Aby se poškozený dočkal náhrady, musí mít každé vozidlo sjednané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla – povinné ručení. To ale kryje především odpovědnost a nahrazuje škodu druhým. Proto v některých případech bývá vhodné doplnit povinnou pojistku havarijním pojištěním.

 • paper-2.svg

  100 000 dopravních nehod

  ročně řeší Policie České republiky.

 • trust.svg

  7,5 mld. Kč

  dosahuje pouze hmotná škoda z dopravních nehod.

 • SL_Icon_Viertel.svg

  100 % škody

  uhradí pojišťovna v případě dobře nastavených pojistek.

Detail produktu

Arbeitsleben

Povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla (povinné ručení) hradí škodu a újmu způsobenou viníkem dopravní nehody jiným osobám. Přesto chrání především vás. Nesete odpovědnost za způsobené škody, a pokud je z nějakého důvodu neuhradí pojišťovna, musíte je zaplatit vy. Nepodceňujte proto výběr povinného ručení.

Freizeit

Minimální pojistná částka

Zákon vyžaduje sjednání povinného ručení s minimální pojistnou částkou 50 mil. Kč pro škody na majetku a 50 mil. Kč pro škody na zdraví. Zvažte ale sjednání pojištění s vyššími limity. Rozdíl ceny je minimální, ale budete mít jistotu, že vás pojistka bude chránit i při nejčernějších scénářích.

Širší krytí, než je obvyklé

Některé pojišťovny uhradí z povinného ručení i některé škody vzniklé na vozidle pojištěného. Jedná se nejčastěji o střet se zvěří či některé živelní události. V některých případech může být volba takovéto pojistky vhodná a dostatečná. U dražších vozů ovšem zvažte sjednání havarijního pojištění s rozsáhlejšími možnostmi.

Pojištění skel

Pojištění čelního skla či dalších skel automobilu je jedno ze základních připojištění k povinnému ručení. Zajistí náhradu skel v případě jejich poškození, aniž byste museli najít viníka.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění hradí škody na vozidle pojištěného. Může se jednat o případ zaviněné dopravní nehody, živelní události či krádeže automobilu. Zvažte jeho sjednání vždy, kdy by ztráta či poškození vozu ohrozilo váš rodinný rozpočet či dosažení vašich finančních cílů.

Pojištění právní ochrany

Mít dobrého právníka na své straně je základem úspěchu v případě obtížných sporů. A sporů v rámci dopravních nehod může vzniknout nespočet. Abyste měli svého právníka při ruce, sjednejte si pojištění právní ochrany.

Kontaktujte nás

Rádi vám poradíme a pomůžeme přímo na klientské lince 800 80 40 30 nebo nám na sebe zašlete kontakt a my se vám ozveme co nejdříve.

Naši partneři

V oblasti autopojištění spolupracujeme s těmito pojišťovnami: Allianz pojišťovna, AXA Assistance, Česká podnikatelská pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, D.A.S. pojišťovna právní ochrany, DIRECT pojišťovna, Kooperativa pojišťovna, UNIQA pojišťovna.

Produktové články

Blog

Cestovní pojištění: Základní ochrana pro každého cestovatele

Číst více

Quiz

Kvíz: Jste si opravdu jistí? Otestujte si své znalosti o životním pojištění

Číst více

Blog

Na dovolenou do zahraničí jen s kvalitním cestovním pojištěním

Číst více

Blog

Před dovolenou si zkontrolujte pojištění

Číst více

Blog

Autopojištění: Více je často lépe

Číst více

Blog

Inflace ohrožuje i pojištění

Číst více

Parametry povinného ručení

Pojistná částka minimálně 50 mil. Kč na škody na zdraví a 50 mil. Kč na škody na majetku
Rozsah pojištění
škody a újma způsobené viníkem dopravní nehody
Územní platnost
Evropa
Pojistné
odpovídá výši sjednané pojistné částky, riziku a rozsahu krytí

Parametry havarijního pojištění

Pojistná částka dle ceny automobilu
Rozsah pojištění
živelní události, zaviněná dopravní nehoda, krádež automobilu
Územní platnost
Evropa
Pojistné
odpovídá výši pojistné částky, rozsahu krytí a značce vozidla

Časté otázky

Základ povinného ručení je stejný pro všechny pojišťovny. Pojistky se přesto liší v mnoha ohledech. Některé pojišťovny nabízejí širší asistenční služby, přenášejí do povinného ručení i prvky havarijního pojištění či mají jiný rozsah možných připojištění. Rozdílný bývá i přístup k výplatě pojistného plnění.

Za běžných okolností pojišťovna výplatu náhrady škody z povinného ručení odmítnout nemůže. V některých případech ale může uplatnit tzv. regres, v rámci něhož bude část vyplacené náhrady škody uplatňovat na viníkovi dopravní nehody. To se týká především případů způsobení nehody pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

Viník dopravní nehody také musí usilovat o minimalizaci škody. Jedna z pojišťoven kupříkladu odmítla vyplatit náhradu újmy 10 mil. Kč přiznanou soudem, protože se viník nehody odvolal k vyšší soudní instanci stran obdrženého nepodmíněného trestu, ale neodvolal se proti nepřiměřenosti soudem přiznané náhrady újmy.

Pojišťovny dávají určité slevy na pojistném za propojištěnost, tedy za to, že od nich využíváte více pojistných produktů. Ne vždy se ale taková sleva vyplatí. U různých pojišťoven tak můžete získat výhodnější podmínky než při využití jedné. Nabídky pojišťoven se navíc hodně liší i podle pojišťovaného vozidla a jeho majitele či provozovatele.

Tip

Pojištění právní ochrany za několik stokorun ročně může vás i vaši rodinu ochránit nejen v souvislosti s provozem motorového vozidla. Zeptejte se na jeho výhody svého finančního poradce.

Privatbankiers

Mám zájem o více informací

Napište nám a získejte optimální řešení přímo pro vás.