitisknu si svou hlavu k té jejich.

Dean-mit-Löwen-3
Pokud by na mě lvi zaútočili, byla by to moje vina. Neposlouchal jsem je pořádně.

Co jste pro lvy - přítel, táta nebo vůdce?
Role vůdce přísluší nejsilnějšímu lvu a tím je Dexter. Když byli lvi malí, byl jsem spíš otec, teď mě už pravděpodobně považují za bratra. Ale stále se ke mně nechovají úplně stejně jako ke svému vlastnímu druhu. Například při boji používají pouze 50 % své síly a jejich drápy zůstávají naštěstí většinou zatažené.

Některá vaše virální videa doslova vyrážejí dech. Například to, ve kterém na vás skočí 200kilový lev. Jak reagujete v rizikových situacích?
Občas mě chtějí lvi jen otestovat, aby zjistili, jak daleko zajdu. Nebo jestli mě vtáhnou do boje. Ale obvykle je nebezpečí zjevné, protože lvi stále komunikují – každým zvukem, každým gestem a každým pohledem. V závislosti na situaci buď uteču, nebo zvukem signalizuji, že zašli příliš daleko. Ale někdy se musím bránit i fyzicky, že jim dám facku, nebo je odstrčím.

Váš vzor z dětství, Steve Irwin, zemřel v roce 2006 poté, co ho při natáčení pod vodou bodla trnucha přímo do srdce. Nosíte zbraň pro případ nouze?
Ne, proč bych měl? Pokud by mě chtěli zabít, i tak by se to stalo příliš rychle. A nedá se to moc srovnávat: Steve nepatřil do rodiny rejnoků, ale já jsem člen smečky. Moje zvířata by mě nikdy bezdůvodně nenapadla. Pokud by se to stalo a lvi by mě zabili, byla by to moje vina - protože jsem je neposlouchal nebo jsem nesprávně interpretoval jejich signály.

Tato stránka vyžaduje přijímání souborů cookie. Nastavení cookies

Vaše fascinující fotografie a videa jsou hitem na sociálních sítích. Na Instagramu máte dokonce více sledovatelů než Roger Federer. Jak si to vysvětlujete?
Jsem autentický, ukazuji svůj skutečný život, ne hraní. Jsem mladý a nesnažím se působit příliš vážně či výchovně. Pro mě je to jen o dosažení rovnováhy mezi zábavou a sdílením znalostí. Neukazuji jen videa s mazlením, ale i krmení, když lvi sežerou celou zebru. Snažím se lidi vzdělávat o zvířatech a jejich schopnostech, zvyšuji povědomí lidí o vymírajících druzích i o podmínkách, v jakých zvířata žijí. Abych oslovil ještě větší publikum, momentálně produkuji mini-sérii o svém životě.

Nedávno jste byla hostem slavné americké talkshow Ellen DeGeneres, která vám věnovala šek na 10 tisíc dolarů.
Bylo to skvělé, ale můj život to nezměnilo. Je naivní si myslet, že vás mohou proslavit jiné celebrity. Dobrý obsah je mnohem důležitější. S dobrým videem můžu přes noc získat i 40 tisíc nových sledujících.

Je rezervace financována výlučně prostřednictvím sociálních sítí?
Ne. Na Instagramu nevydělám ani cent, protože nedělám obchody se značkami, jako influenceři. Na kanálu YouTube vydělávám několik tisíc franků měsíčně v závislosti na počtu kliknutí. Ale mým hlavním zdrojem příjmu na krmivo pro zvířata a na mzdy 14 zaměstnanců jsou dary. Bohužel v současnosti pociťujeme důsledky pandemie, protože lidé mají méně peněz nazbyt.

Dean-mit-Löwen-2
Život se zvířaty mě naučil přijímat lidi takové, jací jsou – ne takové, jaké bych je chtěl mít.

Tak proč nenabízíte safari?
Protože těchto 400 hektarů půdy patří jen zvířatům. Je to oáza, která jim poskytuje krásný domov na celý život. Část rezervace je určena pro zvířata narozená v zajetí, která jsme vysvobodili z hrozných podmínek. Zbytek pozemku je pro volně žijící zvířata.

Co říkáte na kritiku, že „humanizujete“ svá zvířata?
Kritici se vždy najdou, zvláště na internetu. Ale mám podezření, že většina z nich se ještě nikdy nesetkala se lvem. Namísto toho, abych odpověděl na tato směšná obvinění, raději věnuji svůj čas a energii svému poslání.

Jak vás změnil život mezi zvířaty?
Od doby, kdy trávím tolik času venku, se cítím zdravěji. Potřebuji mnohem méně spánku, protože jsem duševně i fyzicky ve svém živlu a konečně dělám něco, čemu věřím. A v neposlední řadě mě život se zvířaty naučil vidět lidi jejich očima. Přijmout je takové, jací jsou – ne takové, jaké bych je chtěl mít.
---
Rezervace „Hakuna Mipaka Oasis“ je financována Nadací Deana Schneidera. Jejím cílem je zdůraznit důležitost zdravého ekosystému a zvýšit povědomí o přírodě a divočině. Více informací na možnost přispět naleznete ZDE .

Autor všech fotografií: Dean Schneider

foto1
Dean Schneider

Dean Schneider (29) vyrůstal v Dübendorfu u Curychu a již ve 20 letech založil úspěšnou finančně poradenskou společnost. V roce 2017 firmu prodal, aby v Jihoafrické republice vytvořil přírodní rezervaci „Hakuna Mipaka Oasis“. Na 400 hektarech půdy žije několik tisíc zvířat a více než 250 různých druhů. Dean Schneider dokumentuje svůj život se zvířaty na sociálních sítích fascinujícími obrázky a videi, pro které se stal známým na celém světě. Má 9,9 miliónů sledovatelů na Instagramu. Dokonce porazil Rogera Federera (8,8 milionu), čímž se stal nejúspěšnější osobností sociálních sítí ve Švýcarsku.

Série rozhovorů

Společnost Swiss Life pravidelně připravuje portréty lidí, pro které hraje důležitou roli seberealizace. Seberealizace a život podle vlastních představ je totiž podstatou naší práce. Uvědomujeme si, že životy našich klientů nejdou vždy podle plánu. Pokud však jde o finanční zajištění, krytí rizik a potřeby a požadavky, dbáme na to, abychom je sladily. Naše řešení pomáhají klientům žít život, pro který se sami rozhodli. Právě to je základ úspěchu Swiss Life v posledních 160 letech a je to také základem naší firemní budoucnosti.

SL_Garden_Family_DSC6018_v05_m

Rodinný život

Realitní trh se probouzí – příležitost pro vás

Aktuální vývoj na českém realitním trhu hovoří jasně – časy, kdy ceny nemovitostí prudce klesaly, jsou za námi. Byla doba, kdy jsme byli v závěru roku 2022 svědky i mezičtvrtletního poklesu o 2,2 %. Ale ten čas je pryč. Nyní se trh s nemovitostmi probouzí k životu a roste množství těch, kteří hledají svůj vysněný nový domov.

Číst více
SL_Affluent_Customers_DSC6781_v01

Dlouhověkost

Novinky v důchodech

Česká vláda v průběhu května letošního roku představila změny v zákoně o důchodovém pojištění. Tento konkrétní zákon (zákon č. 270/2023 Sb, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění), schválila poslanecká sněmovna a 1. září 2023 podepsal prezident, začal platit s účinností od 1. října 2023.

Číst více
SL_40+_PEO_16_7L6B7817_3c

Rodinný život

Nakupujete ve slevě? Ukážeme vám, jak na tom skutečně šetřit

Klobouk v 50 % slevě, boty dokonce o 70 % levnější či dvě másla za cenu jednoho. Zní to lákavě, že? Pokud je sleva skutečná a věci opravdu potřebujete, vyplatí se je koupit. Ale otázka je, co se potom stane s ušetřenými penězi.

Číst více
Töpferei

Investiční poradna

Pár rad, jak se stát milionářem

Znáte to. Od dětství na sobě pracujete. Čtete knihy, vzděláváte se více než vaši vrstevníci, abyste vynikali v tom, co vás naplňuje. Po škole však zpravidla přijde realita zaměstnání a zařazení do střední třídy, ve které většina z nás prožije celý život. V lepších časech s možností dopřát si i dražší rodinnou dovolenou, v horších s nejistotou vyšších výdajů a pod tlakem hypotéky.

Číst více
Arbeitsleben

Investiční poradna

Jak překonat inflaci?

V průběhu roku 2023 můžeme sledovat kontinuální pokles enormně zvýšené inflace. I tak se ale její hodnota stále pohybuje okolo 10 %, což je výrazně nad cílem České národní banky. V budoucnu se dá očekávat její další postupné snižování, nicméně ke dvěma procentům se jen tak nevrátí. Právě proto je třeba přemýšlet nad tím, kam úspory a volné prostředky investovat. V případě, že tak člověk neučiní, budou rychle ztrácet svou hodnotu.

Číst více
SL_Affluent_Customers_DSC4607_v01

Získejte dotaci na energeticky úspornou rekonstrukci bydlení

V dnešní době se stále více lidí zajímá o energetickou úspornost svých domovů. Je to nejen cesta, jak být šetrnější k přírodě, ale také jak ušetřit peníze. Rekonstrukce vašeho bydlení totiž může výrazně snížit měsíční výdaje za energie. Navíc taková rekonstrukce výrazně zlepší celkovou kvalitu bydlení a zvýší hodnotu nemovitosti. Nyní bude díky novému dotačnímu programu „Oprav dům po babičce“ taková úprava bydlení ještě snazší.

Číst více